Ton Kontrol

Başlatan elektorman, 22 Kasım 2002, 16:32:43

elektorman

Selam arkadaslar,

STK bir anfi kitim var bunun icin bana en iyisinden hangi ton kontrol katını önerirsiniz
TDA1524A li bir devre var ama acaba yeterince kalitelimi ( LM1036 lı devreyi yaptım ama sesi sonuna kadar kıstığım halde hoparlörlerden çok azda olsa bir ses sızıntısı oluyor meğer entegreli bas/tiz volume lu devrelerde bu oluyormus  )+-20 db lik loudness li bir ton kontrol devresi için hangi site yada kitaplara bakayim

Simdiden tesekkürler
 :?:

elektorman

Munzur sagol

birde su loudness icin hesaplama yada devre ornekleri varmı acaba

munzur

Dostum oda vardı ama şimdi bulamadım.
Bulunca gönderirim

Bulamaz isen arada bir hatırlat
İki yumurtayı birbirine vurun sadece biri kırılır. [email]smunzur@gmail.com[/email]

nuri osman paşa

selam...
acaba tonkontrol devresi yokkende bu gürültü

galiba kasttiğin hıssss diye bir ses varmı?

lm1036 dan kaynaklanıyor ise sana denemen için şunu

öneririm...

ses çıkışlarına ikişer tane 22k yı seri bağla gnd ye ver...orta uçtanda amfiye çıkış al...böylece hem lm1036 nın

gürültüsü yarıyarıya azalır hemde amfi girişi düşük bir empedansa geldiğinden kazancı azalır...

karşılaşabileceğin tek

sorun zayıflayan ses işaretinin amfiyi max seviyeye kadar sürememesi olacaktir...bir dene...

ancak dediğin gürültü

vınnnn diye bir ses ise sorun şudur.....ya amfi ve ton devresi topraklanmış bir metal kutuya koyulmamıştır yada lehimlemede

meydana gelen pasta akıntıları temizlenmemiştir....

benim başıma geldiği için

biliyorummmmmmmmmmmmmmmm...

lm1036yı bende kullandım....bir hısssss var ama düşük

seviyede........

selamlar...
Elkn.Müh.NURi OSMAN MIZRAK [email]n_o_mizrak@hotmail.com[/email]

elektorman

selam nuri

ben hısss sesini

kastetmemiştim yani hoparlörlerden hısss sesi deyilde sesi tam kıstığım halde az bir müzik sesi geliyor sende biliyorsundurki lm1036

entegresi volume bas/tiz kontrolünü DC ile yapıyor eğer ses kontrolunu bildiğimiz şekilde yaparsam sorun çözülüyor ama bu

seferde doğal olarak loudness özelliği gidiyor

hamit

sevgili arkadaşım lm 1036 güzel bir devredir

bende defalarca yaptım ama bir sorunla karşılaşmadım hiç
devrenin giriş çıkışlarındaki kuplaş devrelerin bir sorun

olabilir.
seri condansatörler ve pull down dirençlerinde yani
şu anda devrenin dizaynı elimin altıda değil ama geçerse

sana iletirim
başarılar

gokturk

selam: STK ANFİNİN semasını gonderebilirmisin:bende  yapmak istiyorum...gokhancinkara@mynet.com

elektorman

stk yı hazır aldım ( yazıcıoğlu pasajında )

usta

Bunun bir çok sebebi olabilir stk anfisi simetrik beslemelidir lm1036 yi kaç voltla ve nasıl besleme devresi kullanıyorsun - ile şaseyi karıştırma potansların kalitesi önemli bir etken ve  ses şiddetinin ayarının kumanda gerilimine baglı olarak 0...ile 5 volt olması gerekir diger fonksiyonlar içinde aynıdır.Bir ölçü aleti ile ölç tam sıfırlanıyormu.?

BU LİNKTEN LM1036 ŞEMASINIDA KARŞILAŞTIR.

http://www.national.com/pf/LM/LM1036.html

saygılar

bilginipek

Selam,
Potansiyometreni değiştir. çok büyük ihtimalle sesi tamamen kapattığında 0 ohm olmuyordur.Genellikle bu olay kalitesiz potlardan kaynaklanır.
Kolay Gelsin :D