Amatör kişinin basit soruları... :)

Başlatan stronger_ht, 05 Temmuz 2010, 12:22:16

stronger_ht

Arkadaşlar merhabalar...

Elektronikte birkaç sorum olacak.

1: Elimde bir hidrolik fren var, ve bunu kontrol eden motor. Ben motora sürekli sağa dönmesi için enerji verdiğimde fren belli bir süre sonra kapanacak, ancak kapanıp kapanmadığını algılamak için ayrıca bir sensör vs. kullanmadan işimi çözmek istiyorum. Örneğin bir frenin 3000 milisaniyede kapandığını tahmin ederek, pic ile motora 3000 milisaniye süre enerji verdiğimizde diyelim fren 2500 milisaniyede kapandı, aradaki 500 milisaniye boyunca herhangi bir zorlama yada bozulma gibi etkenler olurmu. Motorları sürmede L298 entegresi kullanıyorum. Herhangi bir şekilde entegreye ya da motor'a zarar verirmi bu durum. Eğer zarar veriyorsa, bunu ayrıca sensör vs. kullanmadan çözebilme imkanımız var mıdır...

2: Devrede pic olduğu için devremin birçok elemanı 5v ile çalışıyor ve devreye +5v | -5v girişlerim var. Ancak motorlarım 12v ile çalışıyor. Motor sürmek için L298 entegresine ayrıca +12v. enerji veriyorum İsiste sorunsuz çalışıyor. Ancak bu devreyi gerçekte kurduğumda sadece +12v vermem yeterli olacakmıdır, yoksa -12v ile ayrı bir şase yapmak gerekir mi. Yapmadığım zaman çalışsa bile devreye zararı olur mu?

3: Yapacağım proje oluşabilecek bir arıza durumunda zor ulaşılabilecek bir yerde olacak. Örneğin dağın tepesinde uzak bir bölgede. Bu yüzden olabildiğince devrenin sağlıklı çalışması gerekmekte. SMD malzemelerin normal elektronik malzemelere göre daha dayanıklı ve sağlıklı olduğunu duymuştum. SMD ile normal malzemeler arasında dayanılılık yada sağlıklı çalışma olayı fark ediyor mu. Sizce ben hangisini kullanmalıyım.

Basit olarak devrenin yaptıklarını anlatmak gerekirse;
Devrede pic16f877a kullanılıyor, sıcaklık ölçümü var, 3 adet motor sürülüyor, bir sensör yardımıyla motor devir hesabı yapılıyor ve bir bluetooth modül çalıştırıyor.

Sorularım son derece saçma olabilir, kusuruma bakmayın. Elektronik alanda daha çok yeni olduğum için bazı şeyleri kavramaya çalışıyorum.

Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar...

Erol YILMAZ

Bunlar amatör ve konuya yeni başlamış birisini AŞAN konular.
İnsanların başına iş açabilirsiniz. Sıkıntı olur...
Açıkçası sizin bu projeyi yapmanız UYGUN DEĞİL.

Alıntı yapılan: stronger_ht - 05 Temmuz 2010, 12:22:16

3: Yapacağım proje oluşabilecek bir arıza durumunda zor ulaşılabilecek bir yerde olacak. Örneğin dağın tepesinde uzak bir bölgede. Bu yüzden olabildiğince devrenin sağlıklı çalışması gerekmekte...

...Elektronik alanda daha çok yeni olduğum için bazı şeyleri kavramaya çalışıyorum...

stronger_ht

İnsanoğlu bazı şeyleri görerek, deneyerek ve hatta kendisini aşan konuları çözmeye çalışarak öğreniyor hocam :)
Ben bu devreyi yapmadan önce hiçbirşey bilmiyordum, şuan en azından yapmak istediğim şeyi kodlarla çözebiliyorum.
Sadece diğer elemanların çalışma prensiplerini bilmediğim için tökezliyorum. Sanırım kimse bu bilgileri sadece okuldan öğrendikleriyle uygulamıyor.
Her profesyonel insanın bir amatör aşaması olmuştur mutlaka.
Dolayısıyla bırakında UYGUN OLUP OLMADIĞINA ben karar vereyim.
Teşekkürler...

DÜZELTME::
Lütfen ukalalık olarak algılamayın, sadece bu konularda çok meraklıyım, araştırarak anlayamadığım bazı konuları soruyorum. Bu forumda da birçok sorumun cevabını alıyorum. Yardımcı olan arkadaşlarıma teşekkür ederim...

Alıntı YapÇALIŞMADAN,YORULMADAN VE ÜRETMEDEN RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER EVVELA HAYSİYETLERİNİ SONRA HÜRRİYETLERİNİ DAHA SONRADA İSTİKBALLERİNİ KAYBETMEYE MAHKÛMDUR

K.ATATÜRK
Hocam şimdi siz vazgeçin deyip, rahat yaşamanın yollarını mı aramaya kalkayım... :)
Öğrenmeye çalışıyorum, yoruluyorum fakat anlamaya çalışıyorum, sonrasında da olduğum zaman üretmeye başlayacağım.
Ayrıca projeyi kendim için yapıyorum, bu yüzden sıkıntı olacak bir durum yok.

erkan614

elbetteki th malzemeler smd ye göre daha sağlıklıdır tersini kim söylediyse yanılmış
SMD üretim tamamen maliyetleri ve boyutları dolaysıyla yine maliyetleri düşürmek için kullanılır.
yapıcağın adede göre değişir boyut önemli değilse 5000 üstü üretimde smd altında th
eğer 2500 ms de fren kapatıyor ve 500 ms boşuna dönüyorsa ve zorlama varsa mototrdan akan akımı ölçer belli bir değeri aşıyorsa pice "hoop durbakalım" komutu verirsin l298 sense direncinden bir çıkış lm741 ile ölçmek oldukça basit küçük bir ek sadece
kolay gelsin

Klein

Alıntı yapılan: erkan614 - 05 Temmuz 2010, 14:20:10
elbetteki th malzemeler smd ye göre daha sağlıklıdır tersini kim söylediyse yanılmış
SMD üretim tamamen maliyetleri ve boyutları dolaysıyla yine maliyetleri düşürmek için kullanılır.

Bence SMD malzeme çoğunlukla TH malzemeden iyidir.

1- Daha yeni teknoloji ile üretilir
2- kırmık büyüklüğü daha küçüktür. bu sebeple ısınma ve güç tüketimi daha azdır.
3- daha küçük kırmık , daha az yüzey alanı, yani çevresel etkilerden ( ısı ve elektromanyetik kirlilik) daha az etkilenme demektir.
4- malzeme küçük olduğu için  pin bağlantıları ve pinlere giden yollar , iç bağlantılar vs.. daha kısadır
5- malzemenin pinlerinin ve iç bağlantı tellerinin her birinin bir anten olduğu düşünülürse
    ne kadar kısa bağlantı , okadar küçük anten demektir.

eğer 2500 ms de fren kapatıyor ve 500 ms boşuna dönüyorsa ve zorlama varsa mototrdan akan akımı ölçer belli bir değeri aşıyorsa pice "hoop durbakalım" komutu verirsin l298 sense direncinden bir çıkış lm741 ile ölçmek oldukça basit küçük bir ek sadece

Evet bence de en azından akım ölçümü olmalı. 
Mesele sadece  2500 milisaniyede kapanma 3000 milisaniye akım verme meselesi değil.
Ya motor bozulduysa veya kablo koptuysa veya başka bir nedenden ötürü  hiç çalışmazsa, 
ya sistemde bir sıkşma olur ve 2500ms değil de 25.000 milisaniyede kapanıyorsa,
veya hidrolik sıvısı boşaldı ve motor boşa dönüyorsa
bu gibi durumları da düşünerek  , geri dönüşsüz (feedback) çalışmayın derim.  enazından akım ölçün , hatta motorun zıt emksından faydalanıp motorun dönüp dönmediğini anlamaya çalışın.

erkan614

Alıntı yapılan: Klein - 05 Temmuz 2010, 17:21:22

Bence SMD malzeme çoğunlukla TH malzemeden iyidir.

1- Daha yeni teknoloji ile üretilir
2- kırmık büyüklüğü daha küçüktür. bu sebeple ısınma ve güç tüketimi daha azdır.
3- daha küçük kırmık , daha az yüzey alanı, yani çevresel etkilerden ( ısı ve elektromanyetik kirlilik) daha az etkilenme demektir.
4- malzeme küçük olduğu için  pin bağlantıları ve pinlere giden yollar , iç bağlantılar vs.. daha kısadır
5- malzemenin pinlerinin ve iç bağlantı tellerinin her birinin bir anten olduğu düşünülürse
    ne kadar kısa bağlantı , okadar küçük anten demektir.

