Direnç ve Kondansatörler Hakkında genel Bilgi?

Başlatan nuriozdas, 23 Temmuz 2010, 19:19:05

nuriozdas

Merhabalar, bir iki aydır devre şemalarını  vs araştırıyorum yapacağım devreleri belirledim artık devre elemanlarını sipariş etme vakti geldi ama öncesinde bir kaç şey sormak istiyorum.

*Dirençler, 1/4V , 1/2V, 1V, 2V 3V şeklinde üretiliyorlar. Dirençlerin farkları ney neden 3V üretiliyor sebeb ney? (Kullanım alanları ?)
*Bir flip flop devresinde kullanacağımız direnç 1/4 olursa ne olur 1w olursa ney olur. genelde  1/4 neden?
*Kondansatörler ile ilgili ise, atıyorum bir devrede 22uF 25V Kullan demiş  22uF 16V KULLANIRSAK NE OLUR?  çok ince düşünüyorum biliyorum :) ama aklımda kalmasın sormak istedim.

camby

çok ince düşünmüyorsunuz , rahat ettirmemesi gereken konular bunlar zaten : )

Öncelikle dirençler V ( Volt ) değil , Watt olarak ayrılıyorlar.

Dirençlerdeki Watt , o direncin üzerinden geçebilecek maksimum akımı belirliyor , ne kadar küçük akımlarda çalışıyorsak okadar küçük boyutlu elemanlarla çalışabiliriz anlamına geliyor.

Bir flip flop devresinde çeyrek wattlık dirençler rahatlıkla iş görür , hatta daha düşük Watt değerlerindeki SMD dirençler de kullanılabilir.

Kondansatörde de benzer olarak , kondansatörün sağlıklı çalışacağı max Volt değeri belirtilir , 5V 'u geçmeyen bir devrede 25V 'luk kondansatörlere gerek olmaz.

Bunlar hobi amaçlı devrelerde çok önemli olmasa bile az yer kaplaması gereken pro. devrelerde çok önemli oluyor.