Nedir bu sinyal işleme görüntü işleme???

Başlatan Ankaralı, 28 Temmuz 2010, 23:39:36

Ankaralı

Merhabalar.
Sinyal ve görüntü işleme nedir? Nasıl yapılır, kullanım alanları nerelerdir(araştırmalarıma göre çok geniş) ? Bizim 877 ile analogu digitale çevirip lcd ekranda gösterdiğimiz gibi birşeymidir?
Staj yaptığım yerde sürekli bunlar konuşuluyor konuya fransız kalıyorum.Mesela kedi ile insanı termal kameradan bakınca ayırt edebiliyosun tamam filtreler söz konusu ancak basit bir kamera ve pic ile bu sistemin nasıl yapıldığından ziyade çalışma mantığı nedir? Radarlarda uçağın konumu nasıl oluşturulur. Jammerların gücünü artırıp yabancı uydulara doğru yönlendirsek bizi haladaha izleyebilirlermi vs vs....?  Takıldım kaldım aklımda bi milyon tane soru var bu sorduklarım kaba hatları ile sürekli aklımda merak ediyorum birde bilenlere sormak ve tartışmak istedim.

Teşekkürler...
@ NEXYS2

Ankaralı

@ NEXYS2

bymrz

@QarizmaCocuq;

Benimde konuyla alakalı profesyonel bilgilerim yok. Fakat dediğin gibi insanla, kediyi ayırt edebilmek, bir aracın plakasını kamera ile görüp dijital olarak kaydedebilmek. Bütün bunlarda sayısal işleme kullanılır. Kullanılan işlemcilerin, mikrodenetleyicileri en önemli farkı ise çok hızlı olabilmeleri ve üzerinde halihazır matematiksel modüllerin veya komut setlerinin bulunmasıdır.(FFT, logaritma, trigonomik fonksiyonlar, üssel işlemler, vs.)

16F877 gibi bir işlemde bir kaçtane float işlem yapmak bile çok uzun zamanlar almaktadır. Bu bahsettiğim kısımlar işin donanım kısmı. Ve elbette bu işin algoritmik yazılım kısmı var. Bunlar da üst seviyede teorik bilgilere sahip olmak lazım.

Bu konuda daha profesyonel olanların bilgi ve deneyimlerini burada açıklamalarını ben de bekliyorum.

Saygılar...

fahri-

Görüntü işleme normal piclerle (12,14,16,18 serisi) mümkün değil diye biliyorum. Belki dsPIC lerle yapılabilir.

z

Kisaca sinyal isleme, asagidaki gibi izah edilebilir.

Sinyaller klasik sistemlerde analog devre elemanlari ile islenmekteydi.

Bu elemanlar neydi? R, L, C pasif elemanlari ile transistor, opamp gibi aktif elemanlar.

Bu tip devre elemanlari ile olusturulan devrelerin giris sinyallerine verecegi tepki, yuksek matematik konusu olan
diferansiyel analiz ile matematiksel olarak da hesaplanabilir.

Iste sinyal isleme daha dogrusu sayisal sinyal isleme, devreleri devre elemanlari ile kurmak yerine matematiksel olarak olusturma
ve sinyallerin sayisal degerlerini kullanarak cikis sinyaline esdeger sayisal verileri hesaplama demektir.

Klasik sistemlerde elektriksel sinyal devreye girer ve devreden bicim degistirmis olarak cikar.

Sayisal sinyal islemede ise sinyal ADC ile once sayisal verilere cevrilir.
Daha sonra bu sayisal verilerin herbiri sozkonusu sinyal isleme devresinin matematiksel esdegerine girdi verisi olarak girilir ve cikti verisi
hesaplanir.

Gerekiyorsa cikti verileri DAC ile tekrar elektrik sinyallerine donusturulur.

Bu islemler gercek zamanda yapiliyorsa yani ADC den oku, hesapla, DAC ile sinyale cevir islemi an ve an yapiliyorsa gercek zamanli
sinyal isleme yapilmis olur.

Eger ADC den okunan veriler depolanip daha sonra sayisal islenecekse bu da gercek zamanli olmayan sayisal sinyal isleme olur.

Sayisal sinyal islemede kullanilacak islemcinin tipi ve gucunu matematiksel modeli elde edilmis devrenin karmasikligi ve bu
devreye giren sinyalin frekansi belirler.

Ornegin firin sicaklik kontrolunu PID ile sabitleyen bir duzenek sayisal sinyal isleme teknigi ile yapilacaksa cok siradan 8 bir
islemciler bile yeterli olur. Cunku bu tip sistemlerde sinyalimizin frekansi cok dusuktur.

Eger islenecek sinyal ornegin ses frekansinda sinyaller iceriyorsa bu durumda frekansimiz yuksek oldugu icin matematiksel modelinde
cok kisa zaman icinde hesaplanmasi gerekir ve bu durumlarda DSP ciplerinden yararlanilir.

Aksi halde yavas islemciler o an ADC den okudugu veriyi matematiksel islemlere tabii tutarken giristeki sinyal akmaya devam eder
ve islenmesi gereken veriler kaybolur gider.

Analog devreleri diferansiyel analiz teknikleri ile S duzleminde incelenirken, sayisal sinyal islemede ki sistemler Z duzleminde incelenirler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ankaralı

İşte Mühendislik budur bence.Ancak bakıyorum Ülkemde bu işlerle uğraşan Mühendisler yok denecek kadar az.

Alıntı yapılan: bunalmis - 30 Temmuz 2010, 16:08:23
Analog devreleri diferansiyel analiz teknikleri ile S duzleminde incelenirken, sayisal sinyal islemede ki sistemler Z duzleminde incelenirler.

Bunalmış Hocam;
Tamam RLC devresini diferansiyel hale dönüştürdük ancak içinde işlemcisi olan ve çeşitli kapıları opamları vs.. olan komplex bir sistemi nasıl dönüştürelim.? Hadi dönüştürdük diyelim laplace sinide aldık veya Z dönüşümünü peki bundan sonrası nasıl olur?

Alıntı yapılan: alone_lover - 30 Temmuz 2010, 08:02:40
@QarizmaCocuq;
16F877 gibi bir işlemde bir kaçtane float işlem yapmak bile çok uzun zamanlar almaktadır. Bu bahsettiğim kısımlar işin donanım kısmı. Ve elbette bu işin algoritmik yazılım kısmı var. Bunlar da üst seviyede teorik bilgilere sahip olmak lazım.

Bu konuda daha profesyonel olanların bilgi ve deneyimlerini burada açıklamalarını ben de bekliyorum.

@Alone; asıl önemli olan zaten bu sistemin nasıl tasarlanacağı, hadi donanım kısmını geçtim ama yazılımı nasıl olur.İnan bir tane örnek görsem oturup canını okuycam geliştiricem ancak örnek yok varsada DSP ile sinüs sinyal üretme....!
@ NEXYS2

z

Sadece R,L,C yi diferansiyel ifade yetmez elbette.

Tum sistemin transfer fonksiyonu bulabilmen gerekir.

Bu islerle ugrasacagim diyorsan, once matematik bilgilerini tazeleyecek ardidan da S ve Z konularini anlatan kitaplar temin edeceksin.

Tabi bir de su var.

Sayisal sinyal isleme yapabilmek icin oncelikle analog sinyal isleme konusunda tecruben olmali.

Eger bu ise gonul verdiysen islere once analog komputerlerle baslamalisin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ankaralı

Gönül verdim elbette hocam.Tavsiyelerinize uyacağım.

Esenlikler....
@ NEXYS2