köprü diyot çıkışındaki kondansatörler

Başlatan zamzam23, 26 Ağustos 2010, 12:27:32

zamzam23

köprü çıkısını tam dc yapmak için sekildeki kodansatörler yeterlimi yoksa başka elemanlara da ihtiyaç varmı?

bymrz

Yüküne göre değişir hocam. Boşta ise 100n bile yeter. Fakat iyi bir akım çekiyorsa 4700uF bile kurtarmaz. Yük arttıkça dalga şekli yavaş yavaş testere haline döner...

eLectronbLue

Üniversitede amper başına 2200uF derdi hocalarımız.

camby

2 max değer arası süre 10 ms ,

Devrenin eşdeğer empedansı Z olsun ,

Zaman sabiti = Z * C   olur .

Z'yi çekilen akımdan yaklaşık hesaplayabilirsiniz

serdararikan

tayyar

7805 çıkışı gibi lineerlik şart değilse serdararikan'a katılıyorum switch mode en mantıklı çözüm bence.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

peko

Led'li uygulamalarda  (led+direnç) güç kaynağının voltajı kesildiğinde kondansatör'de kalan elektrik bitene değin led'ler yanmaya devam ediyor. Bunu nasıl engelleyebiliriz.? Çıkışa 12v normal bir ampül takıldığında anında yük üzerinden boşalıyor ancak başka çözümü vardır diye düşünüyorum.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

acemi2010

Alıntı yapılan: peko - 28 Ağustos 2010, 00:33:04

Led'li uygulamalarda  (led+direnç) güç kaynağının voltajı kesildiğinde kondansatör'de kalan elektrik bitene değin led'ler yanmaya devam ediyor. Bunu nasıl engelleyebiliriz.? Çıkışa 12v normal bir ampül takıldığında anında yük üzerinden boşalıyor ancak başka çözümü vardır diye düşünüyorum.

National firmasının LM2575 Datasheet'inden alıntıdır;

Saygılarımla
Timuçin

camby

@Timuçin
Gösterdiğin uygulama gayet güzel , fakat

Büyük ihtimalle Ledler çıkış tarafındaki kondansatör tarafından beslenmeye devam ediyor olabilir.

@peko

Bu durumda Timuçin'in gösterdiği mantığı ( zener+transistör ile kesim ) çıkıştaki kondansatör ile Ledlerin arasına uygularsan sorun çözülür.
Kondansatör hızlı bir şekilde başka biryerde deşarj olsun dersen de benzer mantıkla birkaç birşey daha eklenebilir diye düşünüyorum.
Kolay gelsin

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.