bagımsız 4 adet pwm

Başlatan masb, 05 Temmuz 2010, 11:49:31

picmanya

arkadaşlar kontrolörün motor kontrol pwm çıkış kanalı ile normal pwm çıkış kanalları karıştırılıyor olabilir.
burda elde edilmek istenen pwm sinyali;
motor kontrol pwm çıkış kanalı ilemi yoksa normal output compare (standart pwm çıkış)pwm çıkış kanalımı ile oluşturulmak isteniyor.

motor pwm kanalları bilmem ama diğeri için 50kHz. sınırlaması gibi birşey olamaz.niye?
niyesi;
düşünün pwm peryodunu timerx den oluşturuyorsunuz bu modülün kullanımı için bir timerx kurulmasına mecbursunuz timerx 50kHz. üstü çalışamaz diye bir şey varmı?
timerx bir işlemcide onun saat darbe hızı nisbetinde hangi periyodda çalışabiliyorsa pwm çıkış sinyalinin iş yapan ve yapmayan kısmının bir saykılının toplamı timerx peryoduna eşittir.

masb,
sizin bu sinyalle amacınız ne yapmak motor,trafo falanmı sürmek yada daha farklı bir işmi?
siz pwm sinyalini işlemciden illa motor kontrol kanalından elde etmek niyetindemisiniz?
ne yapacağınızı daha açık yazarmısınız?

masb

anlamak okadar zorki ben özellikle arm 7 başlıgı altında sorumu sordum ama nedense
8 bit işlemcilerle ilgilenen arkadaşlar cevap verdi atmega 8 de nasıl pwm cıktıgını biliyorum
atmega 8 ile dc motor sürücüsü yaptım ve 30 yakın sattım
72 mhz çalışan 32 bit işlemciyle  16 mhz çalışan 8 bit işlemciyi nasıl olur aynı kefeye koyarsınız bilmiyorum
neden 32 bit işlemciyle ugraşmayayım atmelle ugraşayım mercedesle yola cıkmak varken neden  murat yada doganla yola cıkmayı tercih edeyim
söyledeigim gibi arm 7 başlıgı altına yazdım 32 bit işlemcilerle çözümünüz varsa ve paylaşmak isterseniz memnun olurum ama ne kullanacagım
konusunda yorum yapmayın ne olur

masb

sinyalleri tekrar cizmeye çalışayım zannedersem yanlış anlatıyorum
___-----___________  Pwm1
_------___________--  pwm2
_________ --______  pwm3
______-------_--------- pwm4
frekansları aynı 4 adet pwm frekansı 
32 bit ilgilenen arkadaşlara sorunun çözüldügünü ve çözüm şeklini yazayım
void PWM_Set (void)  {
unsigned int f=30;
	PINSEL4 = 0x00001555;	/* set GPIOs for all PWM pins on PWM0 */ 
    PWM1MR0 = 20*f;//500;	/* set PWM cycle */
	PWM1MR1 = 9*f ;//225 ; 
	PWM1MR2 = 17*f;//425 ;  	  //dead
	PWM1MR3 = 6*f;//150 ; 
	PWM1MR4 = 11*f;//275 ;//kör 
	PWM1MR5 = 16*f;//400 ; 
	PWM1MR6 = 7*f;//175 ;//bagimsiz pwm	 tersleneck
	PWM1LER = LER0_EN | LER1_EN | LER2_EN | LER3_EN | LER4_EN | LER5_EN | LER6_EN;

}

picmanya

işinizi gördünüz ve yardıma ihtiyaç kalmadı artık değilmi sizin adınıza sevindim.
projenizde başarılar kolay gelsin.

yazılan kod kadarıyla bu iş oluyormu ondan şüpheliyim kodların devamı yokmu hepsi bumu?

masb

devamı   derken sadece üretmek istegim yeri yazdım kodlar çalışıyor ondan şüpeniz olmasın
işlemciye yükleyip osiloskopta gordüm ama pwmle ilgili sormak istediğin varsa bu hafta pwmle piştim yardımcı olabilirim

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: masb - 07 Temmuz 2010, 18:26:22
fikri olan bir arkadaş yokmu lpc serisi ile olması şart değil yapmak istedigim birbirinden bagımsız
dort adet pwm uretmek timet interrup ile bu mümkün ama 50 khz seviyelerine cıkmak istiyorum
başka bir mcu ile yapan yada bilen bir arkadaş varsa sadece yol gostersin yeter (türkiyede bula bilecegim bir mcu olursa
iyi olur tabi)

