ADC için empedans uygulaştırma kondansatör ile olur mu ?

Başlatan camby, 24 Ağustos 2010, 17:28:18

camby

Analog sinyali 100k üzerinden ADC'ye girmem lazım , burada benim için önemli olan ADC örnekleme hızını düşürmemek.

Bu iş için klasik çözüm opamp ile buffer yaparak empedansı uygunlaştırmaktı , bunun yerine alttaki şekildeki gibi gerilim bölücüye kondansatör eklersek empedans uygunlaştırmış olur muyuz ?

fahri-

Kondansatör kullanmakla kondansatörün şarj/deşarj  zamanı kadar gecikmeye sebep olursun.

t2

Kondansatör ile analog sinyali öldürmüş olursunuz.   Bunun yerine beslemeyi 2 adet 100k ile bölerek 2.5 volt elde edilir, adc girişine uygulanır. Analog sinyal ise bu 2.5 volt noktasına kondansatör ile uygulanır. Gerekirse kondansatörre seri direnç bağlanır.

Ya da ac sinyal çok yüksekse  mutlaka 100k ile bölmek istiyorsanız  2. resimdeki r4 direncini değiştirerek bölünebilir.

Kondansatör  bazı partazitleri yok etmek için kullanılabilir. Mesela 50 Hz ölçecekseniz 100nF bağlayabilirsiniz. sorun teşkil etmez.

camby

evet zaman sabiti çok yüksek cidden , ayrıca analog sinyal seviyesi düştüğünde ters akım akışı da olabilir , bu da ne gibi sorunlar yaratır bilemiyorum..

@t2
dediğinizi anlamadım , 2.5V noktasına analog 0-10 değer uygulanınca nasıl bir durum oluşacak ?

t2

[IMG]http://i35.tinypic.com/3313jwh.jpg[/img]

Burada gerçekten AC gerilimi ölçeceğinizi varsayılmıştır.
Yani  uygulanan frekansa göre, dalga değişirken ölçülecek.
Yok eğer DCye çevirip ölçecekseniz doğrultmak gerekir.
Resimdeki diyotlar ise sadece koruma amaçlıdır. İşlemciyi aşırı gerilimden korur.  Aslında bu diyodlar kendi içerisinde var.

Maxim

ben hemen arada birşey sorayım

o diyotlar işlemci içerisinde var ve bunu herkes biliyor
ama gene neden tasarımlarda o diyotları koyuyorlar ? yoksa bilmiyorlarmı ? veya işlemcinin içerisindeki diyotların akım kapasitelerimi düşük ?

OG

Kondansatörü bağlama ihtiyacı nedendir anlayamadım?

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

ADC ile okunacak sinyalin orta noktasını dirençler ile tespit ediyoruz. Bunu bozmadan üzerine ac sinyali bindirebilmek için kondansatör kullanıyoruz.   Seviye kaydırıyoruz.

Direk bağlanırsa DC seviyesi belirsiz bir hal alır. Yani bu seviye AC kaynak tarafından belirlenmediyse pic şaşırıp kalır.  trafo çıkışından 1V ac Sinyali alıp ADC girişine bağlayalım. ne göreceğiz pic ne okuyacak? Zaten negatif alternansta hep sıfır olur. Pozitif olunca bazı değerler okunabilir. bu okunan değerleri toplasak yarım sinüs dalga elde edilebilir.

Aslında arkadaşın AC sinyali  ne yapmak istediğini öğrenebilsek yardımcı olabiliriz. AC sinyali ADC ile okumak demek, her alternansta  çok sayıda örnek almak demektir. Yani frekans 50 hz ise 1000khz ile örnekliyorsak  her alternansta 1000 baytımız olacak.  Bu baytları ne yapacağız? Bu şekilde AC gerilimi  ölçmüş olacaksak RMS hesaplamamız gerek. daha bir kaç alternans ölçmemiz gerek.

OG

Alıntı YapAnalog sinyali 100k üzerinden ADC'ye girmem lazım , burada benim için önemli olan ADC örnekleme hızını düşürmemek.

Bu iş için klasik çözüm opamp ile buffer yaparak empedansı uygunlaştırmaktı , bunun yerine alttaki şekildeki gibi gerilim bölücüye kondansatör eklersek empedans uygunlaştırmış olur muyuz ?
Burada AC sinyal yazmamış. Resimde de 0-10V demiş  ve DC anlaşılıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Haklısın AC dememiş. önemli olan ADC örnekleme hızını düşürmemek. dediği için öyle anlamışım.
Ama örnekleme hızı zaten dışarıdan düşürülemez picin ayarıyla ilgili.  DC ölçülecekse bunu düşürmek de okadar önemli olmaz.

Madem DC ölçülecek, dirençle bağlanabilir. 100k ya da gerek yok. 10k ve 4.7k  ile bölünebilir. Bu durumda  5volta direnç bağlamaya  gerek yok. sadece 2 direnç yeterli.

parda

Sizin örnekleme hızınızdan ziyade adc nin örnek alma hızı önemli olan adc nin önünde mutlaka bir opamplı tampon devresi olmalıdır. ADC içindeki örnekleme kondansatörü ve ona bağlı seri dirençden doları yüksek empedanslı sinyal girilmemeli kullanılan adc nin dökümanında bundan bahsediliyor olmalı (en fazla kaç ohm seri dirençle giriş yapılmalı diye) lakin kesin çözüm bir adet opamptır aklınızda kalmaz. Eliniz değmişken frekansınıza göre birde alçak geçirgen filitre yapın dahada güzel olsun

Saygılar
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

t2

Alıntı Yapmutlaka bir opamplı tampon devresi olmalıdır.
Mesela 1. 5 volt pili ölçeceksen  opampa ihtiyacın olmaz. Ne ölçeceğine bağlıdır.  Opamp kuvvetlendirmek ve düşük empedans sağlamak içindir. lazımsa kullanırsın. Mesela sensörün var 0..10v üretiyor ama akım  çok düşük yani buna 1Mohm paralel bağlasan anında sıfıra düşüyorsa opamp bağlamakta fayda var.

parda

Alıntı yapılan: t2 - 25 Ağustos 2010, 15:42:56
Alıntı Yapmutlaka bir opamplı tampon devresi olmalıdır.
Mesela 1. 5 volt pili ölçeceksen  opampa ihtiyacın olmaz. Ne ölçeceğine bağlıdır.  Opamp kuvvetlendirmek ve düşük empedans sağlamak içindir. lazımsa kullanırsın. Mesela sensörün var 0..10v üretiyor ama akım  çok düşük yani buna 1Mohm paralel bağlasan anında sıfıra düşüyorsa opamp bağlamakta fayda var.

Konun ilk mesajından beri ölçülecek sinyal belli ona istinaden "mutlaka" kelimesini kullanmıştım.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

camby

Evet ölçülmesi gereken voltaj DC voltaj , ama yanlış anlaşılma sayesinde AC ölçüm hakkında da daha farklı bir fikir sahibi oldum.

Bilindiği gibi ADC ölçüm hızı kaynak direnciyle doğrudan ilişkili ve opamp ile bu direnç 0'a yaklaştırılıyor.

Bir an için opamp yerine bi kondansatör ile işi halledebilirmiyiz dedim ama ADC ölçüm hızını düşürmeyelim derken kondansatörden dolayı zaman sabiti sorununu görememişim

Çıkardığım sonuç buffer opampa devam..

Analog sinyal illla illa ADC 'ye girilmeden önce bufferlanmalıdır diye birşey de yok tabi , ne istendiği önemli sadece

teşekkürler