20A/60mv şönt ile akım ölçme

Başlatan mckmk03, 23 Haziran 2010, 10:28:03

mckmk03

merhaba,
12V ile beslenen  bir DC motora seri bağlı 20A/60mv şönt üzerinden 4 A geçtiğinde şönt üerine 13 mV gerilim düşmektedir.Bu gerilimi başka bir
12V güç kaynağı ile beslenen LM358 ile yükseltip karşılaştırma yaparak motorun 1 A in üzerinde akım çektiğini algılayabiliyorum.Bu Devrede 2  bağımsız
güç kaynağı kullanmak zorundayım. Bütün devreyi (motoru ve kontrol devresini) tek bir güç kaynağından besleyebilirmiyim acaba ? Bunun için neler yapılabilir ?

Erol YILMAZ

Elbette tek güç kaynağı ile yapılabilir....

Şöntün;
+12V tarafında mı ?
Şase tarafında mı ?

mckmk03

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: mckmk03 - 23 Haziran 2010, 21:43:16
+12V tarafında.

High side için hazır Şönt okuma entegreleri var.
örneğin AD8212 vb...
Ama bunu kendinde gayet güzel bi şekilde yapabilirsin.
Texas Instruments'in LM324 datasheetinde buna ilişkin örnek var.
Ben denedim çalışıyor :)

mckmk03

Texas Instruments'in LM324 datasheet'ine baktim ama oradaki devre şemasından bek anlamlı şeyler çıkartamadım.Devreyi nasıl kurmam gerekiyorum.
AD8212 entegresininde voltaj range i 7 V ile 65 V muş. Bunu yükselterek vermem gerek. 5 mV ile çalışan entegre varmı acaba.
AD8212datasheet i biraz  inceledim.sönt üzerine düşen gerilimi AD8212 alıp çıkışına veriyor.bu çıkış voltajını yükseltip karşılaştıracağım galiba.

Erol YILMAZ

National de varmış,,,

Bu da Ad8212 nin şöntü kaça katlayıp şaseye karşı vereceği bilgisi...

picmanya

Akımı şase tarafından okumamanızın nedeni nedir?
Niye akımı illa +12V. tarafından okumak istiyorsunuz?
Yüksek endüktans korkunuzmu var?Elinizdeki şöntün endüktansını fazla olacağını sanmam.

Akımı elinizdeki şönt ile şase tarafından okumuş olsa idiniz;
Hem daha temiz bir örnekleme alırdınız.Hemde +12V motoru sürmede kullandığınız güç kaynağını LM358 içinde bir iki devre elemanı ilavesiyle rahatça kullanabilirdiniz.Opampda iki kanalınız olduğundan birisinden analog akım bilgisini diğerinden bu akımı karşılaştıracağınız bir referansı seçip iş yaptırabilirdiniz.
LM358 in ofset gerilimi yüksek kalıyor ise yani dolaylı yönden precision özelliği düşük ise bunun da çözümleri var.
Ama bu konuda sıkıntı yaşayacağınızıda sanmam.

Bir iki kere bende pozitif kısımdan akım ölçmeye kalktım bir takım sorunlar yaşayıp hemen şaseden ölçüme geçtim.
pozitif kısımdan akım örnekleme bana daha çok hall efect tipi hatta temassız akım ölçümü yapan algılayıcılar için uygun gibi geldi.bunlardada simetrik iyi filtreli gerilim sorun teşkil ediyor yüksek akımlı pahalı profesyonel ticari projelerde uygun oluyor bu yöntem

z

Akim neden pozitif hattan okunmak istenirin cevabi cok basit. Kisa devre koruma arzusu.

