PID auto tuning

Başlatan PROTECH_, 09 Ağustos 2010, 12:59:10

PROTECH_

merhabalar

Sıcaklık kontrolü için daha önceden hazırlanmış bir programa auto tuning eklemek istiyorum.
Biraz araştırdım ziegler-nicholas method ları uygulanabilir görünüyor.

gelelim sorularıma?

1-Ziegler-nicholas'ta  2 adet method var hagisini kullanmalıyım?
2-Bu methodları ayrık zamanda nasıl formulize edebilirim?

Tecrübeli arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

mufitsozen

ben olsam closed loop tuning methodu uygulardim, oburunun her dezavantajlari daha cok, hemde closed loop denemesi kolay sadece P degistiriliyor.

ayrik amanda nasil formule ederim cumlesini anlayamadim (gercekten, jusura bakmayin ben odtu mezunuyum, 18 senede yurt disinda calistim, turkce terimleri anlamakda gucluk cekiyorum. :-( maalesef)

http://en.wikipedia.org/wiki/Ziegler%E2%80%93Nichols_method closed-loop algorithmayi ozetliyor.

kolay gelsin.

PID tuning methodlarini kisca ozetleyen cok guzel bir ders notu var, univ.michigan web sitesinden:

http://controls.engin.umich.edu/wiki/index.php/PIDTuningClassical#Ziegler-Nichols_Method
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

FFT

Alıntı yapılan: mufitsozen - 09 Ağustos 2010, 13:51:55ayrik amanda nasil formule ederim cumlesini anlayamadim (gercekten, jusura bakmayin ben odtu mezunuyum, 18 senede yurt disinda calistim, turkce terimleri anlamakda gucluk cekiyorum. :-( maalesef)
Hocam al benden de okadar, ayrık zaman, durum uzayı, edimli kütük falan şu türk üniversite terimlerini açıklayacak birisi var mı?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: PROTECH_ - 09 Ağustos 2010, 12:59:10
merhabalar

Sıcaklık kontrolü için daha önceden hazırlanmış bir programa auto tuning eklemek istiyorum.
Biraz araştırdım ziegler-nicholas method ları uygulanabilir görünüyor.

gelelim sorularıma?

1-Ziegler-nicholas'ta  2 adet method var hagisini kullanmalıyım?
2-Bu methodları ayrık zamanda nasıl formulize edebilirim?

Tecrübeli arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum

Girişe birim basamak uygulayıp çıkışın oturma süresini izlediğin yöntem ile yapabilirsin gibime geliyor.
Normalde nasıl kullanıyorsan o formülleri o şekilde kullanabilirsin :)

PROTECH_

@Allegro
hocam sizin bu konuda birikiminiz baya iyiydi diye  hatırlıyorum PID sıcaklık konusunda önerebileceğiniz başka şeyler varmı?

Alıntı yapılan: FFT - 09 Ağustos 2010, 13:56:53
Alıntı yapılan: mufitsozen - 09 Ağustos 2010, 13:51:55ayrik amanda nasil formule ederim cumlesini okadar, ayrık zaman, durum uzayı, edimli kütük falan şu türk üniversite terimlerini açıklayacak birisi var mı?

hocam sen türkçeyi unutmuşsun.  :D  Benim yapabileceğim birşey yok.
Bende hala "bilim yabancı kelimelerden oluşur" düşüncesini anlamış değilim...
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

mufitsozen

benim turkce yine karisti, 20 dakikadir bu mesajlari okuyorum, bilim yabanci kelimelerden olusur dusuncesini ortaya atani bulamadim? :-)

bu turkce ben bilmeyeli ne kadarda degismis demekki? :-)

Ama bu konuda bilim illada yabanci dilde yapilir demiyor olmama ragmen, bilim yapilsa idi oda turkce olurdu, boylece bizde once turkcesini ogrenir kesme mi ayracmi diyecegiz adini koyar, dunyanin geri kalanida yahu bu herifler yine birsey icat etmis, simdi bunun ismini ne koyacagiz diye dusunur dururdu diyorum.

Ama maalesef bizler turkce ozel karakterleri bile latin-1e koyamadik(1984 senesinde hemde), neyse oda ayri bir konu ,,,,

yinede su anda baska bir baslikta "Bulanık Mantık Çıkarım ve Durulama Hakkında" diye bir konu konusuluyor, ben bunu okuyunca camurlu suya dusmus birseyi omoyla yikamali ve iyice duru suyla temizlemeli gibi bir fikre kapiliyorum. :-) tabiiki turk mali bir deterjan yada sabun kalsaydi Omo yerine alo, mintax, haci sakir yazardim ama hepsini yabancilar satin aldilar bile! :-(
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.