Lojik Devre Sadeleştirme...

Başlatan Erol YILMAZ, 02 Temmuz 2010, 23:51:20

Erol YILMAZ

Arkadaşlar Merhaba hepinize,

Bir H köprüsü tasarlıyorum ve bunu DIRection ve PWM sinyalleri ile sürmek istiyorum...
Bunun için 2 girişli, 4 çıkışlı lojik bir devre tasarladım fakat bunu gerçekleştirebilmek için
3 adet IC kullanmam gerekiyor...
Bu zamanda, pek hoş olmaz :)

Bu devreyi PAL ile tasarlayabilecek bir arkadaş yardımcı olursa memnun olurum...

NOT: Devre bu hali ile doğru çalışıyor.

fatihinanc

Hocam şöyle birşey yaptım ama bir bakın isterseniz. Can sıkıntısı işte :)

isis dosyası ve kodlar mevcut.

http://www.4shared.com/file/5mSEzsRH/Allegro.html

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Erol YILMAZ

Eline sağlık çok güzel çalışıyor...
Peki piyasadan alabileceğim hangi PAL var bu işe uygun olarak,
Ve ona uygun hale getirebilir miyiz ?

fatihinanc

Hocam az önce internetten PAL fiyatlarına baktım.En ucuzu 1.70$+KDV. PIC 12F675 1.19+KDV.
Hem bunu programlamak için de ayrı devre vs. vs.İşinize karışmak istemem ama
Mikrodenetleyici ile yapılsa daha uygun olmaz mı?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

fatihinanc

Evet ben de oradaki boole programı ile yapmıştım zaten devreyi.
Fakat jedec kodu neden sadece AM22V10 da geçerli onu anlamadım.
Programla ilgili birşey mi?

Erol YILMAZ

H köprüsüne 20 khz pwm sinyali gireceğim için mcu kullanmam mümkün değil,
Boole Deusto anladığım kadarı ile sadece GAL22v10 için çıktı veriyor.

Dolayısı ile geriye Abel ve Wincupl kalıyor.

Entegre olarak http://www.direnc.net/main/pal16r6-5657-365-408.html buldum.

Bir de piyasada GAL16V8D var gibi görünüyor.

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

mufitsozen

"H köprüsüne 20 khz pwm sinyali gireceğim için mcu kullanmam mümkün değil,"

Ozur dilerim, ama ben bu islerde cok acemiyim, niye MCU olmaz dediniz, butun MCU application notlarinda verilen ornekler 20khz yada 40khz pwm uygulamalari icin?

Benim kacirdigim nokta nedir?

simdiden tsk.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

picmanya

ilk şemadan anladığım kadarı ile burda 4 yarı iletken anahtarlı bir H-biridge pwm uygulaması yapılmak isteniyor galiba.bununlada yapılacak iş dc akım yön değişimi ve dc gerilim değer deşimidir.yani kısaca ya dc motor sürülecek yada ferrit nüveli trafo primeri sürülecektir.ama burda daha kuvvetle ferrit trafo sürecek.dc motor sürse niye H-köprünün üst transistörlerinide alttakilele çapraz anahtarlasınki değilmi ya.

zaten dikkat ederseniz devre pwm sinyali üretmiyor lojik mantık zaten pwm denen yerden Allegro usta 16F yada 18F üzerinden pwm oluşturup veriyordur diye düşünüyorum bu işlemcileri programladığını yazılarından okuduğum kadarı ile düşünüyorum.

burda amaç 3 tane ayrı 74Hc serisi kapı entegresiyle yapacağı işi pale yaptırmak.okonomiğini bilmem ama çok daha az yer kaplayacağı ve pcb yolları çok kolaylaşacağı kesin.hem gizliliğide var değilmi ya.asıl amaç güvenliği ön planda tutmak.

şurda şunu sorayım;

kapılarla güvenlik önlemi almadan, bende aynı tarz çalışmayı 4 farklı kontrol ucu işlemciden ayrı ayrı çıkarak yaptırıyorum.bu uçlardan ikisi port dijital lat çıkışı diğer ikisi output compare çıkışları.

sorum:

ben işlemci yazılımında asla hata yapmadıkça burası çok önemli benim kesinlikle yazılımsal hata yapmadığımı düşünüyoruz ve mosfet,igbt dead time sürelerinede iyi şekilde riayet ettiğim düşünülürse, benim H- biridge nerde kısadevreye düşüp gümleyebilir.

lütfen yazılım kilitlenmesini ihtimallerin dışında tutun bu konuyu biliyorum bu fazla karmaşık kombinasyonda olabiliyor.

