BUZZER sorunu

Başlatan aykut54, 23 Haziran 2010, 12:30:38

aykut54

Merhaba,
yukardaki devreyi protona giriş kitabından pcb'ye yaptım. VCC=+5V, GND=---, Logicstate olduğu kısım ise 16f84'ün portb.0 bağladım.Buzzer + ucu portb.0 , -ucu ise bc547 C ununa bağladım.

Şu kodu yazıp deneme yaptığımda 
DEVICE=16F84
XTAL=4
TRISB=0
PORTB=0
BASLA:
HIGH PORTB.0 
DELAYMS 1000
LOW PORTB.0
DELAYMS 1000
GOTO BASLA

Buzzer'den  1sn aralıklarla çok düşük ses gelmekteydi.Daha önce buzzer kullanmadığım. Bu ses normalmidir, yoksa daha yüksek ses mi çıkması gerekir?Aklıma takılan 3 soru , daha denemedim?

Kullandığım buzzer bunun aynısı http://www.mutr.co.uk/images/buzzer1.jpg

1.Buzzer bağlantıları ters olabilirmi?
2.VCC=+12V olsa bu sorun ortadan kalkabilirmi?
3.Bu devre için direnç değerleri uygunmudur?

cevabınıziçin çok teşekkür ederim.

İyi günler, İyi çalışmalar...

ferit06

Kullandığınız buzzer nasıl bir şey?

sadece metal levha üzerinde pizeo mu var? yoksa metal levha bir yere sabitlenmiş(paketli) mi?

Paketlenmemiş veya bir yere sabitlenmemiş olan pizeo buzzerler den düşük ses çıkıyor. eğer metal plaka sabitlenmiş ise ses yüksek oluyor. (örnek olarak 1 tl ye satılan kapı pencere alarmlarıındaki buzzer ile deneme yapabilirsiniz).

Postimage.org benim bulunduğum yerde açılmılmıyor(engelleme var galiba9 devreyi inceleyemiyorum.

JKramer

Buzzer'ın + ucunu R2'ye bağlamak yerine neden portb.0'a bağladınız? Buzzer'ın kataloğu olmadığına göre uygun gerilim ve direnç değerleri için buzzer'ı ayrı olarak deneyebilir, en son tranzistörlü devreye bağlayabilirsiniz.

My75

Bu tip buzzer 12volt olmalı,5volt olsa bile direkt pic ile süremezsin,yapman gereken

+12v=buzzer +
kollektör=buzzer -
emitter=vss(-)

Aynı zamanda +12v ile buzzer arasında akım sınırlayıcı 100 ohm direnç olmalı,transistörün beyzinide 4K7 bir direnç ile
sürmelisin sanırım bunu söylememe gerek yok..Buzzerin sesi rahatsız edici bir seviyede olmalı..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

JKramer

[IMG]http://i49.tinypic.com/33oip3m.jpg[/img]

gibi. R17'nin ve ona bağlı kaynağın gerilim değerini dediğim gibi deneyerek bulacaksınız.

ete

Aykut ,
Biliyorsun piyasada 2 tip buzzer var. Birisi piezo levha şeklinde ve voltaj verdiğin zaman ses çıkartamaz. Bunlara frekans uygulamak gerekir. Diğerleri kendinden osilatörlü olup yalnıcza voltaj verilince sabit bir ses çıkartıyor. Tabiiki voltaj verdiğin sürece bu ses çıkıyor.

Şimdi gelelim senin verdiğin şema, bu şema piezo levha buzzerlerden alınabilecek en yüksek sesi verdirebilir. AMa bu tür buzzerlere HIGH komutu vermezsin. Bunlar için SOUND komutunu kullanman gerek.
Senin verdiğin komutlar kendinden osilatörlü buzzerler için kullanılabilir.
Komutlarında HIGH PORTB.0 yerine  ,
SOUND PORTB.0,[100,83] yaz bakalım ne olacak. Ama verdiğin devreyi kullan. Devrenin direnç değerleride normaldir.
100 rakamı notayı belirliyor. Daha ince sesler için 110-115 gibi değerler kullanabilirsin. Daha kalınlar için rakamı küçültmen gerekiyor. 83 rakamı çıkan sesin süresini belirliyor ve 12 ms lik artışlarla ayarlanıyor. (83*12=996 ms)

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

aykut54

akşamleyin hocam dediklerinizi uygulayacağım. Yarın inşallah sonucu bildireceğim.

