Şemadaki mosfet driverda sorun yaşarmıyım?...

Başlatan remzi, 28 Haziran 2010, 21:10:51

remzi

RGB ledleri sürmek için TLP250 yerine Aşağıdaki transistörlü sürücüyü kullanmak istiyorum.( Böyle daha ucuz olduğu için)
Kullanacağım mosfetler irfz44 veya irf1405. Ne dersiniz...

teknikelektronikci

hocam malzemeden kär yapayim derken pcb büyüyecek ve gene ayni masraf olacak ben rgb icin tc4420 yi kullandim sorun yok (protoboard da) pcb yaptim daha bastirtamadim birde is yerinde http://www.micrel.com/_PDF/mic4420.pdf  entegresini kullaniyoruz bilmiyorum microchipden farki varmi bir bak istersen ama dedigim gibi bence hic ugrasma direk entegre ile hallet derim
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

remzi

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: remzi - 28 Haziran 2010, 21:28:19
toptan fiyatı ne kadar bu entegrenin

Türkiyedeki fiyatlarini bilmiyorum hocam ama toptan ( 50 adet 100 adet) almaya kalksaniz bence daha ucuza maal edersiniz ayrica her türlü devrede kullanirsiniz biz bu entegre ile irf540 ile 16 ampere kadar akim akitiyoruz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

picmanya

ismi verilen entegre olaya nasıl bir güzellik getiriyor o kısmı anlayamadım.
TLP250 = Micrel Mic4420 olmuyormu sonuçta her ikisiylede aynı kılıf aynı iş yaptırılıyor.farkı neki?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: picmanya - 29 Haziran 2010, 13:47:45
ismi verilen entegre olaya nasıl bir güzellik getiriyor o kısmı anlayamadım.
TLP250 = Micrel Mic4420 olmuyormu sonuçta her ikisiylede aynı kılıf aynı iş yaptırılıyor.farkı neki?

tlp250 yi bilmiyorum kullanmadim ama tlp250 yi ben igbt sürücü diye biliyorum hos igbt ile mosfet arasindada daglar kadar ucurum yok ki hatta su an baktim tlp250 icin
TLP250 - TRANSISTOR INVERTER FOR AIR CONDITIONOR IGBT GATE DRIVE POWER MOS FET GATE
  yaziyor ben tc4420 yi kayan yazida kullandim mic4420 yi ise endüktüf yük süren 16 amper akitabilen mosfet de kullaniyoruz

picmanya

ikiside aynı işi yapıyorlar sonuçda.mosfet ve igbt sürüyorlar.
burda anlaşırsak gerisi kolay gelir.
Biz TLP250'yi 3TL. den alabiliyoruz.Diyelim mic4420 1,5TL. den alınıyor.Olay bittimi bumudur yani?

yazılanlar fikir ve bilgi paylaşımı yönünden iyi ama remzinin işini çözmeye yönelik değil.
ona sunulabilen çözüm şimdilik TLP250 değilde mic4420 yi kullan oldu.birde devreni boşuna ucuzlatmaya ve küçültmeye çalışma zaten güvenli,ucuz ve az yer kaplayan bir devren varmış tarzı bir cevap oldu.bence ikinci cevap daha güzel oldu.bende buna katılıyorum.