Neden patent almamalı

Başlatan stlg, 23 Ağustos 2010, 11:29:49

stlg

(Türkiye diger ulkelerden patent uretme acısından oldukca geriymiş) bende bu noktadan yola cıkarak ileride uretebilecegime inandıgım bir proje icin, kısa surede sonuclanan ,faydalı model basvurusunda bulundum ,cebimden 2500 tl civarında para cıktı ,turk patent enstitusu urunumu onayladı ,ama ekonomik nedenlerden hayata gecememis bir proje icin devlete her yıl harc parası yatırmak zorunda kalıyorum, bu nasıl iştir anlamadım bizde patent alanı dovuyorlar  >:(
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

CoşkuN

Kötü olmuş gerçekten de. Hala ülkemizde yenilik yapmayı, üretmeyi engelleyici düzenlemeler var ne yazık ki. Umarım en yakın zamanda bunlar da ortadan kalkar.

JKramer

Aracı firmayla mı başvuru yaptınız?

radres

Yabancı ülkelerde de patent alma işi parayla ne yazık ki. Sadece bizim ülkemizde olan bir olay değil bu. Tabi ki patent olayında Arçelik gibi bir firmanın patent için verdiği para ile küçük bir işletmenin verdiği para aynı olunca kötü oluyor.

z

Patent aldıktan sonra illa ki üretim yapmak zorunda değilsin. Birileri senin fikrini kullanıp üretim yapmaya kalktığında, patent sana ait olduğu için
senden kullanım izni almak zorunda kalır. Sen de belli bir ücret karşılığında izin verirsin.

Patent aldığında tüm detayları büroya veriyorsun onlarda yayınlıyorlar. Bu bilgilere isteyen herkes erişebiliyor. Birisi fikrini senden izinsiz kullanmaya başlasa senin bundan nasıl haberin olur bilemiyorum.

Bu patent işi para tuzağı. Paraya para demeyenler için çok faydalı. Avukatların sayesinde hakkını alırsın. Büyük davalar açabilirsin.

Parasız kişilere göre değil diye düşünüyorum.

Fakat patent sahibi isen ve birileri fikrini kullanıyorsa geçmişe yönelik kayıplarını tanzim edebiliyorsun. Yeterki avukatlara harcayacak paran olsun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafacan

Birde patent almaya çalışırken fikrinizin veya ürünün çalınması  durumu sözkonusuymuş.
tecrübe eden oldumu?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

stlg

Evet bir patent burosu aracılıgıyla aldım, urunumu uretmeye calısırlarsa bu buronun hukuk burosu benim adıma haklarımı takip ediyor diye biliyorum
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: stlg - 23 Ağustos 2010, 13:50:40
... haklarımı takip ediyor ...

El , elin eşeğini , türkü çığırarak ararmışşş...!!!

t2

Alıntı YapVaktiyle marka tescili yapıp, elinde markasıyla dolaşan bazı arkadaşlar bilirim

stlg

bedava degil canım karsı tarafa masrafları yıkacaklar :D

yas

Alıntı yapılan: mustafacan - 23 Ağustos 2010, 13:19:42
Birde patent almaya çalışırken fikrinizin veya ürünün çalınması  durumu sözkonusuymuş.
tecrübe eden oldumu?

Böyle bir durumun doğması çok muhtemel çünkü patent alındığında fikir veya ürünle ilgili detaylarda açık bir şekilde yayınlanıyor. Düşünsenize patent aldığınız bir uygulamanın detaylarını birileri sağ solda forumlarda rapidler paylaşım olarak yayınlıyor :D diyelimki bu bilgiyi 5000 kişi elde etti bu 5000 kişiden 40 tanesi bu uygulamayı yaparak manevi veya maddi kazanç elde etti ağır aksak ilerliyen bir adalet sisteminin olduğu bir ülkede hangi birisinin ne kadar peşinden koşabilirsin ki.

Aslında patentin ücretli olması bir yandanda iyi bir şey gibi geliyor bana, düşünsenize patent ücretsiz olsaydı neler olurdu. Bence her aklına fikir gelen soluğu patent enstitüsünde alırdı ondan sonra dava açacak adam aramaya başlardı. Belkide o fikir başkasının da aklına gelecekti ve belkide o kişi düşüncesini hayata geçirebilecek kapasitede birisi ama patent engeline takılıp kalacak. Bildiğim kadarıyla abd de ilaçlarla ilgili alınan patentler 10 yıldan fazla alınamıyor. Yani süresi dolunca uzatılamıyor ve tamamen açık bir bilgi olarak kamunun ve ilgili sektörün kullanabileceği bir bilgi oluyor.

Bunuda bilgi olarak vermek istiyorum. Graham Bell bildiğiniz gibi telefonu keşfedip patentini alan kişi, ama telefonun patenti için aynı gün patent enstitüsüne 3 farklı kişi daha başvuruda bulunmuş yani elini çabuk tutan pastayı yemiş ötekiler hani bana demiş :D

bigbey

Patent işi hiçbir koruma sağlayamaz diye düşünüyorum.
siz patentli bir ürünü Çin'e götürün anında kopyalayıp piyasaya sürüldüğünü görürsünüz. Aldığınız patent, sizin masraf ettiğiniz ve sıkıntısını çektiğiniz bir anı olarak kalır.  ;D
TA6R

stlg

Cinde uretirler ama Türkiyeye girdimi işler degisir, biraz uzun sursede yaptırımlar fazla ,eskisi gibi degil ,ben yaptım oldu mantıgı artık degisiyor  avrupaya uyum yasaları

bigbey

Bir örnek;
Nokia telefonu bir model çıkardığında çakıması hemen çinden piyasaya yayılıyor.?
TA6R

muhittin_kaplan

Olayı Tersinden Düşünün.
2-3 Firmanın Yaptığı bir iş vardı 3 yıl önce. Aklı Evvelinbiri "Faydalı Model" Koruması Altında Tescil etmek için Başvurmuş. Burada Başvurudan Sonra "İhbarname Gönderip Üretimi Durdurabilirsin" Durumu Mevcut.
Bakın Şimdi Neler Oldu;
2009/Ağustos Da Basvırımızı Yaptık Üretmeyin vs vs vs vs vs diye Aracı Kurum İhbarname gönderdi.
Buna Bağlı olarak biz İhbarnameye cevap verdik ve üretimi durdurduk. TPE yayınlarını "İtiraz Etmek İçin" Patent Bültenini Takip etmeye başladık.
2010/Mart ta Patent Araştırması Yaparken Tesadüf eseri Bu Cihazın 2009/Aralık da başvululduğunu gördük.(Burada hile yapılarak başvuru numarası yanlış verilmiş)
O tarihten sonra İtirazımızı yaptık.(Tescil Olması İçin Daha Önceden Açık Bir Sistemle Nasıl Yapıldığı Konusunda Bilgilerin Olmaması Gerekiyor Md 56 sanırım)Hala bekliyoruz karşı tarafa Tescil Olmaması İçin.