A316j IGBT drive

Başlatan masb, 19 Temmuz 2010, 11:48:20

masb

IGBT sürücüyü kullanan arkadaş varmı
kararlı bir çalışma yapamadım acaba gözden kaçıdığım bir şeymi var bilmiyorum
pdf deki şemasını kullandım

pcb_desing

pdf eklersen yorum yapabılırız

picmanya

bahsedilen sürücü çip bootstrapt metodunu kullanıyor.bu metodun gerektirdiği çalışmayı yaptığınıza eminmisiniz?
bu sürücü ile nasıl bir güç devresi kurdunuz onun şemasını buraya koyun ve/veya anlayabileceğimiz şekilde ne yaptığınızı anlatın size yardımcı olmaya çalışayım.sizin devre sorunu kesinlikle sürücü çiptemi burası kesinmi?
çipi çıkarıp devreyi farklı bir şekilde sürebiliyor olmalısınızki çip sorunu yaşadığınız kesinleşsin.

masb

evet sürücü devrede bir şey yok sunbber devrsinde problem var
drive desat hatasına geciyordu sürekli (hala geçiyor  ) ama problem sunebber devresinde
onu çözmeye çalışacagım picmaya arkadaşada teşekkürler 4 adet pwmmide bu devremde
kullanılıyorum h koprusuyle ferit nüveye sarılı 5kva yakın bir trafo tasarlandım

picmanya

trafoyu aşırı yüklemiyorsanız snubber devresi  olsa ne olur olmasa ne olur anahtarlama akımınız düşük olduktan sonra voltaj tepeleri mosfet ve igbt lerinizi bozmaz.zaten mosfetlerinizin içinde koruyucu hızlı diodlar var.bence sizin sorun snubber da değil snubber sorunu kendini bariz belli eder.
zaten sizinde yardıma pek ihtiyacınız yok gibi davranıyorsunuz.yardım ederlerse etsinler misali ben etmiyecem.
kolay gelsin hayırlı işler.

masb

saatlerce bir devrenin başındaysanız ve aynı yere bakıpta sorunu halledemediyseniz çözüm arıyorsunuz
ben snebber devresinde problem olduğunu düşündüm sebeblerimde var tabii ama picmaya arkadaş yine
olmadık şeyler söyleyip konuyu kapatmış neden snubber devresinde oldugunu düşündüğümü anlatmaya çalışayım
1-a316j IGBT sürücüsünün desat giriş ucu var buda E-C arasındaki voltajı kontrol ediyor ve 7voltun üzerinde
arızaya gecmesine sebeb oluyor,
2-kullandıgım IGBT nin iletimdeki Emiter Collector arasındaki omajı 0.046 seviyelerinde yani ilk iletime gectigi anda 130A seviyelerinde
bir akım gecerse 5.9 volt 0luyor 1.4voltta desat ucuna seri olan diodda toplam  7.3volt oluyor buda arıza sebebi diye düşünüyorum
(Iec peak akımı 150A )IGBT CM75DY-24H
3-IGBT yalııma gecerkende VEC arasıdaki voltaj yükseliyor diye düşünüyorum