Bir surucunun motor uclarinin saseye dokunmasi durumunda surucunun korumaya gecmesi istenir. Bunu saseden akim olcerek
degil ancak + hattan cekilen akimi olcerek basarabilirsiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

evet dediğiniz ilk anda çok mantıklı geliyor. amaç üsteki dc + link transistörlerinin ve bundan önce gelen devrenin kondansatör,diyot iletken yollar gibi korunması oluyor. hocam bundan başka sebebide varmı?

ayrıca olayın birde şu yönü yokmudur hatalımı düşünüyorum;
motor uçları toprakla kısa devreye nasıl girer?
normal şartlarda bağlantı sırasında hatalı bir iş yapılmıyorsa ve enerji altında çalışılmıyorsa ve motor kablolarıda zamanla mekanik bir aşınmaya maruz kalıp yıpranmamışsa.

birde pozitif taraftan akım ölçümünde motor uçları saşeye değdiği anı hissetmede devrenin elektriği herhalde ayrıca 5 inci bir tarnsistörle açılmak zorunda kalınıyor olsa gerek tabi bu tansistörde dc link kondansatördeki birikmiş enerjiyide anında saf dışı bırakmak için kondanstörle H köprü arasına takılmalı galiba bu bağlantı ne derece doğru?

böyle bir durumda devre girişindeki sigortanın atmasına güvenilmez oda bilinen bir gerçek.

yazım yine uzun oldu kusura bakmayın bizi bu konulardada aydınlatırsanız seviniriz.

z

Izolasyon trafosu ile beslenmeyen cihazlarda cihazin yuke giden kablolari cihazla hic alakali olmayan bir yere dokunursa
(makine govdesi, su borusu vs) bu durumda surucunun anahtarlari yuksek akimdan dolayi bozulur ve sase tarafindan
akima bakan koruma devresi durumdan habersiz kalir (Sebekenin o anki alternansinin yonu de onemli).

Akima H anahtarlarin yukaridaki ucundan bakmak gerekir. Kapasitorden once bakmanin faydasi olmaz cunku kapsitorlerde depolanmis
enerji rahatlikla anahtarlari patlatmaya yeter. Ayrıca kapasıtorun onunden bakılan akımda akım tepecıklerı gozlenemez. Amac motor
akımını her cycle takip etmektir.

5.transistore gerek yok H transistorlerin tamami devreden cikartilirsa koruma gerceklesir. 5. Transistor frenleme asamasinda
motorun urettiigi enerjiyi tuketecek fren direncini devreye sokmak icin kullanililir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mckmk03

araç fan motorlarının rodaj yapıldığı makinada 14 adet motor bir kerede rodaj yapılmaktadır.Makinanın gövdesi şase olarak kullanılıyor ve motor kabloları makina üzerindeki soketlerine bağlanıyor.Bu sebepten şase tarafını kullanamıyorum.
AD8212 yi henüz deneme firsatım olmadı ama işimi görecek sanırım.

picmanya

yazılanlara katılıyorum doğru şeyler sonuçta pozitif taraftan akım okuma işi motora giden uçların motor içinden ve üzerinden değilde motor ile H köprü arası bir yerlerde hatalı bir şekilde şaseye gitmesinden kaynaklanabilecek bir arızayı tespit etmek için önem kazanıyor ve birde daha önce belirttiğim yüksek endüktasları (yüksek tepe gerilimlerini) dahada fazla önlemek için önem kazanıyor.bu tepeler büyük yük akımlarının sürücü anahtar elemanları tarafından çok ani kesilmesinden kaynaklanıyordu.

konuyu gereksiz yere uzatmak maksadında değilim.

arkadaşın işi özel bir durum oluyor.başka alternatifi yok gibi.mecburen poızitif taraftan akım ölçmek zorunda.

peki benim bu güne kadar incelediğim her türlü motor sürücü devrede niye akımların tamamı şaseye giden hattan ölçülüyor istisnasız tamamı seri şönt direnç ile akım okuma için böyle. aslına bakarsanız elimde şu an hazırda yok ama internetten baktığım 3-5 tane değişik lem hall efect temassız akım sensörlerindede akımı şase hattı üzerinden ölçmüşlerdi tabi bunlarda pozitif yada şase üzerinden bir şey değişeceğini pek sanmam gerçi ama yinede şaseye bağlıydılar.

kaldıki bu tür motor sürücü devrelerde akım ölçülmek istendiği her yerden rahat ölçülür bir sıkıntı yaşanmazda olay tasarıma bağlı.
ama niye hep şase hattı?