Motor yönü degiştirme hak. yardım

Başlatan Alfa, 14 Temmuz 2010, 19:33:41

Alfa

Sayın arkadaşlar pic ile yaptıgım bir röle kontrol devrem var benişm sorunumsa şu  her saat başı 10 snye motor rölesine enerji gelmekte fakat bana röle kısmında kullanmak için söyle bir dsevre lazım örnegin saat bası oldugu zaman motor sola dönecek bir saat sonra sağa yani tersine dönecek yani bir saga bir sola pic röleyi her tetiklediginde motorun farklı yöne dönmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim fikri olan varmı

OG

Yön değiştirmek istediğin motor tipi nedir?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Alfa

step motor kullanmak istiyorum fakat başka alternatiflerde olabilir.

teknikelektronikci

en basitten PIC + L297+L298

program ise o kadar zor degil
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Alfa

teknikelektronikci

step motor hakkinda bir sürü örnek var gerisi sizin programciliginiza kalmis ne derecede programcilik ne derecede elektronik bilginiz var amatörmüsünüz yoksa elektronikcimi? hangi dili kullaniyorsunuz? bunlari yazarsaniz daha net ve hizli cevaplar alirsiniz cünkü son zamanlarda forumda amatör elektronikciler artti dolayisi ile yardimci olabilmek icin dogru yönlendirmek gerek o yüzden soruyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Alfa

sayın teknik elektronikci 10 yılı aşkın analog elektronkle ugrasıyorum meslegim bu,fakat pic işine daya yeni girdim ve pbp ögrenmeye çalışıyorum daha başındayım da denilebilir.yardımlarınızdan dolayı teşekkürederim..

erkan614

bence step kullanmayın dc motor kullanın 1 adet pic 12f675 ve 1 adet l6203 ile işinizi halledersiniz bu arada L297 nin datasheetini incelemenizde fayda var
Ete hocamızın pbp dersleri olucaktı forumda ben ordan 1 haftada pbp öğrendim

XX_CİHAN_XX

https://320volt.com/l297-l298-ile-step-motor-surucu-devresi/
Bunun gibi bir devre için pic kullanmanıza bile gerek yok.
Bu şekilde çok fazla nette devre var.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: Alfa - 15 Temmuz 2010, 11:18:31
sayın teknik elektronikci 10 yılı aşkın analog elektronkle ugrasıyorum meslegim bu,fakat pic işine daya yeni girdim ve pbp ögrenmeye çalışıyorum daha başındayım da denilebilir.yardımlarınızdan dolayı teşekkürederim..

hocam kusura bakmaiyn o zaman :) pbp ile istediginiz projeyi rahat gerceklestirirsiniz bence önce isis de bir semanizi cizin ve yazmaya basladiigniz pbp programinda takildiigniz yerlerde foruma yazin motor dc motorda olsa step de olsa l297 ve l298 mutlaka isinizi görecekdir o yüzden datasheet incelemenizde fayda var saygilarimla

RcALTIN

Mevcut -dc motorlu olduğunu düşündüğüm- sisteme motor yönünü belirleyecek çift kontak bir role taksanız sorununuz zaten çözülür, sisteminizi değiştirip -gereksiz yere- stepper sürme v.s olayına girmenizi anlamsız buldum.
Bu şekilde yapmayı düşünürseniz eklenilecek olan;
1- Herhangi boş bir port pinine yön belirleyecek çift kontak role bağlanır.
2- Mevcut saat başı hesabı yapılışı sırasında yön rolesinin takılı olduğu pin toggle edilerek rolenin çekilmesi veya bırakılması sağlanır...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

Alfa

Sayın arkadaşlar benım merak ettigim konu  su pic in cıkış pinine hangi entegreyi kullanmalıyım sizce?

OG

@Alfa

Arkadaşların önderdikleri entegreleri niçin incelemiyorsun. İncelediğinde zaten hangi pin bağlanacak göreceksin. L297'ye bak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.