diyot ısınıyor

Başlatan floresan, 18 Ağustos 2010, 17:23:54

floresan

birtane smps devresi aldım. next uydu alıcısı beslemesiymiş. bunun birkaç voltaj çıkışı var. 18v volt çıkışından 1,5 amp. akım çekmek istiyorum. fakat trafo çıkışındaki diyot çok isinıyor. HER308 taktım gene aynı. ona parelel 1 tane daha her308 taktım yine 2side çok ısınıyor. diyot normalde 3A. fakat niye ısınıyor anlamadım. ısınma neden olabilir?

gevv

18v çıkışı 1.5a verebiliyormu ?

diyota soğutucu takın soğutucusuz bir yere kadar  gerci soğutucuz alev alev olur yinede  yıllarca çalışır ama insan bilince sinir olur

FFT

Diyot kaç derece oluyor ölçünüz mü?

yas

Alıntı yapılan: floresan - 18 Ağustos 2010, 17:23:54
HER308 taktım gene aynı. ona parelel 1 tane daha her308 taktım yine 2side çok ısınıyor. diyot normalde 3A. fakat niye ısınıyor anlamadım. ısınma neden olabilir?

Teorik olarak diyotların tamamen özdeş olduğunu varsayarsak paralel çalışabilir ama uygulamada paralel bağladığınız diyotlardan aynı anda sadece biri işliyordur çünkü diyotun biri kırılma gerilimine ulaştığı zaman anod katot gerilimi artmıyacağı için diğeri iletime geçmez ancak üzerinden akım geçen diyot ısının etkisiyle içdirenci değişiklik gösterip anod katot arası gerilim artmaya başladığı zaman diğer diyotta kırılma seviyesine ulaşınca iletime geçecek bu durum sonucu ısınan diyotun kırılma gerilimi yükseldiği için bu sefer ilk iletimde olan diyot kesimde olacak..... Dolayısıyla akım yarı yarıya paylaşılmış olmuyacak. Bu durumu önlemek için diyotlara seri olarak ayrı ayrı 0.1 ohm civarında uygun güçte bir direnç takman gerekli. Bunu dışında kullandığın diyotun hızı smps in anahtarlama frekansına uygunmu? bu da çok önemli altını çiziyorum tekrar önemli bir durum.

Ayrıca uydu alıcısının smps nin 18 volt 3 amper verebileceğini zannetmiyorum. 18Vx3A=54VA yapar benim gördüğüm uydu alıcılarındaki en baba smps nüvesi ee25 türü nüvelerdi bu nüveleri ne kadar zorlarsan zorla 30VA geçmez. Elindeki smps in plastik  karkası üzerindeki kodu bir araştır o karkas ve nüveden elde edliebilecek max. gücü  bilmende fayda var diye düşünüyorum. Şayet 30VA civarı bir şey çıkarsa hiç boşuna kendini zorlamamanı öneririm malum ne kadar ekmek o kadar köfte :D

Kolay gelsin.

floresan

arkadaşlar devre bu:
[IMG]http://img838.imageshack.us/img838/7638/pr0126600max.th.jpg[/img]

18v. ta bir süre 1.5A çektim trafoda ve sürücü transistörde fazla bir ısınma olmadı. hafiften ısındı biraz. bu da devrenin o gücü verebileceği anlamına gelir sanırım. yalnız diyot çok ısınıyor. derecesini olçmedim ama el deymeyecek kadar ısınıyor.

çıkış frekansıyla diyotun frekansınıu karşılaştırmadım ama 3,3v ve 7,5 volt çıkışlarına her307 koymuşlar. benim kullandığım da eşdeğer olması lazım. yinede bi araştırayım.

18v. çıkışına normalde 2A lik bir diyot koymuşlar. ama ben 1.5A çekince bu aşırı ısıdan yandı.bende her308 taktım.

yas

Evet doğru bu boyuttaki bir nüve rahatlıkla istediğin gücü verebilir. İlk kez uydu alıcı içerisinde bu kadar büyük nüveli bir trafo görüyorum :D daha neler göreceğiz bakalım.
O zaman diyot olarak BYW29-100 ü kullanmanı öneririm soğutu bağlamanda rahat olur.
Kolay gelsin.

murbay

yük altında 18V ne kadar düşüyor,
yani 1.5A çekerken voltajı bir ölçün bence...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

floresan

Alıntı yapılan: murbay - 20 Ağustos 2010, 00:02:48
yük altında 18V ne kadar düşüyor,
yani 1.5A çekerken voltajı bir ölçün bence...

normalde yük altında 15v. a düşüyor. fakat opto kuplorün bağlı olduğu 3,3v çıkışı var. oraya 200mA lik bir yük bağlıyorum ozaman fazla düşme olmuyor. 17v civarında kalıyor.

floresan

galiba sorunu anladım. devrenin benzer şemasını buldum:

[IMG]http://img691.imageshack.us/img691/6492/screenhunter02aug200037.th.jpg[/img]

burada diyottan hemen sonra kondansatör ve filtre devresi konulmuş. buda kondansatörün ani şarj akımlarından dolayı diyoda ani darbe akımları geliyor. buda diyotu ısıtıyor. bir bilgisayar power ine baktığımızda:

