yüksek frekansta ofset kayması

Başlatan izturk, 28 Haziran 2010, 22:38:50

izturk

herkese iyi akşamlar.

pic 16f877 ve 12f625 te pini high ve low yaptığımda normal bir şekilde 0-5v alıyorum. ama frekansı 5khz den 15khz e doğru artırdıkça -1  4V gibi ofset kayması oluyor. bunun sebebi nedir ve nasıl önlenir.

bir sorum da yine her iki pic de de 4MHz kristal kullandığımda yaklaşık 7khz den yüksek frekansa çıkamıyorum. 20MHz kristal kullandığımda da 30kHz civarı bir frekansın üstüne çıkmıyor.

programı ccs c de yazıyorum.

yardımcı olursanız sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.

omergokgoz

selam;
ofset kayması pic'e uyguladığın kaynak ile ilgili. Eğer 0-5V dorudan bir kaynak ile besliyorsan 0'ın altına düşmesi fiziksel olarak mümkün değil. Bu sonucu ölçtüğün alet nedir?

picmanya

izturk,
yüksek frekansda picin çıkışına ne ile baktın?
ve dikkat edersen "frekans" diyorsun demekki pic'in bacağı bir ara +5 voltdan sıfır voltada iniyorki frekansdan
bahsedesin bu frekansın sayısal miktarı burda önemli değilde duty saykıl miktarı yani iş yapan kısmı diğer bir tabirle +5 volt kısmı nedir?ve sabitmidir?burda zannediyorumki sabittir.
bunu göz önüne aldınmı pin çıkış voltajını ölçerken.osiloskoba bağla voltaj tepesinin +5 voltu gördüğünü görürsün

OG

Araya kondansator girmediniz inşaallah. Kondansator offsete sebep olur. Ama her frekansta bunu yapar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

izturk

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. daha önce de bir mesaj yazmıştım. cevap gelmedi. bu soruya da cevap gelmeyince ümidi kestim ve takibi bırakmıştım. o yüzden geç cevap yazıyorum. bundan dolayı özür dilerim.

çıkışı osiloskopla ölçüyorum ve 4khz gibi bi değerden sonra voltaj 0 ın altına düşüyor. bunu isis te simülasyonda da yapıyor.
direk pic bacağını ölçüyorum arada kondansatör yok.

OG

Skobun probu kaydırıyordur. Gerçekte kayma imkanı yok gibi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: izturk - 12 Temmuz 2010, 00:05:19
öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. daha önce de bir mesaj yazmıştım. cevap gelmedi. bu soruya da cevap gelmeyince ümidi kestim ve takibi bırakmıştım. o yüzden geç cevap yazıyorum. bundan dolayı özür dilerim.

çıkışı osiloskopla ölçüyorum ve 4khz gibi bi değerden sonra voltaj 0 ın altına düşüyor. bunu isis te simülasyonda da yapıyor.
direk pic bacağını ölçüyorum arada kondansatör yok.

Tebrikler,
Çok güzel bir problem tespit etmişsin :)
ben de bazen 20 khz PWM çıktısı fln alıyorum PIC ten ama böle birşey kesinlikle görmedim duymadım :)

Olmasına da pek imkan yok çünkü, PIC ın çıkış tarafında 2 tane FET var,
ve VDD ye yada VSS ye çekiyor. Başka bi şekilde çıkış verme durumu yok.
Hatanın kaynağını kesinlikle başka bir yerde aRAYAbilirsin.
Kolay gelsin.