Arkadaşım böyle yazarsan elbette bende sana bu işi yapabilecek en ucuz işlemciyi öneririm.
Ha sen diyorsan ki yok ben sadece pwm kontrolü yapmayacağım yanında bir sürü çevre birim kontrol edeceğim,
Çok daha yüksek hızda işlem gücüne ihtiyacım var diye izah etseydin bizde ona göre farklı fikir beyan ederdik.
Ama böyle bir durum da yoksa diyorsan ki ben 100 metrelik yolu dahi mercedes ile almak istiyorum, o zaman başka mcu da olsa olur yazmamalısın :)
Konunun başında bunu yazıp sonunda da bana başka mcu önermeyin dersen biraz garip olur  :o
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

masb

haklısın başka bir mcu diye yazdım ama ben baslık arm olunca 8 bit mcu lar aklıma hic gelmedi
yola giderken at degiştirilmez 100m de olsa 100km de amac  sonuca ulaşmak
pwm üretmekte muhakkak bir gaye var ayarlaması gayet esnek olmalı 4 tane olmasınında bir espirisi var
benim sucum amacımı tam yazmadıgım için yanlış anlaşıldım ama çevaolayan her kese teşekkür edrim

picmanya

masb siz bu siteye daha önce hangi isimle giriyordunuz açık olun ilk defa yeni kayıt yaptıran biri değilsiniz değilmi?
eski isminize karşı yapılan davranış ve tutumlar sizi farklı isimlerle siteye bağlanmaya mı itiyor.Sırf bu konuda yazdıklarınız kendi içinde aşırı tutarsız siz ne istediğinizi pek bilmiyorsunuz.İşi gerçekden yaptığınıza kendi kendinizi inandırsanız fazladan son iki mesajı yazmazdınız ben son mesajımı fazladan sizi kendimce tahlil etmek için yazmıştım görünen o ki bu tür konuların ızdırabını yaşıyorsunuz olmayınca insan kendine kahrediyor değilmi?
o kodlarla siz beni ikna edemezsiniz?işinizin görüldüğünüde sanmıyorum.istediğiniz şeyinde gerçekden işinizde olması gereken bir çalışma yöntemi olduğunu düşünmüyorum.sizden öğrenecek bir şeyimde olduğunu göremiyorum.

masb

sayın picmaya sizi ikna etmek icin yazmadım isterseniz hex kodunu ekleyeyim  keil de bir deneyin kodlarıda sadece belki birine faydam olur diye yazdım
başka bir nick le girmek birilerine birşeyler ögretmeye çalışmak biraz komik ithamlar olmuş amatör devreler yapan sonrada bunu yaptım diye çıglıklar
atan biri degilim yaptıgım işin nakte dönmesi için yaparım arm ler konusunda yeni oldugum ve  işimin acil oldugu için yazdım ama bin pişman oldum
www.masotomasyon.com.tr -masotomasyon.net sitelerine girerseniz nedemek istedigimi anlarsınız

JKramer

@masb

Sitenizde bir sorun var, antivirüs programı uyarı verip bağlantıyı engelledi.

fatihkuzucu

masb,  gecen gün bir başlıkta expkits linki verdin. Sanırım picmanyada seni o sitenin sahibi sandı, yani ben. Ondan dolayı böyle bir cevap yazmıştır. Burada expkits yazdınmı hemen birileri gıcık olur.

Garip işler, garip yaklaşımlar...

masb ile alakam yoktur, daha yeni nick almadım. Şu ana kadar hep tek nickle girdim pp ye.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

memo333

@masb

eğerki ARM konusunda çalışacaksanız endüstriyel uygulamalar için geliştirilmiş cortex-m3 çekirdeğe sahip mikrokontrolcülere bakmanızı öneririm. Özellikle Philips'in ve ST'nin çok güzel entegreleri var. 
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

masb

evet siteye firefox tan giriilmiyor ama explorer dan giriliyor en kısa zaman da cozmeye çalışaçagız.
memo333 arkadaşın önerileride dikkate  deger aslında st  yada mitsubishi mcu başlamak istiyordum ama
enkolay edinebildigim board nxp oldu lpc2368 fene bir mcu degil büyük ihtimalle birkaç projeye imza atarım
şunuda eklemek isterim nxp register yapısı st ye göre daha anlaşılır gibi geldi bu benim görüşüm st yi kullanmamış biri
olarak bunun kararını uzman arkadaşlara brakmak isterim

memo333

@masb

ST kullanmış biri olarak; ben stm32leri tavsiye ederim. NXPler STler bunlar sonuçta hepsi aynı çekirdeği kullanıyorlar. Yakında Freescale'in cortex-m4 çekirdekli endüstriyel mcuları çıkacak, onlarada bakmak gerekir.

Tabii bu konularda en önemli sorun board bulmada. Bende stm board vardı birçok uygulama yaptım. 
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/