pc power suply lütfen yardım

Başlatan KRAL_REX, 10 Ağustos 2010, 23:14:00

KRAL_REX

Herkese öncelikler iyi günler dilerim.
Benim sıkıntım bir amfi devresi yapıcam tda2030 la fakat elimde sadece pc power supply ve bir başka 19V Dc kaynak var ve amfi devresi 12V ta çalışıyor ve çok fazla masraf yapmak istemiyorum kasımda askerim nasipse ve ozamana kadar da eğlenecek şeylerle uğraşıyom.Neyse ben herşeyi ayarladım herşey tamam fakat 1 noktada sıkıştım...
19V 3.6A 65W dc kaynak var(toshiba adaptörü) ve 12V 25A power suply var ben bunları öyle bir devrede birleştircem ve amfiye vericem ki çıkışta bana +12 ve -12 volt 3.6 amper akım verebilecek bir güç kaynağı olsun işte takıldığım nokta bu arkadaşlar sizden istediğim bu konuda bana yol göstermeniz ilk önce 2n3055 la düşündüm ama işin içinden tam olarak çıkamadım

şimdiden yardım eden bütün herkese teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...

gevv

tda2030`un  tek kaynak 12v ile çalışan bağlantısıda var onu yapın datasheet dosyasında şema var 

KRAL_REX

ustam bu konuda sonuna kadar haklısın fakat sende takdir edersin ki audio devrelerinde pozitif ve negatif polarmalarla besleme herzaman daha kaliteli sonuçları doğuruyor...
eğer derseniz ki kardeşim böyle bişey olmaz uydurma psu sistemi bunu yapamaz felan  ;D amenna derim  tek beslemeyle hallederim ama dediğim gibi kalite olsun istiyom  8)
yorumun için teşekkür ederim genede  ;)

t2

Kalitenin doğrudan simetrik besleme ile alakası yok.  Aynı sorunları tek kaynakla veya pozitif ve negatif besleme ile de elde edebilirsiniz.

KRAL_REX

Alıntı yapılan: t2 - 11 Ağustos 2010, 01:27:28
Kalitenin doğrudan simetrik besleme ile alakası yok.  Aynı sorunları tek kaynakla veya pozitif ve negatif besleme ile de elde edebilirsiniz. Tamamen beceriksizliğinize kalmıştır.
eminim vardır bir bildiğin derim ne diyim...
ve yapmış olduğum amfi devrelerindeki becerilerimi siz test ettiniz heralde pek bi eminsiniz...
ben sadece nasıl 2 farklı kaynaktan tek kaynak ve iki polarite alabilirim(ve farklı karakteristiğe sahip kaynaklar...) diye bir soru sorduğumu hatırlıyorum geri kalan problemlerimi ben kendim çözdüm

t2

Benzer amplifikatörleri kendim denedim de ondan öyle yazdım.

Çıkışa kondansatör koymak yerine simetrik beslersin. Doğrudan bağlarsın. Bunu simetrik besledin diye bazı sorunlar kendiliğinden düzelmez. Yaptığın kalitesiz devre, simetrik beslendiği için kaliteli hale dönüşmez. ha 24 volt ile beslemişsin ha +12 -12 simetrik. Neredeyse hiç farkı yok. Tek 19 voltla besledin DE YETMEDİ ise bunları düşünebilirsin.  Bence fazlasıyla yeter.

tda2030, 12 voltla çalışabiliyor gibi görünüyor. 19 V ile beslesen daha iyi. Önce bunu  bir denemen sesi sorunsuz duyman lazım. Eğer bu güç yetiyorsa simetrik besleyecem diye uğraşmana gerek yok.  Sadece 12 voltla beslediğin için max gücü elde edemezsin hepsi o. Sesi sonuna kadar açınca kırpılma olur. Devreyi hiç değiştirmeden beslemeyi artırırsın ses daha yüksek çıkar kırpılmaz.

KRAL_REX

Alıntı yapılan: t2 - 11 Ağustos 2010, 04:13:08
Benzer amplifikatörleri kendim denedim de ondan öyle yazdım.

Çıkışa kondansatör koymak yerine simetrik beslersin. Doğrudan bağlarsın. Bunu simetrik besledin diye bazı sorunlar kendiliğinden düzelmez. Yaptığın kalitesiz devre, simetrik beslendiği için kaliteli hale dönüşmez. ha 24 volt ile beslemişsin ha +12 -12 simetrik. Neredeyse hiç farkı yok. Tek 19 voltla besledin DE YETMEDİ ise bunları düşünebilirsin.  Bence fazlasıyla yeter.

