Resimdeki mosfeti en sade ve güvenli olarak nasıl sürebilirim?

Başlatan picmanya, 07 Ağustos 2010, 19:41:22

picmanya

[IMG]http://img440.imageshack.us/img440/7599/adszyx.png[/img]

mosfet sabit 30kHz. frekansda %50 duty saykılla çalışacak.
mosfeti en kolay-sade ve güvenli olarak nasıl sürebilirim?
mosfetden akacak akım en fazla 6 Amper olacak.

picmanya

mosfeti işlemci ile sürmemde sorunum yok.
ama tek mosfeti %50 duty (iş yapan saykıl) da sürmek içinde işlemci kullanılmazki.
bu fazla lüks olur.

bu işi nasıl yapabiliriz bir önerisi olan yokmu?

direnç ve kondansatörlü RC zaman sabiteli bir devre aklıma geliyor ama mosfet sürücü entegre ve 15 volt güç kaynağı olarak nasıl bir devre yapılacak burayı toparlayamadım.
öneriye göre gerekiyorsa mosfetide değiştirebiliriz.

Erol YILMAZ

t2

555'i 12 voltla besleyerek çıkışını 470 ohm direnç üzerinden geyte bağla. Ayrıca geyt- toprak arasına  10k bağlarsan fena olmaz.

picmanya

[IMG]http://img801.imageshack.us/img801/3562/adszfr.png[/img]

resimdeki devreyi start stop anahtarlarını elimle açıp kapayarak yarım saat sürekli denedim.
motor akımı 3 amper.dolayısıyla mosfet üzerindende 3 amper akım akıyor.
mosfetde soğutucu bağlı olmadığından biraz ısınıyor.ama bozulmuyor.
demekki ben bu mosfeti sorun yaşamadan +27V. ile iletime sokup 0V. ile kesime götürebiliyorum.
mosfetlerde geyte source sine göre +20V. /-20V. verme olayına ne oldu? tek mosfet kullanımında bu önemli olmuyor galiba.

benim resimdeki start stop anahtarlarını devre beslemesi olduğu sürece açıp kapama yaptırmam gerekecek frekansımı tam belirlemedim ama saniyede 50 herz altı bir frekansda işimi görebiliyormuş.belkide 10-20 herz bile yetecek.

555 entegresini daha kolay bir yöntem varsa bu devremde pek kullanmak istemiyorum onu beslemek için birde 12 volt üretmem ve filtre etmem gerekecek.

bana mosfetin geytini tetikleyecek daha sade ve ucuz bir devre gerekiyor.devreden çok fazla adetde üretmeyi planlıyorum.

kondansatör şarj deşarj gibi bir devre ile bu iş yapılamazmı?devrede araya entegre değilde opto girebilirim.

picmanya

arkadaşlar dc 24V. rölede kullanabiliriz.
frekans olarak saniyede 10 Herz de yeterli.
devrenin çalışması besleme voltajı olan dc 24V. verilince başlayacak ve beslemesi kesilince devre kendiliğinden duracak.
devrenin enerjili kalma yani çalışma süresi kısa bir zaman.
uzun süreli çalışacak bir devre değil.

denemelerim oldu ama işi daha başaramadım.
nasıl yapabiliriz bu işi.

555 le bu iş oluyor ama bunun 12 volt dc filtreli beslemesi ve yan elemanları bu iş için lüks değilmi sizce bana çok basit bir kontrol yeterli olacak.

tyildizak

555'i regülatör yerine öndirençle de çalıştırabilirsin. Onun daha ucuzu herhalde 2 transistör, 2 kapasitör ve dirençlerle yapacağın kararsız multivibratör olur.

zamzam23

yeinde olsam 16f628 in pwm i ile surerdım.3 lıra bısı kendıleri

picmanya

röleli ve transistörlü bir kaç başarısız devre denemelerimden sonra bu işimde 555 entegresini kullanmam gerektiğini araştırmalarım sonucunda gördüm.entegreyi 15 volt ile 7815 üzerinden beslemeyi düşünüyordum devre akımı yükün çekeceği akımda dahil toplam 200mA. civarı,entegre beslemesinde ön direnç ve gerilim bölücü için bu akım sorun oluşturur diye düşünüyorum zener ve seri dirençli regüle çözümüde bu işte pek uygun olmaz.mecburen 7815 den kaçış yok gibi duruyor.

iş pic'e kaldıkdan sonra devreye takla bile attırırım ama pic'li çözüm çok pahalı ve burda gerçekden gereksiz fazla lüks iş pic'le bitmiyorki onun filtreli beslemesi mosfeti sürmek için çıkış buferi yada optosu bir sürü sorun ve malzeme zaten iş bu kadar masrafıda kaldırmıyor ucuz bir devre buna karşın adet satışı fazla

picmanya

ne555 entegresi ile devreyi çalıştırmayı başardım.
fazla malzeme kullandım ama pek para tutmuyorlar battı balık yan gider.
bu entegreyi ilk defa kullanmış oldum.
beslemeyi 7815 regülesi ile yaptım.
entegre 3 nolu pinine bağlı çıkış direncini 100R olarak kullandım bu direnç 75R ye kadar düşürülebiliyormuş.
bu direnç üzerinden irf540n mosfetinin beyzini tetikliyorum.
devre çalışıyor.

burda birşeyi sormak istiyorum;

bu şekilde ne555 ile 75R direnç üzerinden direkt mosfet sürmenin güvenirliği ne kadardır.
bu sağlıklı bir yöntemmidir?entegre ile mosfet arasına ilave bir malzeme kullanmak gerekirmi?

not:  mosfet indüktif bir yük olan trafo bobinini sürüyor ve mosfetden akan akım dc 10 Amper.

z

Trafodan DC akım akıtıyor ve sekonderden sinyal almaya çalışıyorsunuz. Bu nasıl oluyor?

Devreniz her an patlayabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

dc akım trafonun primerinden %50 duty saykıl şeklinde akıyor.
saniyede 5Hz. frekanslı sinyalin periyodunun yarısı +24V. yarısıda 0V. olarak trafo primer sargısına veriliyor.
bu halde tarafoya ac akım verilmiş oluyorsa benim dc akım demem hatalı olmuş.düzeltiyorum.
devrenin güç şeması ilk verdiğim resimdeki gibi.
denemelerim sonucu devre işimi görüyor.
buna rağmen bariz hatalı olduğum ama şu an göremeyip ilerde başımı ağrıtacak bir nokta varsa bunuda bilmek isterim.

sizce +15V/0V. beslemede ne555 entegresi ile 75R direnç üzerinden irf540n mos'un direkt sürülmesi doğru bir yöntemmi araya opto transsitör falan girmeden bu yöntemi kullanayımmı bu şekilde denemelerimde sorun gözükmüyor.ama araştırmalarım sonucu genelde araya tampon devre girildiğini görüyorum.

t2

Bu mosfetin igbt olma ihtimali var mı? .
Çünkü şemada biraz igbt biraz da BJT gibi duruyor. gerçekten nedir ? buna bakmak gerek.

Satürasyon için geytten ne kadar akım gereilim uyulanması gerek buna da bakılmalı.

555 yerine daha ucuz başka Cmos entegre olabilirse o da osilatör olarak kullanılabilir. 18 volta kadar besleniyor malum. sürerken akım gerekmiyorsa 7805 yerine zener ile de regüle yapılabilir. BJT ise biraz akım gerekecektir.

picmanya

devre son halini aldı tam istediğim gibi mükemmel çalışıyor yardım edenlere teşekkürler.