Mıcro C Başlama Konuları Anlatım

Başlatan xxceloxx, 09 Haziran 2010, 10:08:53

xxceloxx

Arkadaşlar ilk önce Bu forumda pek sevilmedim eyw ama bana göstermedıklerı sizlerle paylaşacagım bilgi çogaldıkça güzeldir bence herneyse arkadaşlar

sizlere ilk seferde ögrenmenız gereken komutları yazacagım umarım herkez yararlanır....

void main()               satırın anlamı : Bu Bir Mıcro c Diliyle yazıldıgını ifade eder   
                                                                                                    bunu yazmaz isenız  geri kalan diger   tüm  komut işlemlerınız 
                                                                                                    boşa olur ve çalışmayacaktır..

{                                satırın anlamı: Bu küme parantezin anlamı arkadaşlar         
                                                                                                    programın başlamak için kullanılır.   Kesinlikle kullanılması gerekir.

TRİSB=O;                    satırın anlamı: Tris dedigimizde hangi portun giriş yada 
                                                                                                    çıkış oldugunu belirleriz.Yani Çıkış ise 0 Giriş ise 1 ile
                                                                                                    Gösterilir.Aklınızda en iyi kalma yönetemi    ise arkadaşlar çıkış   
                                                                                                    Output O sundan 0 iken Çıkışın isen Inputun  I sından 1 aklınıza
                                                                                                     gelir.Peki Çıkış nedir? Çıkış Arkadaşlar led Gibi  Elemanlar 
                                                                                                     baglanır. Giriş isen buton gibi   porta baglangı   Elektronik                 
                                                                                                     elemanlarıdır.Örnekte TrisB yazdık Bu B yerine İstenilen Port ucu 
                                                                                                    yazılır.Örnekte biz 0 yaptık yani Çıkış olarak verdık Giriş Daha
                                                                                                    sonraki yazımda anlatacagım...

while(1)                      satırın anlamı:Bu satırın anlamı ise Sonsuz Döngüdür.Yani                               
                                                                                                    Yapılacak Komutun Sürekliligi   Saglanır.Bu Komutu Kullanılmaz İse
                                                                                                   Bundan Sonra Yazılacak Komutu 1   Kez Yaptıktan Sonra Sona
                                                                                                   Erecekti.Bu Komutu Yazarsak Yaptıgı İşlemleri Başa Sararak
                                                                                                   Sürekliligi Saglamış Oluruz.

{                                satırın anlamı:Bu Komut While Komutu Başladıgı Belirtir.

PORT=255;                 satırın anlamı:Diyelim Çıkışta Led Bağlı Bu Komutla Tüm
                                                                                                     Ledleri Yakmış Oluruz.İlk Led i Yakmak İsteseydik 255 yerine 1
                                                                                                     yazmamız gerekecekti.Binary Olarak Yazılır Rakamlar.

delay_ms(1000)          satırın anlamı:Bu Komut Geciktirme Anlamındadır.Yani Bir             
                                                                                                     Lambanın Sönmesini Kaç Saniyede Yapmasını İstedigimizi Yazarız.
                                                                                                     1 saniye 1000 ms oldugu için milisaniye cinsinden yazılır.

}(1000) 
                                                                                  satırın anlamı:Bu İki tane ters parantez programın sonu   
                                                                                                    demektir.                         
}(1000)     

Şimdilik Bunları Bilin Bir Daki Yazımda Devamını Getirecegim..Alıntı Degildir Kendimim Hazırladım İnanmayan Nette aynı Yazıyı Arasın Bulursa Söylesın   

erhanmete

sevgili arkadaşım konunun seni sevmekle bir alakası olduğunu sanmıyorum arkadaşlar sana c öğrenmen gerektiğini bununda burdan birkaç kod yazarak olmayacağını anlatmaya çalışmışlar. ve başarılı olmuşlar aslında.

şunuda ifade etmekte fayda var micro C diye birşey yoktur Ansi C vardır.
neredeyse bütün derleyiciler birkaç özel komut haricinde Ansi C uyumludur.
yani yukarıda yazmaya çalıştığın Ansi C fonksiyonları ve komutlarıdır.

bence bu saçmalığa bir son ver ve buna harcadığın vakitle okuyabildiğin kadar C oku.
çünkü oku oku araştır araştır bitmiyor.

kolay gelsin.

picmanya

elektrik,elektronik ve yazılım konularında belirli bir zaman züğürt gezdikden sonra bu sürenin bitiminde kısa sürede maksimum para kazananlar hakkında yapılan bir makale okumuştum bu tür insanlar genelde toplumda dangalak dengesiz geçimsiz diye ifade edilen tipler oluyormuş hemde araştırma büyük bir ortalama ile bunu ortaya koymuş daha önce bir kaç kişiyle tanışmıştım bu insanlar asabi sabırsız tipler insanları canından bıktıran tiplerdi bir konu üzerinde istediğini alana kadar birisinin yakasını bırakmayan tiplerdi işleri güçleri kafaya taktıkları konulardı bunlardan sopa yiyeninede rastladım arkasından küfür edileninide neyse mesajımı uzatmıyayım bu insanlarla bazen karşılaşıyorum aramızdaki farklar bana göre maddiyat olarak çok büyük lafın kısası makale ve araştırma sabırsız tuttuğunu bırakmayıp koparan olaya bilgi edinme ve öğrenme yönünde aşırı agresif hiperaktif tutumla yaklaşanlar parayı götürüyor mantığında birşeyler yazıyordu ben araştırmanın yalancısıyım 

bir yazıda geçmişte şans oyunlarından büyük ikramiye kazananları anlatıyordu en geç 10 senede hepsi sıfırı tüketmiş eskisinden garibanlarmış şimdi ama aynı yazı ikramiyeyi az kazananlarıda araştırmış onlardan bazılarının durumu iyiymiş ama çok aşırı kazananlardan tamamı gümlemiş