otomatik çiçek sulama projesi bazı sorunlar var lütfen yardım edin!

Başlatan Mucit23, 30 Haziran 2010, 13:09:25

ete

Bağlantı linki şeması bozuk çıkmış. Ya düzelt yada yenile.

E-Posta da atabilirsin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Mucit23

Merhabalar ete hocam. Hocam sizin  led displayli saat ve termometre devrenizden yaptım. Bu saatten önceden defalarca yaptım fakat hiç birinde böyle enterasan bi sorunla karşılaşmadım. Ana çalışma modundayken  saat ayarlama menüsüne girmiyor hiç birşekilde tuşa cevap vermiyor. Fakat menü tuşuna basılı haldeyken enerji verirsem  saat ve  derecenin ekranda kalma süreleri ayarlıyorum

Mucit23

Normal çalışmada ekranda sadece 00 00 gözüküyor. Menü tuşu ile saat ayarlama menüsüne giremiyorum. Sizce bunun sebebi ne olabilir. Size sormadan önce sorunu çözmek için çok uğraştım belki pcb de sorun vardır diye yeni pcb ye yaptım ama sorun aynı sizin fikirlerinizi almak istiyorum.  (Hocam anlamadığim bi sebebten dolayı karakter sınırı oluşuyor bu yüzden iki mesaj halinde yazdım.) 

Mucit23

Anlam veremiyorum hocam birsürü bu devreden yaptım fakat ilk defa böyle bi sorunla karşılaşıyorum. Gerçekten bana çok anlamsız geliyor normal çalışma durumunda picin çalışmasını engelliyecek ne gibi bi durum olabilir. Saat ve tarihin ekranda kalma sürelerini ayarlıyorum. Fakat normal çalışmada hiç bir işlem yapmıyor ekranda devamlı 00 00 gösteriyor sizin yardımlarımızı bekliyorum.

ete

Bende bir anlam veremedim. Atladığın bir şey olmalı mutlaka.
Bence tuşlardan birisinde kısa devre gibi bir şey olabilir ve o tuş bırakmadığı için diğerlerini program görmüyordur.
Yada program ya zaman okuma yada sensör okuma kısmına gidip orada takılıyordur. Oradan dönemediği içinde sec tuşuna basılıp basılmadığını göremiyordur.

Bulmak için programda Başla satırından sonraki gosubları bir kapat ve programı pice yükle bakalım sec tuşunu görecekmi.
Görüyor ise anlaki gittiği bir yerde takılıp kalıyor. Sen yinede sensör ve RTC kısmınıda iyice gözden geçir derim.
Ete

Mucit23

Ete hocam dediklerinizi uyguladim dediğiniz gibi yapınca set tuşunu gördü. Bende ilk başta ısı sensorunu çıkardım sorun bir nevi çözüldü. Artık saati ayarlıyabili yorum. Sensor takılı olmadığı halde saat ilerliyordu devreyi tekrar kapatıp açınca yine saat durdu. Bu sefer saati ayarlıyorum saat ve dakikayi azarladıktan sonra set tuşuna basınca saniye ledi flash yapıp yanık kalıyor.

Mucit23

Aslında ben soyle düşünüyorum saati azarladıktan sonra rtc ye kaydedilip programin devam etmesi gerekiyor. Ama tam burada program donuyor bence çünkü saniye ledi sönmüyor. Programda kesme ile bir sayaç saydıriliyor. Ana programda soyle bir kod var if sayaç=30 then porta.3=0  yani eğer pic donmasaydı led sonerdi. Ama anlamıyorum rtc çalışıyor kristali değiştirdim. Ama saat ilerlemiyor. 

Mucit23

Hocam rtcyi başka çalışan bir saate takıyorum orada çalışıyor.

ete

DS1302 çok nazlı bir RTC bu yüzden sevmiyorum ve artık projelerimde DS1307 kullanıyorum. Hiç naz etmiyor.
DS1302 nin kristal bağlantısı son derece kritik. Data sheet de gösterildiği gibi kesinlikle kristal bacaklarının GND ile çevrilmesi gerekiyor. BUnu yapmaz iseniz bazen alışıyor bazende çalışmıyor.
Senin devrende PCB şeklinden kaynaklanan bir sorun olduğu düşüncesindeyim. DS1302 başka yerde çalışabilir ama başka yere kristali ile birlikte aktarman gerek. Sorunun kaynağı kesinlikle DS1302 bana kalırsa ya kristali yada kendisi.
Ama yazdıklarına bakarak sıcaklık sensöründe de sorun var gibi gözüküyor. Bu ikisinden birisi arızalı yada PCB de göremediğin bir kusur var. Başkada izah şekli yok bu problemi.

Ete

Mucit23

Hocam kristalin dış kılıfıni ve çevresini gnd ile çevirdim. Gerçektende çok nazlı bugünden sonra ds1302 ile  eski yaptığım saatlerin nasıl çalıştığına şaşıyorum. Öncekilerde emin olunki datasheetteki anlatılanların hiç birine uymuyordum. Galiba bu birazda işin rast gitmesiyle alakalı.

Mucit23

Merhabalar ete hocam. Aslında rtcnin günahını biraz fazla almışız. :) Rtc çalışıyor.  Aslında işin sorumlusu pic ve ısı sensörü normalde pic çalışıyor gibi görünüyor. Saat ayarlama menüsüne giriyor ondan sonra donuyordu. Diğer çalışan saat devresinin işlemcisini yeni saate takınca saat çalıştı fakat ısı sensörünü takınca yine bozuluyor.

Mucit23

Yeni yaptığım saatin işlemcisini eski çalışan saate takınca eski çalışanda bozuluyor. Anlamıyorum görünüşte kısmen çalışıyor. Ya pic tam programlanmıyor yada pic bozuk en iyisi bayramdan sonra temiz bir pic ve ısı sensorü almak olacak . Bu arada bayramıniz mübarek olsun.

Mucit23

İşin ilginç tarafı programlayıci pici tanıyıp ve programı yüklemesi bozuk olsaydı herhalde programlayıcı tanımazdı herhalde

ete

Pic in programlanıyor olması sağlam olduğunu kesinlikle göstermez. baze yalnızca bir pin bozuluyor üstelik o pinin çıkış kısmı bozuluyor. Aynı pini input yapınca çalışıyor output yapınca çalışmayabiliyor. Bu nedenle programlanma ile sağlamlığı kesinlikle bağdaştırma.

Ete

muhittin_kaplan

Bu olayı yaşadım Hocam. Sadece Portd si bozuk bir picle bir hafta uğraşmıştım.