Bizim Ufo F241-A :)

Başlatan muhittin_kaplan, 04 Temmuz 2010, 13:04:10

mozbay

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 27 Haziran 2011, 00:52:56
ilk motor güzel ama son denediğim Motor Şu 1000g lık bir kaldırma gücü var (denendi)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6247

yanlız yukarıda ki motoru alırsan Pervaneyi büyük almak durumundasın (11x4,7 en uygunu )
buna bağlı olarak CCW pervane bulmalı ve motor aralarındaki uzaklığı pervaneye göre yapmalısın.

ESC olarak Bunu Kullanıyorum
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=15202

Lİpo güzel, nasıl Sarj edeceksin ?
Motor güzelmiş ama bana biraz pahalıya gelir ve 4 kg ağırlık kaldırma gücü benim için fazla gibi gözüküyor.
ESC ve pilin aynı marka olmasına dikkat edin diye bir yazı okumuştum o yüzden farklı marka ESC almak istemedim.

Zannedersem bölümde önceden bu işle uğraşmışlar  5A-10A arası akım sağlayabilen bir adaptör vardır diye ümid ediyorum yoksa kaliteli bir adaptör alıcam artık. :(  2.2A ile şarj etcem ömrü uzun olsun.

Benim pervaneler arasında ( çevresel olarak ) 10 cm boşluk kalıyor merkezle uzaklıkları ise 12.5 cm. Rpm değerine ve pervanelere bakarak motorun kaldırabileceği ağırlığı ve gereken gücü veren bir site http://personal.osi.hu/fuzesisz/strc_eng/index.htm ordan gereken max gücü sağlayabildiğim zaman motorun bu pervanelerle yaklaşık olarak 960g kaldırabildiğini gördüm. -50g veya 100g olarak düşünsek bu kaldırma gücü benim için fazlasıyla yeterli gibi gözüküyor. Bu değerler gerçekçi midir ?

Benim pervanelerde gösterilen sadece bir yönde olanları. CCW olanlarınıda alırken görebilir miyim hepsinde var mı ccw ?

iyildirim

Alıntı yapılan: bunalmis - 27 Haziran 2011, 03:36:13

Bu motorlarla oynamak güzel olmalı. Döndüğünü sizler görüyorsunuz. Böyle bir motora matkap ucu takacak aparat yapıp pcb delme kazıma işinde kullanmak istesek nasıl sonuc alırız.

Donen motor milini parmağınızla sıkıstırınca ne oluyor?

Yapacağınız aparat düzgün ise, ucu salınımsız tutabiliyorsa ve kullanacağınız BLDC yüksek KV değerli ise;
fırçalı DC motor, veya 20-25k RPM lik AC iş mili motorlarından  daha iyi sonuç alınır. Sonuçta PCB milling için üretilmiş özel uçların kataloglarında gördüğüm en düşük tavsiye edilen hız 20k.

Yüksek RPM bakırı daha ufak ufak yemeyi sağladığı için çıkan iş daha iyi oluyor ve kazıma sırasında eksen hızlarını daha yüksek tutabiliyorsunuz.
Amaç kazıma hızını arttırmak değilse veya gerçekten çok ince 0.1 -0.2 mm gibi uçlar kullanmıyorsanız veya yüksek RPM için yapılmış özel uçlar kullanılmıyorsa 20k dönebilen DC motor daha sorunsuz diyebilirim. Tabii çıkan iş kalitesi tatminkar ise.

Neden derseniz de 60-100k rpm dönebilen bir BLDC gerçekten çok ısı yayıyor.  Su soğutmalı BLDC motorlardan kullanmakta lazım. Bir iyi tarafıda fırçalı DC motorlara göre daha sessiz çalışması. Hatta ACIM gibi sürerseniz (kare veya trapez yerine sinus) ses daha da azalıyor. Birde istenen dönüş hızı için çekilen akım limitlerde çok artıyor. rpm ile akım arasında lineer bir bağ yok. daha gerektiğinden daha yüksek KV değerli alıp üst limiti zorlamamak daha iyi.