H-köprü uzmanlarının değerli görüşlerini bekliyorum...!!!

Erol YILMAZ

H köprüsünü DC motor için kullanacağım,
lojikten çıkan sinyallerde h köprüsü için sinyalleri oluşturacak.

@mufitsozen;
uygulamaya göre değişir yapacağın şeyler,
onun için bu genel bi kural değil, sadece o uygulamaya has bir durum.

bu arada PAL16R6 siparişi verdim.

fatihinanc

Hocam kodu ne ile yazmayı düşünüyorsunuz.
ABEL anlaşılması biraz zor gibi.Wincupl ise hiç kullanmadım.

Erol YILMAZ

Wincupl düşünmüştüm ama 16R6 yok listede...
Abel kalıyyor tek seçenek...

fatihinanc

gerçi yazılacak program çok büyük değil ama arayüz sıkıntılı biraz. msdos tabanlı olması sebebiyel 64bit win7 de açamadım.

edit : Şöyle bir döküman buldum PAC-Designer adlı program ile ABEL dili kullanılabiliyormuş.arayüz gibi yani...

http://www.latticesemi.com/lit/docs/appnotes/pac/an6052.pdf

picmanya

Allegro,

Yanlış değilsem devrenin çalışması şu şekilde olacak değilmi?
Hatam varsa lütfen düzelt.

H-köprüdeki igbt veya mosfetler motor hangi yöne dönecekse o yön için kullanılan çapraz iki transistör beraberce açılıp beraber kapanacak ve uygulanan pwm sinyali doğrultusunda taki yön değişene kadar bu iş böylece sürüp gidecek değilmi?
Yani siz çapraz transistörleri beraberce pwm li olarak anahtarlamayı, açıp-kapamayı düşünüyorsunuz.

Tabi bu durumda üst transistörlerin geyt- source beslemesini boostrap metoduyla yapamayacağınız için
Bu transsitörler için farklı bir geyt-source beslemesi kullanmanızda gerekecek.

Ve sistemde motor elektriksel fren olayı olmayacak değilmi?çünkü alt taranssitörleri aynı anda devreye pwm lide olsa düzde olsa alamayacaksınız gerçi üstlerdede durum farklı değil, ama freni altlarla yaptırmak herzaman daha mantıklı gibi duruyor.

H-köprüyü mosfetlerlemi,yoksa igbtlerlemi kuracaksınız.
Mosfetlerle kurmayı düşünüyorsanız hepsi n-kanalmı olacak?
Bu devre ile çalışacak Motorunuzun nominal gücü ve çalışma voltajı değerleri nedir?

belirli bir güçden ve akımdan sonra H-köprünün bir yöndeki transistörlerinin kayıplar açısından birlikde anahtarlanmaması gerektiğini okumuştum.üst devreye alınır alt çaprazdan anahtarlanır böylece kayıplar ve voltaj tepeleri küçük olur bilgisini araştırmalarımdan okumuştum.

burdaki asıl amacınız işlemci iki pinindenmi kazanmak yoksa sadece güvenlik amaçlımı?

bende bu tür bir devreyi arasıra bir işimde kullanıyorum ama işlemciden gelen 4 farklı bağımsız pinlerle ve ekstradan kapılarla bir güvenlik önlemi almadan.

gerçekden faydası oluyorsa bende sistemi bu hale çevirebilirim ama faydasını henüz tam olarak anlayamadım.
Niyetiniz ne?

fatihinanc

Burada da ABEL kullanımı hakkında örnekler var.biraz inceledim. basit bir tasarım için yeterli düzeyde bilgiler var.

http://digital.maag.ysu.edu/jspui/bitstream/1989/3739/1/b17781310.pdf

Erol YILMAZ

Portable model bir Protel Designer 99 SE SP6 buldum.
Burada her türlü PAL GAL vs tasarımı için grafik ortam var,  şematik hazırlıyorsunuz ve kodunuz hazır.

Abel programı üzerinden baya yıl geçmiş ve program birkaç kere satılmış heba olmuş konu.

@picmanya,
H köprüsünde neler olması gerekiyorsa onları yapıyorsun mantık çok kısaca bu.
Senin kullanım tercihlerini, benim malzemeyi kullanmam değil, senin ihtiyaçların belirlemeli :)
Ben öncelikle kolay tasarım için PAL kullanmak istiyorum.