buton arkı?

Başlatan Franisto, 22 Ağustos 2010, 19:03:25

Franisto

projedemde pic e butonlargiriyorum. yazılısal olarak ark  yapmasını yani yanlışlıkla iki defa basılmasını engelledim. butona bırakılmadığı sürece aynı işi yapıyor. dediğim gibi yazılım tamam. fakat butonlar yapılarının dandik olmasından mıdır nedir bazen tek basmada iki defa tıklıyorlar. ayaklarına paralel kondansatör koydum pek işe yaramadı... ne yapabilirim?

Franisto

sorun çözüldü. aslında sorun olmaması gerekirken saçma sorunlarım vardı butonlar üzerinde. sorun 18f4550 nin ayarlarından kaynaklanıyormuş. 4550 nin bir sürü ayarı var hangisi sebeb bilmiyorum ama çözldü :)

RcALTIN

Ben tuş algılama fonksiyonumu matrisi taramaya başlatmadan önce 6-10ms gibi bir bekleme yapmasını sağlıyorum, tuş basılı olduğu sürece de while döngüsünde bulununca pratikte hiçbir problem çıkmıyor, en azından 2 yıldır çıkmadı apartmanın kapısındaki dandik butonlu aygıtımda... Bir de ben bu dandik butonların yalnızca 2 bacağını kullanmaya özen gösteriyorum, bazen içindeki plaka bir tarafı kontaklıyorken diğerini daha geç yapabiliyor, bir süre sonra da arızalanacaklarını öngörüyorum silikonlu tuş en iyisi sanırım keypadlar için...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !