LM35

Başlatan Ankaralı, 08 Temmuz 2010, 16:34:25

Ankaralı

Merhabalar...
LM35 ile daha önce çalışan oldumu?Hassasiyeti nasıldır?

Çalışma aralığı -55C ve 150C diyor ve her C de 10mV artış deniliyor peki oda sıcaklığını 20C kabul edersek LM35 çıkışından kaç V luk bir gerilim alırız.?

Teşekkürler...
@ NEXYS2

Erol YILMAZ

20C de 200 mV verir.
Forumda NTC hakkında baya bilgi verildi. NTC tavsiye ederim.

Ankaralı

Hocam NTC için sabit akım kaynağından bahsedilmiş.
Birde LM35'i uç şartlarda kullanmıyacağım(yani 30C ve 95C arasında) için lineer bir sensör olarak daha iyi değilmidir.Olmadı bir opamp ile  çıkış güçlendirilebilir.Belki ara değerleride yaklaşık olarak hesaplayabilirim gibi düşünüyorum.
Son olarak bütün LM35 lerde 20C de 200mV olarak mı çkış verir.?

Teşekkürler.
@ NEXYS2

fahri-

Alıntı yapılan: QarizmaCocuq - 08 Temmuz 2010, 16:48:35
Hocam NTC için sabit akım kaynağından bahsedilmiş.
Birde LM35'i uç şartlarda kullanmıyacağım(yani 30C ve 95C arasında) için lineer bir sensör olarak daha iyi değilmidir.Olmadı bir opamp ile  çıkış güçlendirilebilir.Belki ara değerleride yaklaşık olarak hesaplayabilirim gibi düşünüyorum.
Son olarak bütün LM35 lerde 20C de 200mV olarak mı çkış verir.?

Teşekkürler.

Teorik olarak 200 mV çıkış verir. fakat +- hata payı mutlaka var. Bu hata payı markaya göre de değişiyor.

muhittin_kaplan

Ayrıca, ADC olduğundan dolayı Ref voltajındaki değişiklik Ölçümü hatalı kılar. Ben DS18B20 tavsiye ederim.

Erol YILMAZ

NTC ile direnç bölüm esasına göre ADC okuması yapacağınızdan REF  voltajı değişiminden etkilenmeyecektir.
Sırf bu yüzden, LM335 ile başladığım projemi, NTC ile bitirdim.
Anahtar kelime : RATIOMETRIC

2 tane ucu var, karışsa da dert değil :) tersi düzü yok! Nihayetinde bir direnç.
Bu yüzden endüstriyel uygulamalarda çok sık kullanılır !!!

Çok ucuz...

%1 lik modelleri piyasada var.
Numune olarak isteyen varsa datasheeti ile gönderebilirim.

Sıradan bir 5V, ( 7805 )
10K Direnç, %1
10K NTC, %1
100 nF

t2

ADC olduğundan dolayı Ref voltajındaki değişiklik hataya neden sebep olsun? 
Ref = VDD seçtin. 
NTC ve direnç ile  bu vddyi böldün  adcye girdin.  VDD 5 volt iken 128 okudun diyelim.
ref yani vdd değişsin 4 volt olsun. yine 128 okursun.  yani etkilenmez. etkilenebilmesi için ek çaba harcaman lazım. Örneğin pici 5 voltla besledin ref = vdd=5volt ayarladın. ama gidip NTC ve direnlçleri ile başka bir 5 voltu böldün. sonra adc ye girdin. işte ozaman etkilenir.

muhittin_kaplan

LM35 den bahsediyorum T2
Eğer hesaplamayı 5vdc göre yapıp, 4.9vdc bağlarsan yada gerilimde oynama olursa Ölçtüğün TEMP hatalı çıkar.

camby

4.096V , 2.048V voltaj ref entegreleri var ADC'ler için ,  türkiye'de bulunur mu acaba? kullananınız var mı?
http://www.analog.com/en/references/voltage-references/products/index.html

NTC ölçüm algoritması bu başlıkta var ama , sıcaklık hesaplaması kaç cycle'da tamamlanır bukadar işleme bilemiyorum , ama sonuç kesin..
https://www.picproje.org/index.php/topic,24675.0/topicseen.html

radres

Kendi için referans voltajı verme VREF özelliği olan PIC'lerde var. Onlar da işini görmez mi?

t2

LM35, sıcaklık ölçmek için ntcden daha kötü bir yöntem midir?

Bence lm35 besleme voltajından o kadar etkilenmez. Dahili referansı olması lazım.

The LM35 does not require any external
calibration or trimming to provide typical accuracies of ±1⁄4°C
at room temperature and ±3⁄4°C over a full −55 to +150°C
temperature range.

camby

Alıntı yapılan: radres - 08 Temmuz 2010, 18:28:00
Kendi için referans voltajı verme VREF özelliği olan PIC'lerde var. Onlar da işini görmez mi?

10bit bir ölçümde  , Vref:2.048 V ise ölçümdeki her bir adım 0.002Volt oluyor , hesaplama kolaylık oluyor. Vref 2^n olmadığı durumlarda hesaplama sorun çıkarıyor.

1024-2048puls'lık encoderda hız hesaplaması yapmak gibi birşey

Ankaralı

Değerli yorumlarınız için teşekkürler...
@ NEXYS2

muhittin_kaplan

Bence
NTC < LM35 < DS18XXX < SHT11

fahri-

LM 35 ile ben bir proje yaptım. Her devre farklı sıcaklık değeri gösteriyor. Fakat ısısı sabit ve doğru olan (örnek 40 derece) bir fırına sokarak software olarak kalibre ettim. Sıkıntısız kullandım.