tda2030, 12 voltla çalışabiliyor gibi görünüyor. 19 V ile beslesen daha iyi. Önce bunu  bir denemen sesi sorunsuz duyman lazım. Eğer bu güç yetiyorsa simetrik besleyecem diye uğraşmana gerek yok.  Sadece 12 voltla beslediğin için max gücü elde edemezsin hepsi o. Sesi sonuna kadar açınca kırpılma olur. Devreyi hiç değiştirmeden beslemeyi artırırsın ses daha yüksek çıkar kırpılmaz.
valla tda2030 datasında 22v mav diyo ve bu voltaj aralığında zaten 2 tane kaynağım var :)
ünideyken yaptığım bir çalışmada simetrik beslemelerde çıksın - değerlerede düştüğğünü lakin tek kaynak beslemede ise sadece çıkıs gerilimini verdiğini görmüştüm ve bu benim aklımda simetrik beslemede ses derinliği ile ilgili bir fikir olusturdu internetten araştırmalarımla da ses devrelerinde simetrik beslemenin avantajlı olduğu açıkça dile getiriliyordu bende ewde insanlara rahatsızlık vermeden düşük güçlü fakat güzel kalitede bir amfi yapma isteği doğdu ve tda1554q dan hiç hazetmedim gene nette ki kaynaklara göre bir çok firma tda2030 u kullandığını gördüm ve özelliklede bunu simetrikle beslediklerine şahit oldum :D bunun üstüne logitech marka bir 5+1 i olan arkadaşın amfinisin içini açıp inceledim ve uydu hop larda  tda 2030a kullanıldığını ve devrelerin simetrik beslendiğine şahit oldum ve açıkçası bendeki bu simetrik besleme takıntılığu burdan kaynaklanıyo kardeşim :D 2. mesajımda dediğim gibi olursa olur elimdeki malzemelerle olmazsa olmaz diyom oluru varsa da güzel olur :D asker adam sayılırız kasımda yolcuyuz az para biriktirmeye çalısıyoz ama masraftanda kaçıyoz elimde ne varsa değerlendirmeye bakıyom açıkçası...

gevv

bende çok eskiden bir ustamdan duymuştum  simetrik beslemeli olanlar daha kaliteli ses verir diye ama hiç karşılaştırmadım neyse

iki kaynak bir birinden çok farklı  sorun yaratır  tda2030 yerine tda1662q kullanabilirseniz sadece pc güç kaynağı ile çalıştırabilirsiniz   tda1562q tek kaynaktan beslenebilir ve sesi çok temiz  bizzat denedim 

ya da  ps güç kaynağının  trafosunda 12v  çıkışına köprü diyot  ekleyip denersiniz

malpaslan1979

Bilgisayar power supply çıkışında +12 şase ve -12 volt var neden laptop adaptörü kullanmak istiyorsunuz anlamadım?

Portakal : +3,3V
Sarı : +12V
Mavi : -12V
Kırmızı : +5V
Siyah : Toprak ( Ground)

KRAL_REX

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 11 Ağustos 2010, 11:30:16
Bilgisayar power supply çıkışında +12 şase ve -12 volt var neden laptop adaptörü kullanmak istiyorsunuz anlamadım?

Portakal : +3,3V
Sarı : +12V
Mavi : -12V
Kırmızı : +5V
Siyah : Toprak ( Ground)

usta benim bildiğim pc power suply de -12 çok düşük akım kapasitesine sahip tda2030 u bağladığım an ya psu uçar yada sadece -12 bölümü :s eğer ki mod yapabiliyosak psu içinde akımını arttırmak için güzel olurda böle bi işe yaramıyo :s

KRAL_REX

Alıntı yapılan: gevv - 11 Ağustos 2010, 09:03:38
bende çok eskiden bir ustamdan duymuştum  simetrik beslemeli olanlar daha kaliteli ses verir diye ama hiç karşılaştırmadım neyse

iki kaynak bir birinden çok farklı  sorun yaratır  tda2030 yerine tda1662q kullanabilirseniz sadece pc güç kaynağı ile çalıştırabilirsiniz   tda1562q tek kaynaktan beslenebilir ve sesi çok temiz  bizzat denedim 

ya da  ps güç kaynağının  trafosunda 12v  çıkışına köprü diyot  ekleyip denersiniz
psu olayını hemmen denemeye başlıyom usta bu hiç aklıma gelmemişti :s elimde suanda tda2030 var ama izmir çankayaya uğradığımda tda1562q entegresi edinip denemeler yapıcam tavsiyeleriniz üstüne teşekkür ederim

erkan614

+12v tamam - 12v nasıl hallediceğine gelince 1) +-24v veren bi smps satınal veya 2) 19v luk adaptor yerine 12v bir psu al iki psu 'yu seri bağla + 0 - elde edersin
eğer amatör işi olsun dersen 3)lm317 ve 2n3055 li 12v bir regüle devresi yapıp 19v u 12ye düşür bunu lm7526adj (lm7526t12) ilede yapabilirsin 3A çıkışı vardı galiba bu devre ile psu yu seri bağla

yapacağın işin kalitesi numaralardan anlaşılır

adoka

Tda 2030 10-15W civarı cıkıs gucu olan bir entegre yanılmıyorsam stereo yapsan max.30W guc elde edersin bence hic tda1562q ya falan masraf yapma git bir tane 60W trafo al koy onune kopruyle iki tanede 4700uf kond.olsun bitsin sana acacagı masraf en fazla 25TL...Kolay gelsin...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

floresan

erkan arkadaşın dediği gibi 19 voltu regüle devresiyle 12 volta düşürüp(en basitinden LM350 ile), 2 kaynak seri bağlandığında +12 ve -12 volt elde edilir.  ortak uç ta 0(şase) olur.