özel üretim chip

Başlatan PROTECH_, 04 Haziran 2010, 01:16:59

PROTECH_

selam,
Birkaç yıl önce öğreci iken bir hocam özel çip üretiminden bahsetmişti.
Mesela siz vhdl veya verilog gibi hdl lerden sistemi oluştup bu kodları çinde bu işleri yapan firmalara gönderip
kendize özel çipler üretebiliyormuşsunuz ..

gelelim soruma: bu konu hakkında bilgisi olan varmı?

Eksik yada tam farketmez hertürlü bilginizi veya düşüncenizi yazabilirsiniz.

saygılarımla...
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

picmanya

ACIS teknolojisinden bahsediyorsunuz FPGA çipe donanımsal mantıkla çalışan pc de vhdl veya verilog dilleriyle yazılıp derlenen programı defalarca FPGA atıp çalıştırabilirsiniz çip bu haliyle %50 daha yavaş çalışır ve birim maliyeti çok fazladır ama aynı programı ACIS çipe tek bir kez yazabilirsiniz ve normal FPGA den %50 daha hızlı çalışır ve birim maliyetleri çok ama çok düşük kalır bu yöntem aynı çipten binlerce üretmek için uygun olur anakart köprü çipleri ses ekran ve ethernet kart çipleri bu mantıklla üretilen çiplerdir.

speak48

yapmaya çalıştığım ama tam beceremediğim işlerden birisidir verilog ile ic tasarımı.konu teknik olarak "rtl to gds" veya "cell based digital ic design" diye adlandırılmaktadır.fpga tasarımına benzer ama biraz daha karışıktır. Cadence,Synopsys,Mentor graphics,Magma,Silvaco gibi eda şirketlerinin türlü türlü yazılımlarını ile stdcell,io,timing gibi türlü türlü kütüphaneleri harmanlanıp bir taraftan verilog,vhdl dilindeki tasarımlar sokulup diğer taraftan ic nin tüm layoutlarını gösteren gds dosyası elde edilir.

FullMetal

Alıntı yapılan: picmanya - 04 Haziran 2010, 12:04:17
ACIS teknolojisinden bahsediyorsunuz FPGA çipe donanımsal mantıkla çalışan pc de vhdl veya verilog dilleriyle yazılıp derlenen programı defalarca FPGA atıp çalıştırabilirsiniz çip bu haliyle %50 daha yavaş çalışır ve birim maliyeti çok fazladır ama aynı programı ACIS çipe tek bir kez yazabilirsiniz ve normal FPGA den %50 daha hızlı çalışır ve birim maliyetleri çok ama çok düşük kalır bu yöntem aynı çipten binlerce üretmek için uygun olur anakart köprü çipleri ses ekran ve ethernet kart çipleri bu mantıklla üretilen çiplerdir.
ACIS olduğuna eminmisin ben ASIC diye biliyorum.