Devreyi nasıl daha sade ve basit hale getirebilirim?

Başlatan picmanya, 10 Temmuz 2010, 18:21:12

picmanya

[IMG]http://img695.imageshack.us/img695/9460/adszpe.png[/img]

Sol taraftaki S1 anahtarı ile optoyu +24V. üzerinden sürüyorum.
Ortadaki A ucunu işlemcimin port giriş pinlerinden birisine götürüyorum.Voltajın düşen kenarını işlemcimde  değerlendiriyorum.
Opto çıkışı varken yani S1 anahtarı kapalı iken çıkışda bir ledi +5 Volt üzerinden 100R civarı bir dirençle led diod üzerinden en az 25-30mA. akım geçecek şekilde sürmek istiyorum.
Devrede opto kullanmak zorundayım.
İşlemci port giriş pinini düşen kenardan okumak zorundayım.
Led diodu da +5V. ile sürmek zorundayım.

Devreyi daha sade şekilde yapmak mümkünmü?

acemi2010

Merhaba;
Edit : Özür dilerim "Led diodu da +5V. ile sürmek zorundayım." cümlesini atlamışım

Led'in anod'unu 5Vdc'ye katotunu uygun bir direnç ile seri olarak 470R ile optonun kollektörüne versek? TLP521 kollektör akımı 50mA'de çok rahat çalışabiliyor
Saygılarımla
Timuçin

sebo

+5V kaynaktan bir direnç ile lede elektrik verin
ledin gnd ucunuda bir transistöre bağlayın transistörün diğer ucunuda gnd ye
optonun çıkışından da transistörü sürün sanırım işinizi görecektir

picmanya

her iki öneridede ledin +5V. ucu sabit olarak direnç üzerinden +5VV'a verin denildi bu isteğime uymuyor benim ledi +5V. ile kontrol etmem gerekiyor 0V. ucu sabit bunu kontrol edemiyorum.

farzedelim bu yöntemlerinizi uygulasam bile yani ya TLP521 içindeki transistörden yada ayrıca kullanılacak bir npn transistörü  TLP521 çıkışından direkt sürüp ledi yaksam bile gerekli akımı sağlayamam.

bakın TLP521 girişinde 4k7 direnç var ve opto +24V. üzerinden sürülüyor.bu durumda opto ledinden 5mA. civarı akım akacaktır.bunu göz önüne alıyormusunuz?

Erol YILMAZ

Devrende bu optolu kısımdan çoklu olarak kullanacaksan ULN2003 ile istediğin kadar akım alabilirsin.

t2

ÇİZİMDE YANLIŞLIK VARR

M_B

Merhaba @T2

Picmanyanın devresini acıklamaya calısayım.
S1 anahtarı kapatıldıgında optonun diyot olan kısmı
ısık yayıp transistoru iletime sokar.
Transistorun Collector ile Emiteri kısa devre olur ( tam 0 ohm olmayabilir. )
O zaman 100K ile baglı olan Transistorun beyz gerilimi 0.7V tan dusuk olacagı için
iletime gecmez. Diğer PNP transistorde iletime gecmez. Bu sayede Lede gerilim gelmez ve ısık vermez.

S1 anahtarı acıkken ( TLP521 in diyoduna 24v gelmedigi zaman )
TLP nin İcindeki Transistor iletimde olmaz. İletim olmadığı zaman ise Collector uzerinde
gerilim mevcut olur. Bu gerilim ise Transistorun iletime gecmesini saglar. NPN iletimde oldugu zaman
diger PNP de iletime girer ve LEd ısık vermeye baslar.
Ozet olarak
S1 Acıkken Led yanacak
S1 Kapali iken Led Sonuk

Daha kısa olarak dersek ise Şu şekilde yapılabilir.
Direnc degerlerini hesaplamak gerek

[IMG]http://img228.imageshack.us/img228/5770/picmanya.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

t2

Bunları iyi güzel anlatmışsın. Senin çizim normal. İlk devre yanlış çizilmiş. optonun transistör kısmı hiç bir işe yaramıyor. emiter de kollektör de  toprağa bağlanmış.

picmanya

Allegro,
bundan her devremde bir adet kullanacağım ama devrem zamanla fazla gidebilir.Niyetim tasarımı baştan bir kere sağlam ve sade yapmak.Uln2003 bu işe gövde olarakbüyük kalır ve bu npn olduğundan 0V. kontrolü yapar.benim +5V. kontrol etmeye ihtiyacım var.