Motoru düzgün bir kaynakla besleyip (lipo veya Voltajı düşürmeden 20A verebilen bir kaynak) Motor milini gerçekten baskı uygulayarak parmakla sıkıştırınca parmak yanıyor. Birkaç gün acıyor. Sanırım elle tutmak pek mümkün değil. Bendeki motor 4800 KV ve ilk kalkış anında 12V da 20-25 A akım çekebiliyor.

Hazır birşey kullanılmıyorsa, en büyük sorun ucu tutacak aparatı yapmak. Manyetik kaplin çözüm gibi. Delrin den 4cm çapında birşey yapmaya çalıştım. Ancak balans sorunu oluştu.  Birde devri yiyince çatladı. Daha sağlam bir malzeme bulmalı veya daha büyük yapmak lazım. 

HDD lerin spindle motorlarında üzerinde eşit aralıklarla 6-8 adet vida deliği açılmış oluyor. Belki bunlarla birşeyler yapmak mümkün. Aslında bu motorların yüksek kv lisi ve daha güçlüsü olsa süper olurdu. Ne ses ne titreşim. Seslerini ancak dikkat kesilince duyabiliyorsunuz.

@mozbay,
Size gereken kalkış ağırlığının en az 1.5-2 katı kadar  güçlü motor kullanın. Aracın kendi ekseni etrafındaki dönüşlerde karşılıklı iki motor yavaş çalıştırılırken, diğer ikisi daha hızlı çalıştırılıp hem yükseklik sabit tutuluyor hemde aracın dikey eksende dönmesi (yaw) sağlanıyor. Gereksiz yere büyük  motorda sadece uçuş süresini kısaltmaya yarıyor. 

Pervaneler arasındaki mesafe azaldıkça daha atik ve kontrolü zor bir yapı ortaya çıkar. Her model pervane cw-ccw çifti olarak bulunmuyor. Alırken çift olarak almak daha iyi. 

muhittin_kaplan

Yeni yeni Pervaneleri Özellikle Multikopterler için CW ve CCW olarak satmaya başladılar.
8x4 lük olanı
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11331

muhittin_kaplan

adamlar programı yüklenmiş gyroları takılmış hazır kit satmaya başladılar.
yani benim hobi hayal oldu :D

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17537

mozbay

Ben hayalimi gerçekleştirmek ve öğrenmek için yapıyorum. Diğer çalışmalarıma başlıyorum öğrendiklerimi burdan paylaşıcam tartışmalarla, önerilerle, araştırmayla bu iş olacak inşallah

Tagli

muhittin_kaplan hocam, bu alette ivme ölçer yok galiba. Sadece gyro ile açı verisini nasıl sağlıklı olarak elde edebiliyor?
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

ivmeölçer yok sadece Gyro ile ölçüm yapıyorlar. Bu sistemde Devamlı Kumanda ile düzeltme gerekebilir sanırım.

erhanmete

belki tekrar hevesleniriz
sadece accelometer ile yaptım :)

muhittin_kaplan

sistem duragan olduğunda problem yok. yanlız hareketli olduğunda ivme yanlış ölçülüyor.

erhanmete

doğrudur zaten o kartın imu ile alakası yok
sadece üzerinde accelometre  vardı basit bir low pass la yazdım.
görüntü maksatlı.

EMG81

Bu arkadaşları tek tek tebrik etmek lazım :)
Aletin uçuşu beni şahsen çok etkiledi. Tamam belki uçtuğu ortamda belki 0 rüzgar olabilir, fakat yaptığı haraketler ve havada stabil duruşu etkileyici.

Sizin quadrolar ne durumda?

fatihkuzucu

PS3 diye bir şey var, haberin varmı ?
MOVE
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

muhittin_kaplan

EMG81

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 06 Eylül 2011, 09:34:42
PS3 diye bir şey var, haberin varmı ?
MOVE

Yoktu. Araştırdım öğrendim. Fakat ben nasıl kontrol edildiğine değil, Quadroya ve uçuşuna hayran kaldım.

muhittin_kaplan

Pensilvanya Üni. Yaptıkları bunlar. Birleşik olarakta hareket edebiliyorlar. Örneği tek.