ADC Portu Çoğullama

Başlatan FxDev, 09 Temmuz 2010, 19:49:15

FxDev

Diyelim elimizde tek kanal ADC'miz kaldı. Fakat daha 8 kanaldan okuma yapmamız gerekiyor.
Sorum şu: ADC portunu çoğullayan bir entegre var mı?
Yani istediğim şu, bir kanalı seçicem, seçtiğim kanal anolog olarak işlemcime gelmeli. Dijital olarak değil. Yani aradığım demultiplexer değil.
Bildiğiniz entegreleri yazar mısınız. Benim dilimin ucunda bir 47'li entegre var ama çıkaramadım bir türlü.

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ErsinErce

FUNKY

hocam yanlış anlamadıysam eğer  size 4051 i önereceğim ABCve INH  pinlerini kontrol ederek 8  adet girişi  bir e veya bir girişi 8 e çoğulluyor  ben  çalışmalarımda kullandım..resimdeki 4060 ı kullanmadım tabii olarak.

[IMG]http://dc169.4shared.com/img/337178005/6ae2766d/seqlfo.gif?rnd=0.8389807424693518[/img]

F493

Sepiroth

ustat slmlar, uzun zamandir cok kanalli-yuksek hizli veri toplama sistemleri tasarliyorum. Genelde Analog Devices ve TI'in analog multiplexerlarini kullaniyorum. Yaptigin projeye gore degisir tabi ama switching surelerini ve Ron direnclerini iyi arastir lakin gelen sinyale gurultu vb. bindirebilme sansi oluyor. Bu arada bildigim kadariyla multiplexerlarin cogunun input-output ttl/analog olmasi birsey degistirmiyor sanirim. ben ayni mux'u hem digital hem analog kullandigimi biliyorum sahsen:)
Either you feel it, or not...

Maxim

birşey sormak istiyorum ,
bu 4051 in kanalları "on" olduğu zaman iç direncinden dolayı adc değeri değişmiyormu ?
kodu ona göre kompansemi etmek gerekiyor ?

yani 150mV girdiğimiz zaman çıkışta 150mV görebilme şansı varmı ?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Maxim - 10 Temmuz 2010, 04:22:44
bu 4051 in kanalları "on" olduğu zaman iç direncinden dolayı adc değeri değişmiyormu ?

Termokupl gerilimlerini bile 4051 den geçiriyorlar. ( uV seviyesinde )

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta,
4051 in ON durumunda 1K lık direnç gibi davrandığıdır.
1K dediğime bakmayın, datasheette hangi durumda kaç ohm old. belirtiliyor.

Maxim

Alıntı yapılan: Allegro - 10 Temmuz 2010, 08:34:05
Alıntı yapılan: Maxim - 10 Temmuz 2010, 04:22:44

Termokupl gerilimlerini bile 4051 den geçiriyorlar. ( uV seviyesinde )

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta,
4051 in ON durumunda 1K lık direnç gibi davrandığıdır.
1K dediğime bakmayın, datasheette hangi durumda kaç ohm old. belirtiliyor.

peki hocam J tipi tc nin 100 derece çıkış gerilimi 5.268 volt gibi çok düşük bir değer.
4051 in iç direnci sayesinde bu değerde kayma olmazmı ?

bunu konuşmuştuk gibi geliyor ama çıkaramadım şimdi .

Klein

4051'in RON direncinden dolayı çıkış voltajı değişir mi??

Duruma göre değişir , daha doğrusu çıkışa bağlanacak aygıtın giriş empedansına göre ve
sizin ADC sonuçlarından beklentinize göre değişir.

Örn:
4051  RON direnci 1K .   
Çoğunlukla çok daha yüsektir  ama  sayıları beirginleştirmek adına  ADC giriş empedansımız da 100K.
Bu iki direncin bağlantısı bildiğimiz gerilim bölücü. 
Şimdi hesaplayalım.

Giriş 1mV
I=E/R = 0,001V / (1000+100000)Ohm = 0,00000000990099 Amper 
ADC uclarındaki gerilim = E=I*R =  0,00000000990099 * 100000 = 0,000990099 V  yani 0,99mV  yaklaşık 0,01mV kaybettik

Adc Çözünürlüğü ve beklentilerinizi göz önüne adığınızda  bu kayıp önemsiz görünüyo ise  sorun yok.
Eğer bu kayıp sizin için önemli , sistein doğruluğunu etkileyecek bir kayıp ise , 4051 işinizi görmez.

rf

@Klein ve diğer arkadaşların dediği gibi yapılacak işin önemine(parametrelerine) göre seçilecek Analog Multiplexer'in özellikleri ciddi önem kazanmaktadır. Örneğin bir çok multiplexer 12 bit ve altı çözünürlük için tasarlanmıştır. Bu IC'lerden geçen analog sinyaller 16bit ve üzerinde ölçüldüğünde büyük oranda gürültü ölçülüyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konuda kanal değştirme süresi ve bunların birbirlerini etkilemesidir.
NTC,PTC veya TC gibi sensörlerden en fazla saniyede 10 örnek veri toplasanız yeterlidir. Fakat yüksek hızda veri toplanması ve kanalların taranması gerektiğinde işler ciddi ordan zorlaşıyor.

Bir çok yerde multiplexer'a sinyaller girilmeden ve çıkışında OPAMP ile bufferlanması gerekir. Bu birçok sorunu ortadan kaldıracaktır.

Ben uzun süre 16bit ölçümlerde DG508 ve ADG508 kullandım. Yaşadığım ciddi CrossTalk sorunları ile analog bir takım önemler almam gerekti.

* AN-1024: How to Calculate the Settling Time and Sampling Rate of a Multiplexer  (pdf, 210 kB)
http://www.analog.com/static/imported-files/application_notes/AN-1024.pdf

* AN-251: Ron Modulation in CMOS Switches and Multiplexers   (pdf, 168 kB)
What It Is and How to Predict Its Effect on Signal Distortion
http://www.analog.com/static/imported-files/application_notes/413221855AN251.pdf
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

picmanya

sayısı birden fazla bufer (voltaj takipçi) opam kullanımında,
bunların çıkışları paralel bağlansa bir sorun olurmu?
bunların herbirinin girişleri, sıfırları ortak farklı voltaj kaynakları olacak.

Maxim

multiplexer çıkışlarına yüksek empedanslı opamp koymak hımm ,o zaman olabilir evet ,

yanlız neden 40 senelik 4051 kullanılıyor halen ?
şöyle bir göz ucu ile baktım analog devices ve maximin bir çok multiplexırı var ohm değerleri düşük ?
benmi yanılıyorum
MAX4734  Ron direnci 0.8 ohm falan diyor