Gerilim Katlama

Başlatan erdemefe, 30 Haziran 2010, 23:10:24

erdemefe

Arkadaşlar yapacağım bir ampermetre devresi için gerilim katlamam gerekiyor fakat ölçeceğim akım yüksek olduğu için sorunlarla karşılaşıyorum ölçeceğim max akım 50 amper ve şönt direncim 50A'de 60mV gerilim düşürüyor yani benim bu 60mV'u 5V seviyesine çıkaramam gerekiyor ayrıca lineerlikde çok önemli ilk olarak sizinde aklınıza geleceği gibi opamp(LM358) ile evirmeyen yükseltgeç devresi yaptım ve 60mV'u 5V seviyesine çıkardım fakat opampın girişinde 60mV varken 5V gösteriyorsa 30mV varken 2.5V göstermesi gerekirken 3-3.2 gibi değerler gösteriyor tabiki buda yanlış ölçüme neden oluyor. daha sonra tek opamp değilde gerilimi kat kat 4 opampla katlayarak 5V seviyesine çıkardım fakat sonuç hiçde umduğum gibi olmadı dahada kararsız hale geldi farklar dahada büyüdü bu dediğim şeyler hem simulasyonda isis ortamında yanlış değerler verdi hemde pratikdede denediğimde aynı sonuca ulaşamadım. arkadaşlar neden opamplarla bu işi beceremiyorum nerede yanlış yapıyorum yapanlar nasıl yapıyor? bu iş için özel entegreler varmıdır? yani kısaca bu sorunun çözümü nedir? :)

Erol YILMAZ

daha düşük giriş ofsetli bir opamp kullanman lazım.

mcp607 gibi...

picmanya

bende tam o işin komparatörü üzerinde uğraşıyordum senden önceki mesaj bu konuda idi akşam olayı çözdüm. devremin bu kısmında artık sorun morun kalmadı.

senin sorunun Allegronun belirttiği gibi opampın offset giriş voltajından kaynaklanıyor.senin opampda offset voltajın 3-5 mV. civarı gerilim katlamayı şönt üzerinden diyelim 100 kat yaptın opamp çıkışın daha şöntünde gerilim düşümü olmadan 500mV. olacaktır.bu kısmı anlıyorsun değilmi.birde devrenle motor akımı falan ölçülebileceğinden opamp girişine bir low pass filtre koymanda fayda var.

devrenin şönt direnç ve buna bağlı opamp tarafının şemasını koyarsan dahada yardımcı olmaya çalışırım.benden tavsiye birde bu tür devrede gerilim katlamayı normal yöntemle yap ve giriş dirençlerini eşit kullan ve yine burda verilen difarensiyel fark kuvvetlendirici yöntemini tercih etme.ben bundan pek memnun kalmadım.1 haftama mal oldu bunu anlamam.diğer yöntem çok daha sağlıklı.