25khz ses acil yardım

Başlatan mxcolt45, 27 Mayıs 2010, 20:47:41

mxcolt45

arkadaşlar,elimdeki devrede 1-ile 50 khz ses üretebiliyorum,ama bana lazım olan 25-28khz gibi bir değer,fakat 15 khz geçince çıkışta voltajda düşme oluyor ses seviyesi düşüyor,ses şiddetini 25khz de nasıl artırabilirim,çıkışına  anfiler ve de push pull yaptım ama olmadı,önerileriniz nelerdir,şimdiden teşekkürler...

tyildizak

Alıntı yapılan: mxcolt45 - 27 Mayıs 2010, 20:47:41
arkadaşlar,elimdeki devrede 1-ile 50 khz ses üretebiliyorum

Devreyi görmek gerekir

mxcolt45

devre burda:http://elektroinfo.blogspot.com/2009/08/ultrasonik-fare-kus-kovucu-devresi.html
çıkış  15khz e kadar voltaj 10V 19-20 yi geçince çıkış voltajı 2volta düşüyor,benim 25 veya 28 khz de voltajı yükseltmem lazım,;çıkışta 75w piezo buzzer var,push pull ve çeşitli anfiler denedim ama yeterli ses yok,nasıl yüksek ses elde edebilirim,,,(ses şiddetini çıkış frekansını 20khz in altına düşürdüğümde duyabiliyorum,sesi gözlemlemek açısından),

t2

Bu iş trafoyla çok güzel oluyor.

Primer /sekonder oranı 5 olsun. siz tepe değeri  24 volt olacak şekilde güzelce trafoyu sürerseniz, piezodan hayvan gibi ses çıkar. trafosuz olarak devreden 24Vpp verip,  piezodan yüksek ses beklemek anlamlı değil.

O sayfalarda bildirilen tweeter muhtemelen   trafolu . Arabalarda kullanılan tweeter içine bakın orada bile trafo var. piezonun, cıs cıs çalabilmesi için yüksek gerilim gerekiyor. 70Vpp yakışır.

Aslında 25-28kHz olarak yeterli  ses çıkmış fakat siz duymamış olabilirsiniz.  Çoğu insanın kulağı sanılanın aksine 20kHze kadar değil 15 khze kadar zor duyar.

mxcolt45

slm; evet dediğiniz gibi oran olarak 5-2-20-10 primer/seconder oranlarını denemiştim önceden,devre şu an transistörle yükselmiş çalışıyor,trafolu halinden  bile yüksek ses veriyor,trafoyu sürmek için kullanılan devre  için yardımcı olursanız sevinirim,galiba orda bir hata var...(A sınıfı push pull la denemiştim)

adoka

İş yerinde guvenliklerin kullandıgı kopek kovucu bir cihaz var belli bir mesafeden dogal olarak cıkan sesi duyamıyoruz fakat kulagımızı piezoya dayadıgımızda inanılmaz tiz ve şiddetli bir ses duyuluyor fakat dikkatimi ceken nokta o cihazda bu buyuklukte bir piezo kullanılmamıstı piyasada kullanılan piezoların buyuklugunde birseydi tabii teknik olarak nasıl birsey acıp bakmak lazım neyse bende kendime boyle bir cihaz yaptım cıkıs frekansını 22-25 khz e ayarlasamda cıkan ses iş yerindeki cihaz gibi deil bu piezo olayı muhim demekki...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)