Sevgiler,Saygılar.

teknikelektronikci

hocam piezo levha buzzer i freqout komutu ile calistirmaya calistim olmuyor amacim bir arkadasa 0-20 khz arasi sesleri buzzerden cikarmak birde teorik ollarak insna kulagi atiyorum 5 hz i duyamaz (20 hze kadar) bu piezo buzzer ile bunu yapmak mümkünmü ? arkadasin projesi audiometer di insan kulaginin duyabilcegi ses araligini belirlemek icin bu konuda bilginiz varmi acaba? nasil bir yol izlemeli freqout ile denedim malesef olmuyor
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

FUNKY

arkadaşlar bu resimde piezoyu transistore değişik bir biçimde bağlanmış. ben denemedim..

[IMG]http://dc226.4shared.com/img/324276132/4560c5a4/picbuzzer.jpg?rnd=0.6509607709838209[/img]

aykut54

Sevgili Arkadaşlarım,

Dün akşam evde tekrar denemelerimi yaptım bildiğimiz dışı plastik kaplı buzzer ile denemeleri yaptım yine çok düşük ses çıkarıyor.
ETE hocam sound komutu ile tatbik ettim yine ses düşük. Sonra evi alt,üst ettim yukardaki görünen dışı levha tarzında şu 1tl'cilerde olan hırsız alarm devrelerindeki buzzer'lerden ekledim devreye ses güzel.Sound komutuyla kitaptaki kodu denedim +5V denemelerimi yaptım güzel ses veriyordu. Acaba bu buzzeri +12V denesem bozulabilirmi?

Devre sorunsuz çalışıyor.

Teşekkürler...

ete

Buzzer de ses kuvveti buzzerin çapı ile alakalı bir şey. Çap büyüdükçe ses şiddedi ve kalitesi artıyor.
Piezo larda ses şiddeti ayrıca piezonun sürülmesi ile de alakalı.
Piezonun uçları bir artı bir eksi istiyor. Sürekli uçlar ters çevrilmeli.
Bunu en iyi yapan sistem push-pull dediğimiz sürme şeklidir. Buna en yakın ise senin kullandığın devredir.
Devreye dikkatli bakarsanız çıkışları sürekli ters çeviren bir sistem olduğunu anlarsınız.
Ters çevirmekten şunu kast ediyorum.
Ortada iki uç var. Birine artı gelince diğerine eksi gitmeli. Sonra ters çevrilme olduğunda artı gelene eksi eksi gelenede artı gelmeli.
Tek uçtan sürerseniz ucun birisi sürekli gnd de kalır diğer uç sürekli artı eksi konum değiştirir. Bu ise piezonun düzgün çalışmasını engeller. Bu nedenle ilk verilen devre en basit ve uygun olanı.
Piezo 12 V da bozulmaz sanırım.

Bu sistemle sürülen pieazonun freqout komutu ilede çalışması gerekir. Ancak piezonun frekans aralığı nedir tam bilmiyorum. Aralığa uygun frekanslar verilmeli. bence önce 1KHz de denenmeliki bu piezonun sevdiği bir frekans. AYrıca ters çeviren devre ile bu komut denenmeli bence.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

My75

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 23 Haziran 2010, 23:13:16
hocam piezo levha buzzer i freqout komutu ile calistirmaya calistim olmuyor amacim bir arkadasa 0-20 khz arasi sesleri buzzerden cikarmak birde teorik ollarak insna kulagi atiyorum 5 hz i duyamaz (20 hze kadar) bu piezo buzzer ile bunu yapmak mümkünmü ? arkadasin projesi audiometer di insan kulaginin duyabilcegi ses araligini belirlemek icin bu konuda bilginiz varmi acaba? nasil bir yol izlemeli freqout ile denedim malesef olmuyor

Piezo ile alçak frekanslı seslerde verim alamazsınız zaten,akustik yaratmalısınız,aynı şey hoparlörler içinde geçerli..Salınım mesafesi
arttıkça af duyarlılığı artar..1khz kadar olan frekenslarda normal bir hoparlör,daha yüksek frekanslarda ise twitter tarzı bir
hoparlör kullanmalısın.Bir piezoya istediğin kadar akustik kabin uygula yinede 100hz alt sınırında çat çat diye ses verir..Oda kare
dalgada olur..Birde freqout komutunun ses karekteristiği çok bozuk (20mhz bile olsa),bunun yerine sound komutu kullan,çıkış
kare dalga olduğu için ses keskindir,2 direnç,2 kapasitör ile sinüsodial dalgaya yaklaşabilir ve daha hoş yumuşak bir ses alırsın..

ipek

pazarlarda 2 tl'ye satılan çin oyuncakları 2 pille muteşem sesler çıkarıyorlar.
meraktan içini açtım 1mh bobin piezoya paralel bağlanmış bunun ayağını kestim ses yarınında altına düştü sanırım burada voltajı
yükseltiyor...

My75

Hocam sorma zaten Çin ile sonumuz ne olacak çok merak ediyorum.