Mosfet ısınma problemi

Başlatan aqustic, 29 Temmuz 2010, 22:31:37

aqustic

Ampülün oldugu yerden 10amper akım çektigimde mosfet o kadar çok ısınıyorki elimi yakıyor?Bunun nedeni ne olabilir?
Kullandıgım mosfet P kanal IRF9540
[IMG]http://i28.tinypic.com/352mdcm.jpg[/img]

Erol YILMAZ

MOSFET'i düzgünce sürüyorsan DC tetikleme ile I2 x R kaybı olacaktır,
PWM ile sürünce I2xR + geçiş kaybı olacaktır.

Kullandığın N kanal Mosfet mi ? :D Tam çıkartamadım nasıl bir bağlantı bu ?
N kanal MOsfet'i senin gibi HIGH SIDE süreceksek,
işimiz biraz zor,,,

Çünkü Vgs gerilimi 12V olmalı ve Source gerilimi 12 ise MOS u iletime sokmak için
Vg = 24V olmalıdır.......

aqustic

P kanal IRF9540 kullanıyorum.Lambanın - ucu direk şaseye baglı.Lambanın + hattıyla oynama yapmak için P kanal kullandımGüç kaynagını 24volta çıkartma şansım da yok.Mecbur 12voltla çalışıyorum.
Mosfetin ısınmasından dolayı 22 ohmluk direncin üzerindeki renkler falan kayboldu.Elimde mosfetin yanık izi çıktı.Yangın çıkarıyordum az daha:)

bymrz

Arkadaşım kullanabiliyorsan N kanal olarak IRF3205 kullan... Fakat bunda da 16 Amperde ısınma olacaktır..

Sakına sakın datashette 60 Amper, 100 Amper yazıyor diye bu akımları geçirmeyesin   ;)
Allegronun dediği gibi anahtarlama kayıplarını ve iletim kayıplarını hesaplayıp. Bu kayıpların toplamını aşağıdaki şekilde işleme koyup soğutucusuz çalıştırdığındaki mosfetin sıcaklığını bulabilirsin. Soğutucu koyarsan, soğutucuya göre 62.5 değeri değişecektir.

(Pkayıpx62.5) + Ortam sıcaklığı = Mosfetin yüzeyinin sıcaklığı

aqustic

N kanal kullanma şansım yok.N kanalda iş kolay ama ama yükün şu an - ucuna ulaşamıyorum.
Bir başka sitede önerilen şey ise
Gate direncini 10R'ye düşürüp yüke paralel olarak 1N5404 gibi bir diyot baglamak BC547 ve BC557 yerine BD135 ve BC639 kullanmak.
Bu öneri hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim

Erol YILMAZ

IRF9540'ın iç direnci RDS(on) = 0.117 Ohm

DC ile problemsiz sürseniz bile 10A'de  11.7 W lık kaybı var.
Bi anda Alev gibi olması normal birşey.

Size 10 mOhm dan daha düşük iç dirençli bir malzeme lazım!!!

10 mOhm dan küçük olursa kayıp güç 1W ın altına inebiliyor....
Bu da elle dokunulabilir demek ! :)

bymrz

Alıntı yapılan: aqustic - 30 Temmuz 2010, 12:06:02
N kanal kullanma şansım yok.N kanalda iş kolay ama ama yükün şu an - ucuna ulaşamıyorum.
Bir başka sitede önerilen şey ise
Gate direncini 10R'ye düşürüp yüke paralel olarak 1N5404 gibi bir diyot baglamak BC547 ve BC557 yerine BD135 ve BC639 kullanmak.
Bu öneri hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim

Onun da çok fazla yararı olmaz senin işin.. ama yine de olması lazım. Şu an yapacağın tek şey; mosfetleri parallelemek. Nekadar gerekiyorsa o kadar paralellemek...