opamp offset sorunu

Başlatan zenze, 24 Mayıs 2010, 16:17:13

zenze

Akım sense direnci üzerindeki milivolt seviyesinde gerilimi fark yükselteciyle yükseltmek istiyorum.
Mc1458 opampı 12v asimetrik besleme kullandım.  giriş dirençleri 10 k geri beslem dirençleri 50 k . Çıkışı şaseye göre alıyorum. girişleri şaselediğimde yada boş bıraktığımda  çıkış 2 volt tan başlıyor. ve kazanç da 3 civarı. Girişe mv gerilim verdiğimdede bu offset gerilimi duruyor.Uzun zamandır opamplarla ilgilenmiyordum. Bir şeyleri mi kaçırıyorum bilemedim. 20 mv luk gerilimi 10 kazançla yükseltecek fark yükselteci devresi olan arkadaşım varsa incelemek isterim. Kurduğum devre isisde sıkıntısız çaılışıyor. Acaba asimetrik besleme mi bu sorunlara yol açıyor. Beslemeyi değiştirmeden çözüm ne olabilirç Te3şekkür drim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

zenze

evet kazanç için (r2/r4)*(v2-v1) gibi , 741 istediğimi yapabilecek yetenektemidir? Bir de tekkaynak beslemede offset ayarı nasıl yapılacak tpot orta ucu nereye bağlanacak sizin verdiğiniz linkde simetrik besleme için offset ayarı gösterilmiş.

parda

Merhaba ;

Tek kaynak fark yükseltecinde sanal bir toprak olmalıdır. Bu sanal toprak genellikle VDD/2 olur bu sanal toprağı kazanc direnci kadar bir direnç ile opamp ın + girişine bağlanmalıdır. Sanal toprak başka bir opamp ile tamponlanırsa daha da iyi olur. Bu durumda çıkışınız bu sanal toprağa göre beklediğiniz gibi olur ama yinede GND  ye göre bakarsanız çıkışa ÇIKIŞ + vdd/2 görürsünüz. Bunu bilerek yorumlarsanız zaten problem kalmaz. Opamapın üzerindeki offset ayarı ile bundan kurtulamayacağınızı düşünüyorum. Zaten o ayar için - besleme lazım. GND ye göre çikiş istiyorsanız, opampı  +/- beslemelisiniz.

Kolaylıklar.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

zenze

Sanal toprak uygulaması yapılabilir fakat benim denediğim fark yükseltecinde vdd = 12v çıkış 2 volttan başlıyor. VDD/2 +(A*Vinfark) şeklinde olmuyor.  Yaklaşık 2v+(A*Vinfark) Volt şeklinde oluyor.Bu denemelerden sonra ilk sorumu yazdım. Bu 2 v neden oluşuyor anlayamadım offsetle yok edebilirmiyim diye düşündüm oda asimetrik beslemeyle mümkün gözükmüyor. Kurduğum devre standart fark yükselteci. Arkadaşların bu konuda mutlaka çözümleri olmuştur diye düşünüyorum.

askuzucu

lm1458 tek kaynaktan beslenirse 2 V-Vdd arasında çıkışı olur.LM358 ise 0V tan başlar, Vdd 'den 2V aşağısına kadar çıkışı olur.Lm358 kullanabilirsin...

CLR

Alıntı yapılan: zenze - 24 Mayıs 2010, 16:17:13
Akım sense direnci üzerindeki milivolt seviyesinde gerilimi fark yükselteciyle yükseltmek istiyorum.
Mc1458 opampı 12v asimetrik besleme kullandım.  giriş dirençleri 10 k geri beslem dirençleri 50 k . Çıkışı şaseye göre alıyorum. girişleri şaselediğimde yada boş bıraktığımda  çıkış 2 volt tan başlıyor. ve kazanç da 3 civarı. Girişe mv gerilim verdiğimdede bu offset gerilimi duruyor.Uzun zamandır opamplarla ilgilenmiyordum. Bir şeyleri mi kaçırıyorum bilemedim. 20 mv luk gerilimi 10 kazançla yükseltecek fark yükselteci devresi olan arkadaşım varsa incelemek isterim. Kurduğum devre isisde sıkıntısız çaılışıyor. Acaba asimetrik besleme mi bu sorunlara yol açıyor. Beslemeyi değiştirmeden çözüm ne olabilirç Te3şekkür drim.

Evet asimetrik beslemeden kaynaklanır, sukunet hali GND'de durmaz,  ya simetrik besleme veya tek besleme kullanacaksın.
Knowledge and Experience are Power