[IMG]http://img840.imageshack.us/img840/7231/screenhunter01aug200139.th.jpg[/img]

diyottan sonra darbe akımlarını yumuşatmak için bobin kullanılmış. benim şemaya bakarak yaptığım yorum bu. bu elemanların kullanılmasında teknik olarak başka sebepler de olabilir.  bende diyottan sonra uygun bir taş direç(0,3ohm gibi) koyarsam sorun çözülür diye tahmin ediyorum. (bobinin çıkış frekansına göstereceği direnci hesaplamak zor olacak bu sebeple direç kullanmak daha uygun gözüküyor)

fakat bu PC powerinde kafama takılan, diyottan sonraki bobinler neden aynı nüveye sarılmış? içinde görmüşsünüzdür kocaman yuvarlak bir nuve etrafı kalın tellerle sarılı.

yas

HER308 zaten max 3 amperlik bir bir diyot zaten sınırda çalıştırıyorsun.
Eğer 0.3 ohm değerinde bir direnci yük akımına seri bağladığın zaman 3 amper altında 1 volta yakın bir kayıbın olacak ve direnç üzerinde yaklaşık 2.7w lık bir güç harcanacak ve yine ısınma kaçınılmaz olacak. Birde eğer yük altında trafo çıkışı beklediğinden fazla düşüyorsa trafonun sekonder sargısına aynı kalınlıkta ve aynı sipir sayısında paralel bir sargı eklersen gerilim düşümü sorunununda önüne geçebilirsin. Benzer bir uygulama ikinci şemada verdiğin +5V hattında mevcut. Sargıların aynı yönde sarılması ve paralel olması çok önemli bu yöntem sekonderin iletkenin kesitini artırmaktan daha etkili bir yöntem. Çünkü yüksek frekasta içerisinden akım geçen bir iletkende elektronlar dışarı doğru itilmekte yani yüksek frekansta iletkenin dış yüzeyinden geçen elektron miktarı daha fazla olmakta bu yüzden kesiti artırmaktansa paralel sargı ile yüzeyi artırmak daha etkili bir yöntem.

Kolay gelsin

floresan

Alıntı yapılan: yas - 20 Ağustos 2010, 23:41:19
HER308 zaten max 3 amperlik bir bir diyot zaten sınırda çalıştırıyorsun.
Eğer 0.3 ohm değerinde bir direnci yük akımına seri bağladığın zaman 3 amper altında 1 volta yakın bir kayıbın olacak ve direnç üzerinde yaklaşık 2.7w lık bir güç harcanacak ve yine ısınma kaçınılmaz olacak. Birde eğer yük altında trafo çıkışı beklediğinden fazla düşüyorsa trafonun sekonder sargısına aynı kalınlıkta ve aynı sipir sayısında paralel bir sargı eklersen gerilim düşümü sorunununda önüne geçebilirsin. Benzer bir uygulama ikinci şemada verdiğin +5V hattında mevcut. Sargıların aynı yönde sarılması ve paralel olması çok önemli bu yöntem sekonderin iletkenin kesitini artırmaktan daha etkili bir yöntem. Çünkü yüksek frekasta içerisinden akım geçen bir iletkende elektronlar dışarı doğru itilmekte yani yüksek frekansta iletkenin dış yüzeyinden geçen elektron miktarı daha fazla olmakta bu yüzden kesiti artırmaktansa paralel sargı ile yüzeyi artırmak daha etkili bir yöntem.

Kolay gelsin

hocam diyot 3A ama ben 1.5amper akım çekiyorum. yani max 1,5A çekecegim daha fazla artmayacak. bu durumda her308 bu akımı karşılaması gerekmezmi?

trafonun bazı bölümlerine parelel 2 sargı bazı bölümlerinede 3 sargı sarmışlar. bendede merak ediyordum neden kalın tel değilde parelel sargı diye. demek elektronlar yüzündenmiş.
voltaj düşümü şlimdilik problem değil.az bir düşme olmuyor. onu da optokuplorden ayarlamayı düşünüyorum.

yas

Ya ben ilk mesajdan beri 3 amper çekeceksin diye algılıyorum gece vakti uykulu uykulu yazınca demekki gerekli dikkati göstermemişim kusura bakma, şimdi her308 in datasheetini inceledim evet diyot max 3 amperlik, dediğin gibi 1.5 amper de sorun olmaması gerekir gibi duruyor ama datasheet te örnek test bağlantısına bakıldığında IR akımı 1 amper olacak şekilde düzenek hazırlanmış, denemelerini 1 amper akım sarfiyatı altında yaptığın zaman açığa çıkan ısı ne miktarda oluyor bunu deneyebilirmisin?
Aslında diyotun ısını ölçebilsen daha iyi olurdu belkide çektiğin akım altında normal bir derecede ısınıyor olabiliyor.

floresan

1amper çekerken sorun yok fazla ısınmıyor. 1.5A de diyottan sonra 0.3ohm direnç koydum, bobin koydum fazla bir değişme olmadı. yıne ısındı. 1-2 dk çalışınca diyodun lehimleri eriyor. sıcaklığını da ölçeceğim yazarım.

birde şöyle birşey var biz şimdi tek diyotla trafotaki sadece pozitif alternansı alıyoruz. negatif alternansı kulanmıyoruz. acaba diyorum çıkıştan sürekli 1.5A çekerken diyot uzerinden 3A aralıklı akım mı geçiyor? (kondansatörü sarj ederek boş alternansları tamamlamak için).