MAC (Apple) hakkında

Başlatan z, 12 Ağustos 2010, 20:03:10

z

Daha önceleri hiç MAC bilgisayarlar kullanmadım ve bazı konuları merak ediyorum.

Internet + eğlence amaçlı kullanımlar için MAC için ne dersiniz?

Internetten virus bulaşma durumu nasıl?

PC lerde olduğu gibi bazı uygulama programları yazmak istersek MAC makinalarda derleyici temini vs nasıl?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Geçenlerde bir müşteri öve öve bitiremedi. Kendisi çokca windows kullanıp daha sonra mac'e geçmiş. Mac kullanırsan hayatın parlar, şöyle  arkadaşların, böyle çevren olur dedi. Gerçi onlar bize laızm değil işimize bakıyoruz ama, windowstaki gibi göçme düğümlenme gibi sorunlar olmazmış. Bence Mac kullanıp da keyfinden  dolayı windows'a  geçen kimse yoktur.  Zorunlu durumlar nedeniyle oluyordur. Kullananlar öve öve bitiremiyor.

İnternet + eğlence amaçlı kullanımlar için kendim kullanmadım ama eminim ki çok rahattır. Böyle pahalı bir sistemin kullanışsız olacağını sanmıyorum. Bir kaç bilgisayar mağazasnda gördüm güzel görünüyor.

fatihinanc

MAC zaten Linux tabanlı bir işletim sistemi.
Linux zaten çekirdek yapısı olarak Windows'dan daha farklı, daha hızlı bir işletim sistemi.
Linux kernelini anlatan kitaplar bile mevcut.

MAC için virüs bulaşma durumunu pek bilmiyorum ama görünüm olarak Linux a çok benziyor.
Performans olarak da Windowsdan daha hızlı diyebilirim.Bunu zaten Unix türevi olmasına borçlu.

Derleyici temini konusuna gelince geçenlerde CodeBlocks IDE sini Ubuntu ya kurmaya çalıştım.
Eski versiyonu zaten vardı.
Yeni versiyonu(10.05) Ubuntu için yok ama az önce baktım MAC için var.
http://www.codeblocks.org/downloads/26#mac

Eclipse için de MAC desteği(32bit ve 64bit) var.
http://www.eclipse.org/downloads/download.php?file=/technology/epp/downloads/release/helios/R/eclipse-cpp-helios-macosx-cocoa.tar.gz

Hi-Tech ve MPLAB için de MAC desteği var.
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en542849

MAC konusunda eskiden çok destek yoktu ama şimdi hemen hemen herşeyin MAC için olanı mevcut.

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

erkan614

eğer sadce windows desteği olan programları (oyun çizim vs ) az kullanıyorsan yeni pcnizi mac alın derim

parda

Mesleğiniz grafikerlik, meslek dışında bilgisayar sizin için internette gezinme, müzik dinleme ve filim izleme aracı ise ve de bolcada paranız varsa düşünmeyin MAC alın derim. Yok öyle değilse bilgisayarı teknik işlerde kullanıyorsanız eski PC nizi masanızdan fazla uzaklaştırmayın derim. Örnek vermek gerekirse pcb programları, derleyiciler, ölesine gezinirken gördüğünüz ve merak edip indirdiğiniz programlar vs. vs. hadi mac versiyonunu buldunuz emülatör kullandınız KASTINIZ işinizi gördünüz diyelim birde şu durum var yaptığınız bir alet var usb ara yüzü var hadi buyrun mac a göre mi yapacaksınız hadi buda bir tarafa usb aleti geliştirirken inceden bir duman eşliğinde koku geldi usb gitti logodaki elmanın ıssırığından daha büyük bir ıssırık alırlar adamdan :)

Kısaca elektronikçiyi bozar mac :)

Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.