1-sonuçta direnç dirençtir yarı iletken malzemelerde ise tek değişen paketleme yöntemidir
2-cip büyüklüğü daha büyüktür ve nekadar büyük okadar dayanıklıkık
3- daha buyuk cip dayabüyük yüzey ve soğuma alanı demektir
4- mapzeme büyük  olduğundan pinleri lehimleme daha kolay ve daha toleranslıdır ayrıca th bir direncin altından 4-5 yol geçebilir 1206 dan 2 tane geçirdinmi al başına belayı
5- anten konusuna farklı yönden bakarsak rfid için oldukça iyi

@Klein hocam öylesine yazdım biraz tebessüm için aslında siz haklısınız

@stronger_ht smd malzeme ile çalışırken tek sıkıntım numune kartı dizerken yaşadığım lehimleme zorluğudur o 805 kılıflar ve ufakları çok cansıkıcı birde güç hesaplamalarına dikkat et eğer 1/4w dirence çok yakın bir güç harcanıyorsa 2 adet 1206 (1/4W) seri kullan vs. yani smd de harcanacak güç  komponentin verilerinin th'a göre daha fazla altında olmalı

stronger_ht

Peki arkadaşlar bu lm741 ile bu sorunumu nasıl çözebilirim. Yani nasıl araştırmam gerekiyor :)

erkan614
Alıntı Yapl298 sense direncinden bir çıkış lm741 ile ölçmek oldukça basit küçük bir ek sadece

şu kısmı pek anlayamadım. Örnek bir devre var mıdır bununla ilgili elinde....

Erol YILMAZ

Low Side akım ölçümü için LM741 değil de LM358 veya mümkünse MCP607 gibi opamplar çok daha uygun olacaktır....

stronger_ht

Değerli arkadaşlarım, ben bu sorunumu çözemedim malesef, basit örnek olacak şekilde bir devre var mıdır elinizde...

teknikelektronikci

Stronger arkadasim orda bence alegro hocam sana daha farkli bir sey kastetmis ya da ben öyle anladim

acikcasi ya sen amatör değilsin bizi yiyorsun amaötörüm diye :D ya da gercekten merdivenleri 10 ar 10 ar cikmaya calismisin bu bahsettigin projenin tüm her seyini senmi yaptin en bastan ? ben basligi görünce amatör okuyunca cok daha basit konu olduugnu sandim bence bu kadar mütevazi olma ama alegro hocamin dedigi gibi gercekten amatörsen bu projeyi yapmaniz tek basina uygun değil

smd konusuna gelince erkan hocam ben su an 10 adet basilcak sekilde bir baski devre hazirliyorum ve devre full smd kullandim cift tarafli ve belkide delik ici kaplamali yaptircam tabi delik ici kaplamali olursa 50 adet olcak ben gördügüm ve duydugum kadari ile smd malzemeler daha saglikli ayrica esd den daha az etkilenirler ve sanirim yüksek frekans gerektiren yerlerde smd kullanmak daha saglikli ! simdi gercekten bu konuyu bir acikliga kavusturmak gerek smd mi ? yoksa normal boyut mu (sanirim th mi denilyior ? )  kolay gelsin

edit: ilk ise girdigimde 1206 yi bile lehimliyemiordum simdi hemen hemen her gün 0805 kolayca lehimliyor hatta 0805 den kücük 0406 di galiba onlari lehimliyorum 0406 larin üzerinde degeri bile yazmiyor ve bunlari lehimlerken ne mikroskop nede büyütec kullaniyorum sadece kaliteli havya ve lehim teli birde cimbiz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

stronger_ht

teknikelektronikci Allergo hocamın bir yerde söylediklerine katılıyorum. Bu işi ticari amaçla yapmış olsam, ya da seri üretime geçecek olsam, veya bir başka amaçla bir şekilde insanlara satıp para kazanmak olsa derdim dediği doğru, bilmediğin bir için durduk yere insanları da zarar sokmanın anlamı yok.
ANCAK, proje bana ait, küçüklükten beri bu tarz şeylere ilgim var, çok uzun zaman hiç ilgilenmedim, benim ilk windows tabanlı yazılım projem bir üniversitenin diş hekimliği fakültesinde gerçekleşti. Belki size başka anlamlar çağrıştırabilir ancak ben o programı yazarken pek birşey bilmiyordum, ama projeyi üstlendim, zaman istedim, araştırdım, belki programı 10 kere baştan yazdım ama sonuç itibariyle programı yazdım ve şuan hala tıkır tıkır çalışır ki yönetim de son derece memnun kaldı.

Ben şunu savunuyorum her zaman. Bilmediğin birşeyi öğrenmenin yolu bellidir. Temelde kitaplardan, eğitim seminerlerinden, okullardan öğrenebileceğin bilgiler sınırlı ya da kapsamlı olsa bile uygulama olmadığı zaman tökezliyor insan. İnsan bu konularda cesaretli olmalı, yani ben normal windows tabanlı program yazıyorum, ama pic de öğrenip elektroniği de kavramak istiyorum, bu durumda aklıma bir fikir gelmiş, belki evet geniş kapsamlı bir iş olabilir :D ama yapmak istiyorum, baya ileri aşamalara kadar da TEK başıma ve bu site sayesinde geldim, sorularımı sorup cevaplarımı aldıkça öğrendim, ortaya iyi bir sonuç çıktı. Yani benim öğrenme tarzım bu kısacası. Bilmediğim şey hakkında araştırırım bulamıyor anlayamıyorsam bilenden destek isterim, bilen paylaşımını yaparsa denerim görürüm o sonsuza kadar aklımda kalır. Sonrasında onun çalışma mantığını çözersin zaten.

