Yüksek Voltajı Pic yada Adc ile Okuyacak Devre

Başlatan tekniker_murat, 19 Temmuz 2010, 04:27:08

tekniker_murat

Arkadaşlar ve değerli ustalarım Herkese Selamun aleyküm şu anda saat 04:14 sabah kalkıp işe gideceğim ne kadar güzel dimi çok şükür sabah gideceğim bir işim var

Sabah gideceği bir işi olmayan arkadaşlarımıza da Allahım çok güzel işler nasip etsin inşallah ( amin )

Arkadaşlar bir projemde voltaj okumam gerekiyor fakat bu voltaj adc entegrelerinin yada pic entegrelerinin okuyabileceği değerden çok yüksek ve Alternatif bir gerilim içeriyor.

Şöyle ki icabı halinde fazlar arası 380 volta bağlayacağım icabı halinde de faz ile nötür arasına bağlayacağım ve elde ettiğim bağlantının sonucunda 380 volt yada 220 voltluk bir gerilimi okuyup adc ile dijital e çevireceğim adc işlemi kolay fakat faz nötr yada faz-faz arasına bağlayacağım devreyi nasıl yapacağımı yada yapmam gerektiğini çözemedim.

Söylediğim gibi iki tane prob olacak birisini faza diğerini nötüre yada her ikisini de fazlara a bağlayacağım ve ölçüm yapıp adc çıkışlarında dijital bir bilgi elde edeceğim

Ve bu devrenin ardından birde akım trafolarından akım ölçebileceğim bir devre yapmam gerekiyor örneğin akım trafosundan 10 amper geçiyorsa ben akım trafosunun sekonder uçlarına bir sabit direnç bağlayarak bu dirençte düşen gerilim e göre akımı ölçeceğim fakat yine alternatif akım olduğu için bu işi de nasıl çözeceğim hakkında hiç bir fikrim yok :)

Sizce ben bu iki konuyu nasıl çözebilirim Siz değerli ustalarımın ve arkadaşlarımın bana tavsiyeleri ne olur ?

Birde örnek devre şemaları çizer yada hazır olanlarından elinizde olanları paylaşırsanız gerçekten çok makbul e geçer

İlginizden dolayı hepinizden Allah razı olsun.
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

tnen

En basitinden direncle bol sonra elde ettiğin değeri opamp ile doğrult pic'e yada ADC 'ye ver.Yada bir trafo ile (Tabi primeri uygun olmalı) gerilimi düşür. opampla doğrult gerisi sana kamış.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: tnen - 19 Temmuz 2010, 08:42:06
En basitinden direncle bol sonra elde ettiğin değeri opamp ile doğrult pic'e yada ADC 'ye ver.Yada bir trafo ile (Tabi primeri uygun olmalı) gerilimi düşür. opampla doğrult gerisi sana kamış.

Sn  tnen ustam bu konu ile ilgili çok küçük bir örnek şema paylaşabilirmisiniz opamp ile nasıl doğrultacağım ve dirençlerle nasıl böleceğim ve gereken formuller nasıl olmak zorunda konuyu biraz daha derinlemesine açabilirmisiniz ?

tnen

http://sound.westhost.com/appnotes/an001.htm

http://www.national.com/ms/LB/LB-8.pdf
bu linkte dogrultucu var . Direcçleride gerilim bolme şeklinde yapmalısın. Yani R2*380/(R1+R2) şeklinde direçleri hesaplamalısın. R2 üzerindeki voltajı 380 V ac de ADC nin okuyacağı max. degere gore ayarlamalısın. Bu durumda izelasyon problemin olacaktır. Dirençlerle bolme yerine düşük güçlü bir trafo ile 380 'i düşürüp yukarıdaki linkte verilen doğlultucu ile pice yada adc ye verebilirsin.

picmanya

tekniker_murat
sonuçta işlemciye adc üzerinden 230V. veya 400V. şebeke gerilimi var veya yok sinyalimi göndermeye çalışıyorsunuz? ki bunun için illa adc kullanımı gerekmeden de çözüm sağlanır.
yoksa siz 0...230V. veya 0...400V. arasındaki değerlerde değişken olan AC sinyali işlemciye adc üzerinden girip
anlık voltaj değerini algılayarak mı değerlendirmek istiyorsunuz

burayı biraz açarmısınız?amacınız nasıl bir çalışma yapmak.akım ölçme konunuza girmeyin orası malum, gerilim ölçmekden kastettiğinizi açın yeter.

tekniker_murat

Sn picmanya şebekede 220 volt yada 450 volt var yada yok şeklinde değil de sizinde ikinci söylediğiniz şekilde bir işlem yaptıracağım...

Ben  0...230V. veya 0...450V. arasındaki değerlerde değişken olan AC sinyali işlemciye adc üzerinden girip
anlık voltaj değerini algılayarak değerlendirmek istiyorum.

Örneğin şu anda gerilimin 216.7V olduğu ansa şu anda onu görmek istiyorum.... az sonra 225 volt olunca da bu değeri görmekistiyorum.

Fakat gerilime bağlayacağım problar iki tane olacak yani birini R fazına Diğerini Nötr e bağlarsam malum 220 volt üzerinden algılama yaparken birini R fazına diğerini S fazına da bağlayabileceğim şekilde bir ölçüm giriş uçları olması lazım...

vebsel

arkadaşım yüksek voltaj okuma işlemi olkdukça kolay gibi gözüksede zor bir iştir eğer tabiyki devren ile şebeke arasında izalasyon olacaksabu iş için isolation  amplifier  ler var  onlarla yapabilirsin