M_B,
yapmak istediğimi benden iyi hatta çok iyi anlattın teşekkür ederim.

ama sizin devrenizde bu işi görmezki.
opto çıkışı yani 4 nolu pin bir kere 0V. yi görmüyor ve bu yüzden işlemcinin giriş pini A noktası asla sıfıra çekilemiyor.
burda optonun 3 nolu bacağı toprakda olmak zorunda bu optolar böyle sürülüyor.
transsitör tarafını yarın break bord da deneyeceğim.

t2,
optonun 2 ve 3 nolu ucu toprakda diye yalıtma olmamış diyemeyizki.benim +24V. ile +5V. kaynağın toprakları ortak zaten +5V. gerilimi LM2575-5 ile +24V. kaynakdan sağlıyorum burda besleme için DC DC converter kullanmayı düşünmüyorum bunu kastetmek istediniz galiba.+24V. hat makine üzerinden parazitli ortamdan geliyor burdan gelen elektriksel parazitleri opto engellemezmi bunu yapsın diye devrede opto kullanıyorıum.

devremde opto iletimde iken yani S1 anahtarı kapalı iken işlemci dijital giriş port pinini toprağa veya +1 volt civarına çekmeli ve led sönmeli yani ledin +5V. beslemesi kesilmeli.
opto kesime gittiğinde ise işlemci port pini +5V. 'a çekilmeli ayrıca lede +5V. gerilim verilip led yakılmalı.
opto giriş led beslemesi +24V. ve 4k7 direnç üzerinden olmak zorunda

verilen devrelerden daha sade bir devre ile bu iş sağlanabilirmi?

t2 yeni mesajını farkettim.

benim devre çalışıyor aslında tek istediğim bundan sadesi mümkünmü onu öğrenmek bir transistör devreden çıkarılabiliyorsa süper olur mesala ama opto mecburen olmak zorunda ve opto girişini değiştiremiyorum ayrıca opto çıkışında işlemci pini toprağa çekilerek kullanılmak zorunda birde led +5V. üzerinden kontrol edilmeli.hepsi bu kadar.

çok şey istiyorum değilmi arkadaşlar?

şememda A noktasının yanındaki parantez içindeki gerilimler işlemci port pinin opto nun iletimde olup olmaması anında aldığı gerilim değerleridir.+2 volt altını işlemci digital giriş pini toprak olarak algılayacaktır.

t2

Ben opto uçlarını yanlış hatırlamışım. Kusura bakmayın. Devrenin sade hali bence şöyle olabilir.
S1 Acıkken Led yanacak
S1 Kapali iken Led Sonuk olacaksa:
[IMG]http://i30.tinypic.com/14ahbw7.jpg[/img]
tahmini değerler

R3 = 1k
R2 = 470
Rled = 4k7  (d1 e bağlı direnç)

fakat led üzerinden  1mA civarı geçmesi yeterli değilse illa ki  20-25mA geçecekse transistör kullanmak şart gibi.

picmanya

transistörsüz bu iş olmaz gibi gözüküyor.ama tarnssitörün bağlantısı nasıl olacak ve tek transsitörle bu iş olabiliyormu bunu öğrenmek için burdan yardım istedim.
optonun giriş tarafı istenilen şartları sağlıyor,

son şemada opto çıkış tarafında ise R3 = 4k7, R2 = 470R kullanılmalı neden derseniz bu kısım işlemcinin giriş pinlerine gidiyor ve bu giriş CNX interruptunu içeriyor.Tabiki istersek bu R3 = 4k7 direnci kullanmayıp işlemci içinden kullanıp yazılımla pull-up direncini aktif edebiliriz.Her halukarda işlemci girişleri için 4k7 pull-up 470R de referansa çekme dirençleri 5 volt beslemeli işilemcilerde kanıtsanmış bir şeydir.3,3 volt işlemcilerde ise bunlar genelde 10k ve 1k olarak kullanılır.

Bu durumda R2 = 470R her halukarda devrede olacağı için led opto yalıtımdayken yanar ama dediğiniz gibi üzerinden 5mA. civarı akım akar.

Transistör şart ama nasıl bağlanacak ledi yakmak için çift transistör ve 4 direnç kullanmadan henüz devreyi yapamadım.

bu işin optosunu değiştirmek istesek tek kanallı farklı bir opto çözümü varmıdır.

picmanya

sorunumu henüz çözemedim
bu optonun çıkış akımıda yeterli gelmiyor olabilir
darligton çıkışlı optokuplör kullanılsa çözülebilirmi acaba
piyasada sorunsuz bir şekilde bolca ve ucuz olarak bulunan 4 pinli darlington çıkışlı optokuplör olarak ne kullanabilirim.

cdurakbasi

t2

var fakat kazır fiyatlı bir optodur.  1 TL gibi fiyatı vardır. buraya ziyan edilmez.

picmanya

3 yere sordum yok denildi.
istersek getiriliyormuş.
bu çözüm olurmu bilmiyorum yinede istedim.

çözüm önerisi olan yokmu?