Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

nasıl olur da öğrenilir bu pic c?

Başlatan chailuck, 27 Temmuz 2010, 10:41:20

chailuck

vay arkadaş yaa!!
ben bu c dilinin..,
bi türlü mantığını öğrenemedim :)
yahu ilk asm öğrendim gayet güzel programlar yazdım, sonra pic basic öğrendim buradan sağolsun ete hocam fılan yardım etti
basicdede iyiyim ama piyasa için pic c öğrenmem lazım cabuk ogrenırsın dedıler sen yaparsın dedıler değğğ
kpds sınavına kadar ogreneyım dedım  bende ama bu tavşan kanı dil dilimde acı bir tad bırakıyor.
C ve c den türetilmiş dilleri kullanan arkadaşlardan önerilerini bekliyorum..
öğrenirken nelere dikkat edeyim ne önerirsiniz?
mantık ne üzerine kurulurdur ?
kendime kuşkuyla baktım bi an :P senmiydin o kadar proje bitiren adam diye
( ya ben bu c dilini neden büyüttüm bu kadar )
lütfen yardımlarınızı esirgemeyin ki sizin için küçük dünya için büyük bir adım atmış olalım :)
saygılarımla sağolun şimdiden :]
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

Erol YILMAZ

PICC den ziyade C yi kavraman gerektiğini anlamadığına göre yeni başlıyorsun :)

ASM de yada BASIC te kurduğun bir mantığı çok daha temiz görünümlü ve
anlaşılır olarak yahzıyorsun C "syntax" inda.

while( a<b )
{
   hede;
   hüde;
}

Önce C ile ilgili basit bir kitap okumanı tavsiye ederim. C syntaxi için,

C'nin felsefesi için de :D "The C Programming Language"Dennis Ritchie isimli kitabın Türkçesini tavsiye ediyorum...

Daha sonra zaten tecrube ettikçe problemleri teşhis ettikçe C'de çözüm bulacaksınız.
Ve C demek bu işlere de yarıyormuş diyeceksiniz. ki o zaman gerçek C'nin ne olduğunu
anlayacaksınız...

Aksi halde C sadece syntax değildir!

chailuck

hocam zaten başlarken
m ritchie nin servis manueli var c programming language adı onu indirdim okudum
yeni başlayan biri için güzel bi kaynak ancak önceden başka mantıkları iyice oturtmuşuım kafamda o yapıya ters bir dil gibi geldi bana.
elimde çokca kaynak  var ccs hitech micro c gibi
siz bu konuya yazdığınız göre soru sorabilirmiyim hocam size özelden fian aralarda sıralarda ? :)
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

z

Bulabilirsen Borland 3.0 C yi bul ve uyduruk bir PC ye yukle.

Sonra istedigin kadar yap boz calismasi yap.

PC de C denemeleri yapmak, PIC gibi bir islemciye kod yaz derle flasha yukle asamalarni gerektirmedigi icin
cok hizli ilerlersin.

Borland 3.0 C sanirim su siralar legal sekilde bedavadir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

chailuck

hımm bunalmış abi ben az önce udea dan fatih abiyle hi tech kullanmam üzerine veridği telkini dinleyip
hitech derleyici kurdum 9.6 versiyonu mplabla kullanıcam
borlandda bir builder değil mi?
http://www.wardom.org/borland-c-kurulumu-ve-kod-yazma-anlatimi-t158518.html
bu adresten indiriyorum programı ama orada yazdıgına gore
hi level user lara göreymiş.
biraz daha anlatabilir misiniz ?
borlandla ne yapayım nasıl yapayım ? :)

fatihinanc

borland PC için bir C derleyicisidir.bununla PIC e kod yazamazsınız.
Hi-Tech de PIC için bir C derleyicisidir.bununla da PC ye program yazamazsınız.

Yani işlemciye göre C derleyicisi. Sonuçta üretilen assembly kodu da çipe göre değişiyor.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

z

Hayirdir FxDev

Borland ne yapti sana?

C ogrenmek icin ilk asamada C yi ayri ele alin ve bir sure icin islemcilerden uzak durun.

Borland derleyici kullanarak PC de C ile sevisin.

C ye isininca dilediginiz derleyici ve dilediginiz islemci ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Aksi halde C dilini dogrudan islemci uzerinde (pic vs)  uygulama gelistirmek uzere kurcalarsaniz ogrenme isteginiz azalabilir.
Sebebi, islemci registerlerinin bitlerinin tek tek ogrenilmesi denenmesi vs ilk asamada C ogrenmenize ayak bagi olur.

Ilk asamada klavyeden okunacak verileri topla print et sonuca gore sartli islem yap vs vs PC de cok kolay olur. C yi cok hizli ogrenirsiniz.
Pointer islemlerini dilediginiz gibi kolayca denersiniz.

