316L 0.6mm Paslanmaz Çelik levha hakkında. Katlanabilir mi? yoksa kırılır mı?

Başlatan t2, 02 Temmuz 2010, 12:26:44

t2

15 x 25  cm ebadında paslanmaz çelik levha lazım. kalınlık 0.6mm

materyal 316l paslanmaz çelik olacakmış.

Daha önce böyle bir malzeme kullanmadım.  iki sorum olacak

- Bundan tabaka halie alsam teneke makası gibi bir şeyle kesilebilir mi? İllaki lazer kesim mi gerekir?
- Tam olarak 15 x 25  cm  kesilmiş bulduk diyelim. Bunun uçlkarından 2-3cm kadar ufak bir üçgen şeklinde kendim pense ile katlayabilir miyim? Yoksa kırılır mı?  Katladık diyelim, teneke gibi  o şekilde kalır mı? yoksa eski haline mi döner 90derece olacak.
- bu levha Ümraniye İmes sanayi sitesinde nereden alınır?

KAZIMUGUR

Yanlış tanmlar...
Çelik : Demirin her türlü alaşımına verilen genel ad.
316L , 304  gibi kodlamalar crom lu malzemelerin kodlaması ve mesela piyasada mıknatıs tuttu tutmadı diye tanınır.
Paslanmaz çelik deyince sulanmış çeliklerin kırılganlığı akla gelmesin.

Rahatlıkla kesip biçebilirsin.
Defalarca katlayıp bükebilirsin.
10-15 seferden sonra yırtılacaktır .
Katladığın gibi durur.
Keşke senin dediğin gibi olsaydı :).

t2

Hocam bunu aldım makasla kestim diyelim. Kenarlarını nasıl yuvarlatayım.  İnsanın elini kesmemesi lazım. kenarlarını Kendi üzerine katlasam sanki çirkin olur. fabrikasyon görünümlü bir yöntem lazım.

KAZIMUGUR

Evet pek güzel görünmez.
Eğe ile çapaklarını kırabilirsin.
Plastik kılıf-fitil kullanabilirsin.

Parlak olanları daha çok hata gösterir.
O yüzden taşlanmış olanları tercih edilir...

t2

Tamam levhalar  hazır. İstediğim ebatta kesilmiş halde geldi. Yalnız biraz mat duruyor. Bunları ince zımpa ile parlatsak hep öyle kalır mı? Yani paslanmaz ya o yüzden.  Yoksa bunu da mı yanlış yorumladım?

Maxim

Alıntı yapılan: t2 - 02 Temmuz 2010, 18:44:27
Tamam levhalar  hazır. İstediğim ebatta kesilmiş halde geldi. Yalnız biraz mat duruyor. Bunları ince zımpa ile parlatsak hep öyle kalır mı? Yani paslanmaz ya o yüzden.  Yoksa bunu da mı yanlış yorumladım?

parlatma işi için parlatıcı madde satılıyor ,
böyle yoğurt kıvamındadır,
onu scotch-brite gibi bir sünger ile (ama yeşil tarafı ile) uygularsanız canavar gibi parlar .

t2

Bunun ismi nedir? nerede satılır? 

Parlamayı sağlayan madde zamanla aşınıp kaybolur, yeniden parlatmak gerekir mi?

Analyzer

Selam,

Paslanmaz çeliklerde görünüm geniş bir konu. Öncelikle aldığınız malzeme "satin finish" yani yarı mat olabilir. Siz ayna gibi istiyorsanız, endüstriyel mutfak malzemesi satan yerlerde üzeri film kaplı olanlardan almanız gerekir. Belirli kimyasallarla parlak bir görünüm elde etmek bir yere kadar işe yarıyor. Onun haricinde, madem ölçü küçük, malzemeyi tekrar kestirmekte fayda var. En son kullanacağınızda filmi söküp kullanırsınız. Kenarları zımpara takılı spiralle yuvarlatabilirsiniz. Tabi tamamen el becerisine kalıyor iş.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!