74hc595

Başlatan Franisto, 11 Ağustos 2010, 13:33:05

Franisto

Merhaba arkadaşlar. 74hc595 i pic ile sürüyorum. Test düzeneğimde pic e bağlı butona bastığımda 74hc595 in bacaklarına bağlı olan ledler yanıyor. isisteki denemelerde sorunsuz çalıtırdım. bord üzerinde test ederken pals kısmında sorunlar çıktı. bazen çıkış alıyorum bazen alamıyorum. 74hc595 i değiştirdim aynı sorun var. parmağımı entegreye yaklaştırınca ledlerin parlaklığı değişiyor. yanıyor sönüyor. havadan osilasyon alıyorlar. sanıyorum bilmediğim bir nokta var. aklıma pic ile 74 arasındaki data kanalına pulldown drenç eklemek geliyor. Bu konu hakkında bilgisi olan v armı?

Franisto

hatamı buldum 10 ve 13 nolu bacakları bağlamayı unutmuşum :)

Gökhan BEKEN

Aynı sorun bendede var yani elimi  10. pine yani Mr pinine değdirince biraz çalışıyor ama tam istediğim gibi değil. Elimi çekince ledler yanmıyor. Bağlantılarda sorun yok.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

picmanya

10. pin hc595'i beslediğiniz gerilimin pozitif besleme pinine yakın bağlı olmalıdır.hatta bu 10. nolu pinle toprak arasınada çok yakınından 100nF. koyarsanız daha iyi olur.

parmakla bu pine değdiğinizde demekki bu pinin kıritik low beslemesine kadar gerilimi düşürebiliyorsunuzki entegre bu pinden dolayı kararsız çalışsın.bu pinin besleme voltajını kuvvetlendirin bence sorun çözülür baktım benim devrede pine elle dokunmak sorun yapmıyor.

Gökhan BEKEN

Hocam bilgiler için teşekkür ederim, sorun yazılımdan kaynaklanıyormuş. Resetlemek için
   //reset
   output_low(mr_595); 
      output_high(clock_595); output_low(clock_595); 
      output_high(kilit_595); output_low(kilit_595);   
   output_high(mr_595);//595 RESET 

bu kodları kullandım düzeldi sayılır. Ufak bir problem var ama onlar başka birşeyle alakalı galiba.
siz nasıl resetliyorsunuz hc595 leri?

picmanya

ben resetlemeden kullanıyorum.
işlemci spi modülünden hc595 çıkışlarında ne görmek istiyorsam onu 30MHz/S. hızında yollayıp hc595'e çip select komutu verip gönderdiğim verinin hc595'in çıkış latch'ına aktarılmasını sağlıyorum taki yeni datayı gönderene kadar.
işlemci ile hc595 arasında 2 spi 1 de normal port çıkış pini olmak üzere işlemciden toplam 3 tane pin kullanıyorum
bu tür kullanımımdan resetleme yapmadığım sonucu çıkıyor değilmi?

Gökhan BEKEN

Alıntı Yaphc595'e çip select komutu verip gönderdiğim verinin hc595'in çıkış latch'ına aktarılmasını sağlıyorum
Hocam bu dediğiniz içeriye tek tek 0 girdirerek içerdekileri dışarı atma olayı mı? "çip select komutu" dediğinizi ilk defa duyuyorum. Aydınlatırsanız sevinirim. Eğer dediğim gibiyse buda birnevi resetleme olur ama daha çok oyalar.

picmanya

10 ve 13 nolu pinleri sabit olarak toprağa ve pozitif beslemeye bağlamayı baştan kabullenirseniz zaten hc595'i benim anlattığım dışında başka türlü kullanma şansınız yokki.
siz bu çiple ne yapmaya çalışıyorsunuz? onun nasıl çalışmasını istiyorsunuz? kaç tane kullanıyorsunuz?
konu hakkında aşırı fazla bilgi zaten burda var.altı üstü hc595 çok fazla takılmamak gerekir.

Gökhan BEKEN

kayan yazı devresi yaptım şuan sorun yok şimdilik 2 tane kullandım birbirine bağlılar. 3 pin ile kontrol ediyorum ama diğer satıra geçtikten sonra resetlemem gerekiyor bu yüzden mr pininide kullanıyorum toplam 4 pin ediyor. 3 pin işimi görmez yani. Resetlemek için benim mantığıma göre mr ye bir clock göndermek yeterlidir ama isis te olmuyor. Gerçek devredede olmaz galiba. Yukarda gösterdiğim şekilden daha kısa bir resetleme yöntemi var mıdır? Yani içinde ne var ne yok 0 olacak. Bilgileri en baştan yollayacağım.

picmanya

mr pin dediğin 10 nolu pin olsa gerek evet bu pini toprağa çekersen o hc595 in 8 adet çıkışının hepsi 0V. ye çekilmiş olur.2 hc595 de bunu yaparsan 16 çıkışın hepside toprağa çekilmiş olur.boşta bırakmak içinde 13 nolu pin kullanılıyor.isisi ne yapar bilmem ama olay bu küçük bir borda kurup deneyiver seri bilgi göndermen bile gerekmez.