UPS lerde akü bağlı olmadığı zaman çalışmazmı?

Başlatan OG, 22 Şubat 2004, 21:11:56

OG

UPS lerde akü bağlı değilse bile, girişinde şebeke bağlı olduğu halde
çalışmazmı?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

es-es

Elbette çalışır. Akü gerilimi Doğrultucu kontrol kartı(redresör) ile sağlanır. Cihazı inverterden çalıştırabilirsin. Ama şebeke gittiğinde akü olmadığı için çıkışın hemen kesilecektir. UPS sistemleri hakkında ayrıntılı bilgi:  http://www.kemsan.com.tr/ups_nedir.htm

cozturk

UPS'ine göre değişir. Bazı ilkel tiplerde aküsüz çalıştırırsan inverter patlar. Bu cihazlar on-line UPS olarak geçiniyor.

Bu adi cihazlar neden patlar?
Akü olmadığından şarj akımı sıfırdır. bunu gören şarj kartı şarj gerilimini(= inverter DC besleme gerilimi) maksimuma doğru açar da ondan...

Off-line ise çalışır. çünkü şebeke varken giriş ile çıkış by-passtır.

Bazı kaliteli(görünen)online tipler ise şebeke yoksa aküden başlatılamaz. cold-start özl. yoktur.) Önce şebeke olacak ondan sonra kesilecek. inverter çıkış gerilimini devam ettirecek..

OG

Cihaz Casper marka 2000VA. İç yapısı temiz, kaliteli bir cihaza benziyor. Bana tuhaf geldi, aküsüz çalışmıyor.

cozturk

Belki de aküsüz bir UPS in gerçekte UPS sayılamayayacağından dolayıdır. Yani aküler yoksa (yada arızalı , ise sigorta

atıksa..) bu UPS ile bir PC kullanılabilir mi? o zaman elektrik kesilirse sonuç hüsran olmaz mı? belki de bundandır.

Fakat Cold-start yoksa bunun kötü bişey olduğunu söyleyebilirim. Yani

elk. kesikken pcyi açıp 10-15 dk kullanabilmek lazım

OG

cozturk Cold start var. Belkide dediğin mantığa göre çalışmıyordur.

Bu cihazların pic datalarını bulma imkanımız

olabilirmi sizce?

cozturk

Sanmıyorum. Hatta bu picler garanti süresi dolunca cihazı durduracak şekilde de programlanmış olabilir. Köprülerdeki ogs

sisteminde bile böyle galiba. 2 yıl dolunca hepsi patır patır arızalanıyormuş... hadi pil bitti diyelim de hüs-nü zan edelim..

yas

Herkese merhaba
Sayın OGbirde akü uçlarının bağlandığı yere bir yük direnci balayıpta

dene.
Kolay gelsin.

OG

cozturk

Akü yerine yük bağlayınca çalışmaması belki normaldir. çünkü şarj kartı büyük ihtimalle inverterin boşta çalışmasına yetecek

kadar akım basmıyordur. Işıldakta olduğu gibi ..

Peki akü varken kesin çalışıyor mu?
Akü yerine dümenden bir güç kayn. bağlayarak denesen çalışıyor mu?
inverter kısmı arızalı

olabilir. Picten gelen inverteri on-off yapan ucu bularak bunu ayırıp Vcc veya GND ye bağlayınca çalışıyor mu?

inverter ve şarj katının beslemesi aküden geliyor olabilir.  Bu yüzden

olabilir.
Kuru aküler tamamen boşalırsa şarj edilemiyor.
Akünün raf ömrü de var. Eğer sıfır aküyü hiç kullanmadan 5 sene
saklarsanız ...

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar şu anda piyasada satılan yurtdışı kaynaklı ups lerde akü seviyesi belirli bir voltun altına düşerse

de çalışmazlar. Bunların yazılımlarını bu şekilde yapmışlar. Mesela yeni bir model var piyasada bunda 93c56 bir eeprom var. cihaz arıza yapınca işlemcisi bunun içindeki kodu siliyor. Cihazın

elektronik arızasını tamir bile etsen çalışmıyor.ta ki bu eeproma normal data yükleyene kadar. Bende bu şekilde tamire gelip elimde kalmış olan ups ler var (aman reklama girmesin :D ) aküsünü

yenileyince herşey normal.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

cozturk

diline sağlık...
Bir arkadaşta fotokopi makinasının garanti süresi dolduğunda periyodik olarak "call sevris " mesajoı

verdiğinden bahsetmişti. sonunda içindeli kodu değiştirmiş de rahat etmiş..

HEM EVET HEM HAYIR.
SİSTEME BAĞLI OLARAK ÇALIŞIR YADA

ÇALIŞMAZ,KONUŞANLAR HİÇ UPS TASARLAMIŞMI TEORİDE OLSADA YADA KAÇ UPS'NİN ÇALIŞMA SYSTEMİNİ BİLİYOR.
  YADA UPSLERİN KAÇ DEĞİŞİK

ŞEKİLDE YAPILACAĞINI......

DC VOLTAJI AC VOLTAJA ÇEVİRMEYE BEN UPS DEMİYORUM BEN ONA    
  İNVERTÖ DİYORUM.    

1-AKÜSÜ SÜKÜLDÜĞÜ İÇİN PATLAYAN GK (UPS) EĞER ÇIKIŞLARI YAKIYORSA  GERÇEKTEN ADİ'DİR.
AKÜKERİ SÖKÜKKEN GK AÇILIRMI SORUSU İSE VE

BANA İKİ SEÇENEĞİ OLAN BİR SORU İMİŞ GİBİ GELDİ. BU SEÇENEKLER A)ÇALIŞIR , B)ÇALIŞMAZ.

BEN (  C ) ŞIKKINI SEÇİYORUM ;

MARA, MODEL ÇOK ÖNEMLİDİR. ÖRNEK BİZİM YAPMIŞ OLDUGUMUZ GK'LARIN
 3 GENEL GK KAPALI BİLE OLSA ELEKTRİK GİT-GEL YAPINCA OTOMATİK

OLARAK AÇILIR.
  OFF-LİNE MODELLERİMİZ AKÜSÜ BAĞLI DEGİLKEN ŞEBEKEYİ BİLE AKTARMAZ.
  ON-LİNE MODELLERİMİZ AKÜSÜ OLMASA BİLE (+-)

%1 TELORANS İLE TAM SİNÜS DALGA ÇIKIŞ VERİR   ON-LİNE GK'LAR BİLGİSAYARDANDA HASSAS SYSTEMLER İÇİNDİR.BU YÜZDEN AKÜSÜ OLMASA BİLE

AKÜSÜ VARMIŞ GİBİ DAVRANMALIDIR.
VARSAYINKİ GK'NIN AKÜLERİ BOZULDU 100.0000 USD FİYATI OLAN TIBBİ BİR SYSTEM DENGESİZ ELEKTRİKTEN

DOLAYI BOZULACAKMI..........
              fikretçelik.......................dit_an@mynet.com
  [/u]

sayın çelik oncelikle board'a

hosgeldin
size küçük bir hatırlatma da bir istek te bulunmak istiyorum
lütfen hiç bir üyeyi bilgisinden dolayı ayıplamayın herkes elinden geldigince yardım etmek amacı ile yazıyor eger

yanlsı ise sizde bir baska yanlıs la düzeltmeyin byka

cozturk

tebrik ederiz. bizim yazdıklarımızı başka cümleler ve büyük harflerle yazmış ayrıca hiç UPS tasarlamışlarmı ve kaçı çalışma

sistemini biliyor? diyerek yanlıs yaptın.. bilmesek niye yazalım.