MODEL:DT830B Ölçü aletini bozdum.

Başlatan nuriozdas, 23 Temmuz 2010, 15:44:34

nuriozdas

Merhaba arkadaşlar geçenlerde yanlış ölçüm sonucu bir ölçü aleti bozdum. 7.5 liraya almıştım öğrenci işi :) zaten hobi olarak elektroniğe başladım.  ölçü aletini atmak yerine tamir etmeye karar verdim.. benim içinde bir deneyim olacak.. Bu konunun çok kişiye (öğrencilere özellikle) faydalı olacağına inanıyorum.

Ölçü aletinin içini açtım R7 Dirençinin değerinin okunmadığını farkettim,  yanmış olduğunu düşünüyorum. R7 direncini değiştiricem. diğer elemanlarının değerleri okunabiliyor (bütün direnç ve kondansatörler SMD)  Ölçü aleti olarak DT830B Modelini kullanan arkadaşlardan bir ricam olacak, ölçü aletinin içini açıp R7 isimli dirençin üzerinde yazan değeri söylermisiniz.
Direncin konumu Yukarıdaki resimde yuvarlak içine aldım sağdaki direnç. Soldaki Direnç R6, Dirençin hemen üst tarafında 104 değerli kahverengi kondansatör var. Ben R7 nin değerini istiyorum. Mümkünse.

Problemin Tanımı:
direnç ölçmek istediğimizde  ekranda sürekli sayılar artıyor saymaya başlıyor, Dolayısıylada ölçüm yapmıyor.

nuriozdas

inş. bu konuda yardımcı olacak bir kaç kişi olur. . R7 Direncinin yanında R6 var değeri R6=1mohm. R6 VE R7 ölçü aletinin 200 V~ kademisene bağlı.. R7 yandı sizce R7' nin değeri kaç olabilir En azından bir fikir verin lütfen.
Beklemedeyim :'( :'(

Maxim

nuriozdas

öncelikle teşekkür ediyorum, bu devreyide inceliyorum.. bende Bir kaç tablo buldum ama malesef tablo da belirtilenle ve ölçü aletinde kullanılan dirençlerin değerleri aynı değil.. zannedersem çakma ölçü aleti kullanmışım. :) 

nuriozdas

Yeni fark ettim, Maxim bu M830B nin şeması.. resmin altında M830B YAZIYOR.. Link farklı ama..

Maxim

Alıntı yapılan: nuriozdas - 24 Temmuz 2010, 10:14:21
Yeni fark ettim, Maxim bu M830B nin şeması.. resmin altında M830B YAZIYOR.. Link farklı ama..

hımm farklı yani

edit:
ama şöyle yazıyor ;

The 830 series pocket-size multimeters come in many colors (black and yellow are the most common) and many variants: DT830B, M830B, DT830A (no transistor check, 50Hz signal generator), DT830C (temp. probe), DT830D (audible continuity), DT830BL(backlight) etc

yani farklı çeşitleri varmış ama temelde aynı olmalı ,
yani voltaj bölücü dirençleri hepsinde aynıdır,
m830 da dt830 da aynı olması lazım
gerçi R6 nın değeri gözükmüyor pek ...

Maxim

ahahaha böyle bir şans yok

bak ne buldum
gene google amca ..

bu resimde R6 direnci 3k gözüküyor ?? sende 1mohm diyorsun
R7 de sanırım 30k ama net gözükmüyor

bu multimetreler kit halinde falanda satılıyormuş
valla sana tavsiyem acil olarak daha sağlıklı bir ölçü aleti alman yönünde ..

Maxim