Herneyse uzattım, bu arada bahsettiğim projenin herşeyini evet ben yaptım. Pic için bir kitap aldım, takıldığım noktalarda oradan destek alıyorum. En kötü ihtimalde devre çalışmaz :D ben yine başka türlü araştırmalarıma devam ederim :D kimse de bundan zarar görmez :D

Sorunuma gelince, motorun zorlama aşamasına geçip geçmediğini bir sensör kullanmadan nasıl çözebilirim. Pic'e daha fazla yüklenmek istemiyorum bu konuda, çünkü kontrol ettiği şeyler oldukça fazlalaştı. Allergo hocam bir devre şeması gönderdi ancak pratikte hiç yapmadığım için anlayamadım :) Soronumu çözecek basit bir devre varsa ya da çizebilecek olan varsa çok teşekkür ederim şimdiden.

Sorunuma gelince;
Motorlarımı L298 ile sürüyorum, bu motorlardan birisi hidrolik fren kontrolü yapıyor. Freni açıp kapatıyor. Ancak ben pic den tahmini olarak belirli bir süre boyunca enerji veriyorum, örneğin 3000 ms. ama belki motor 2500 ms. de açılacak, aradaki 500 ms boyunca zorlama olacak, bu zorlamanın hiç olmadan devredışı kalması için ne yapmalı. Tabi ki pic'e bir sensör vb. elemanla haber vermeden. :)

teknikelektronikci

anladim proje ticari değil sizde elektronikci değilsiniz

bu yüzden sizi tebrik etmek istiyorum yillardir elektronik okuyupda bu kadar azim istek ve bu seviyede bilgisi olmayanlar var

benim anlamadiigm motora enerji veriyorsun 2500ms de acilcak derken onu anlamadim bu 500ms den kastin motor normal devir hizina kadar ulasmasimi ? ben projeni pek anlamadim :) ayrica motorlar nasil bir sey ?

üstadlar akim ölcümünü önermis bence 741 ile veya lm358 (tek besleme) op-amp ile bir akim ölcme kur ve onu pic e gir pice ölctürecegin bir gerilim yani adc olacak akim belli sinirin üstüne gecince motor zorklanmaya basliyor olacak ve sende durdurcaksin ayrica bu hidrolik fren neyi frenliyor ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

stronger_ht

Evet, kesinlikle elektronikçi değilim :) Sadece derin bir merak var, biraz da windows tabanlı programlama olunca birleştirmek istedim....

Şimdi şöyle, elimdeki motor bu araçlardaki sileceklerin motorlarından, bu motor bir dişliyi çeviriyor, dişli de freni açıp kapatıyor. Şimdi frende dişli son kademeye geldiğinde motor hala zorlamaya devam edecek, bu zorlamanın olmaması gerekiyor. 3000 ms'deki örneğin şu yüzden. Bu frenin tam açılma ve tam kapanma için gerekli olan süreyi hesaplamak biraz sıkıntı, yukarıdaki cevaplarda da bir arkadaşımızın yazdığı gibi başka ihtimallerin de ortadan kalkması için, motorun zorlanmaya girdiğinde enerjinin kesilmesini sağlayacak bir kontrol mekanizmasına ihtiyacım oluyor.

Ayrıca fren, çok nadir aralıklarla dönen bir gövde var, bu gövdeyi sabit tutmam için kullanılıyor. Gövde hareket edeceğine karar verdiği an, pic frenleri açıyor, gövde hareket ediyor, fren tekrar geri kapanıyor.

teknikelektronikci

:) motoru degistirme imkaniniz varsa step motor ile yapin derim böylece cok az bir hata ile istediginiz yerde durdurabilirsiniz ayrica bu dc motor ile mutlaka sensör kullanmak saglikli olacakdir o olmasa akim sensörü sizin isinizi en rahat gören yöntem olacakdir alt tarafi 0.001 veya 0.01 veya 1 ohm gibi düsük bir direnc (veya akim sensörüde alabilirisniz veya l298 in sense direncini kullanabilirsiniz) ordan op-amp ile pic e gerisi yazilim  ama dediigm gibi step motor kullanma sansiniz varsa step kullanin derim

JKramer

İstediğinizi yapmanız için bir geribeslemeye ihtiyacınız var; ama akım ama pozisyon.
Alıntı YapTabi ki pic'e bir sensör vb. elemanla haber vermeden.
Neden?