Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

74hc595

Başlatan ayvaz90, 23 Mayıs 2010, 02:23:27

ayvaz90

74hc595  ile  devre kurdum 16f877 ye bağladım.Gayet verimli ve güzel çalıştı.
RB0-RB1-RB2  uçlarını kullandım 74hc595 bağlantıları için.
Ben şimdi RB3-RB4-RB5  uçlarına da 74hc595 bağlantısı yapabilirmiyim.Denedim olmadı ben mi yapamadım bilmiyorum.
bu şekilde  bir bağlantı kurulabilir mi?
RB 1-2-3  bağlantılarıyla sayıcı  yaptım.
RB 4-5-6 bağlantılarıyla ise buton kontrollü sayıcı yapıcam
mümkünmüdür?

ayvaz90

Bir uygulama verirsen çok iyi olur.İnceler anlamaya çalışırm.Yalnız ben c ile çalışıyorum  c  dilinde varsa uygulama çok sevinirim

ayvaz90

bir de   şöyle bir sorunum var.Buton kontrollü sayıcı devresi yaptım.butona tıklıyorum hemen algılamıyor.Sizce bunu 74595 ile değil de 4511 le mi yapıyım algılamanın daha seri olması için...

ayvaz90

zaten bnm yaptığımda böyle ve çalışıyor  ben  buna  ek olarak buton ile sayıcı devresi yapıcam sizin gönderdiğiniz ile aynı anda çalışıcak,
ben RB3 RB4 RB5  uçlarına da aynı şekilde bağlamak istedim bundan bağımsız çalışıcak.B portlarında 2 adet 74hc595 kontrolü olucak yani...

ayvaz90

[img=http://pic1.resimupload.com/r1/thumb_517986742.png

bu şekilde yapmak istedim butona basıyorum ama  veri geç gidiyor seri değil yani

[img=http://pic1.resimupload.com/r10/thumb_416974600.png

bu da  RB 0-1-2-3-4-5-6  pinleriyle  2 adet 595 sürümü olabilir mi?

ayvaz90

???  devrem bu

ayvaz90

:D  tabi haklısınız iyi bişey değil armut piş ağzıma düş  olayı da...:D
sadece 3 pin le  hepsini yapıyım dedim.displaylere değer gidiyor.çalışıyor  fakat  butona  basınca sayıcı displayleri kafayı yiyor.verimli olmuyor gibi geliyor bana.
Bir de şu olay var.Butona basıyorum hemen saymıyor display.seri değil  bu  olayı anlıyamadım.

ayvaz90

Tamam  çok teşekkür ederim  verdiğiniz bilgiler için bu bilgilerle daha verimli araştırma yapabilirim.Çok teşekkür ederim...
verdiğiniz İpuçlarını araştırıp yapmaya çalışıcam.İyi geceler...

Gökhan BEKEN

Bir bilgi gönderildiği zaman diğer bilgiler kayar ama bu durum istenen bir şey değildir. Bütün bilgiyi yeniden göndermek gerekir. 10 tane display varsa hepsine yeniden bilgi göndereceksiniz yani.
Birden fazla display sürerken dikkat edilmesi gereken şey bütün bilgileri gönderdikten sonra kilit pinine clock göndermektir yani bütün bilgiler gönderilmeden kilit clcklenirse dediğiniz gibi saçma bir görüntü olur.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ayvaz90

Alıntı yapılan: meftun - 30 Mayıs 2010, 05:00:06
Bir bilgi gönderildiği zaman diğer bilgiler kayar ama bu durum istenen bir şey değildir. Bütün bilgiyi yeniden göndermek gerekir. 10 tane display varsa hepsine yeniden bilgi göndereceksiniz yani.
Birden fazla display sürerken dikkat edilmesi gereken şey bütün bilgileri gönderdikten sonra kilit pinine clock göndermektir yani bütün bilgiler gönderilmeden kilit clcklenirse dediğiniz gibi saçma bir görüntü olur.
Çok teşekkür ederim yardımlarınız  için...