Derle calistir bir kac saniyenizi alir. Islemci uzerinde ogrenmek se gereksiz zaman alici ilave isler gerektirir.

orhanc

Gnu C kullan derim.

C öğrenmek biraz zordur ama programcılık mantığın iyiyse pek de uğraştırmaz.

IDE olarak da bunu kullanabilirsin

http://www.eclipse.org/downloads/packages/eclipse-ide-cc-developers/heliosr
i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com

stlg

Kardes bende asm ile basladım ,c banada baya bir ters geldi ,su an ccs kullanıyorum, asm yi bildigine gore picin donanımını iyi biliyorsun demektir ,ccs biraz donanımdan uzak ama işlerini cok kolay ve hızlı halledebiliyorsun ,ben ogrenme işini orneklere bakarak ve bol denemeler yaparak ogrendim sonuc super tavsiye ederim
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

z

Borlanda kaka diyorsan command line tipi derleyicilerle hic calismadin o zaman.

t2

Borland derleyici işini devretmiş.

Erol YILMAZ

Ben de bu işe Borland'ın "Turbo C++ 3.0" derleyicisi ile başladım.
DOS ortamında üstadların hazırladığı çok sağlam bir IDE,

Yazdığınız kodu ZINK diye derleyip sonucu size ulaştırabiliyor, ve özellikle yeni başlarken
çok lazım olan HATA yapmışım ama nerede ? sorunuzda sizi yönlendiriyor.

Bazı derleyicilerin yaptığı gibi;
HATA YAPTINIZ,  x34096 hata kodu ile hadi bul bakalım bulabilecen miii ?:D
tavrını göstermez :)

Sonuçları da ekranda HEMEN görürsünüz....

Geçenlerde Texas Instruments'in Code Composer Studio'sunu Eclipse ortamında test ettim, Çok harika.

Açıkçası şu anda C yi öğrenmek isteyene herşey bol bol var.

Asıl sen şunu söle, Ekşili mi seversin, Tatlı mı :)))

z

Asagidaki linkte Borland C V.3 indirilebiliyor. XP de sorunsuz calisiyor. (virus taramasi yapmadim)
C ye sifirdan baslayacak birisi en fazla 100 satir kod yazarak C yi ogrenebilir.

Kodunuzu CPP degilde C uzantili saklayin.  Programlayici derdi yok CTRL + F9 ile derleyip otomatik calistirin.

http://www.brothersoft.com/turbo-c-download-182798.html

chailuck

Alıntı yapılan: Allegro - 27 Temmuz 2010, 22:15:20
Ben de bu işe Borland'ın "Turbo C++ 3.0" derleyicisi ile başladım.
DOS ortamında üstadların hazırladığı çok sağlam bir IDE,

Yazdığınız kodu ZINK diye derleyip sonucu size ulaştırabiliyor, ve özellikle yeni başlarken
çok lazım olan HATA yapmışım ama nerede ? sorunuzda sizi yönlendiriyor.

Bazı derleyicilerin yaptığı gibi;
HATA YAPTINIZ,  x34096 hata kodu ile hadi bul bakalım bulabilecen miii ?:D
tavrını göstermez :)

Sonuçları da ekranda HEMEN görürsünüz....

Geçenlerde Texas Instruments'in Code Composer Studio'sunu Eclipse ortamında test ettim, Çok harika.

Açıkçası şu anda C yi öğrenmek isteyene herşey bol bol var.

Asıl sen şunu söle, Ekşili mi seversin, Tatlı mı :)))

hocam şimdi aklıma geldı sımdı ankarada olsamda gecen gunlerde antalya manavgatta ıdım
orada enıstemın bır ısı ıcın sgk ya gıtmemıs gerekıyordu kurumun önünde bır ataturk bustu ve su asagıdakı atamısın su asagıdakı sozu yazılıydı
ben bunu bır yerden kesınlıkle hatırlıyorum dedım :D

ÇALIŞMADAN,YORULMADAN VE ÜRETMEDEN RAHAT YAŞAMANIN YOLLARINI ARAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ MİLLETLER EVVELA HAYSİYETLERİNİ SONRA HÜRRİYETLERİNİ DAHA SONRADA İSTİKBALLERİNİ KAYBETMEYE MAHKÛMDUR

ve cevabım tatlı severım gun boyu okudum elımdekı dokumanları buyuklerın vardır bı bıldıgı dedım bunalmıs abımın dedıgınıde yaptım sızın dedıgınızıde kaybetmeye mahkum olmayım dıye :)
sonuclar fena degıl ben bu ısı bır ay ıcınde ogrenırım :)