Step motor, sürücü ve problemler ve yardım

Başlatan ostothek, 28 Ağustos 2010, 20:28:03

ostothek

Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle elektronikle ilgili bilgi sahibi değilim, ama bir proje için nema23 step motor, 3 eksen sürücü ve güç kaynağı aldım. Amacım lpt porttan mach programı ile lpt üzerinden bu motoru hareket ettirmek.

Parçaların bilgileri :

güç kaynağım input :220 V, çıkış 24 V 10A
3 eksen kartım : input 12 - 36V DC
nema23 step motor

Öyle çok meraklıyım ki merakıma yenilip güç kaynağına 220 v verip güç kaynağı üzerinde bulunan +V ve -V den bir ucu sürücümün elektirik girişine bağladım. Elektirik verince sürücümün üzerinde kırmızı ledler yandı ve fanı çalışmaya başladı. Bir süre sonra fişten çektim sürücü kartını elime aldığımda çiplerin el değmeyecek kadar ısındığını farkettim, acaba yaktım mı merak içindeyim. Yahut nerede hata yapmış olabilirim?

Projem şöyle : Bir ray üzerinde bir araba hareket ettiricem belli bir sürede belli bir mesafede...

radres

Sürücü kartının sürebileceği step motor için maksimum bir akım değeri vardır. 1,5A, 2A, 3A gibi. Senin step motor çok daha fazla akım çekiyorsa kartın aşırı yüklenir ve bir süre sonra yanar. Ama şunu da söyleyeyim. Kartın akımı step motor akımını karşılıyor ise ve örneğin kartın 3A'lik ve step motorun 2A'lik ise karttaki sürücü entegrelerin yine ısınması biraz normaldir. Ama dediğim gibi mutlaka kartın verebileceği maksimum akım ile step motorunun çektiği akımı kontrol et.

ostothek

Radres cevap için teşekkür ederim ama ben step motoru bağlamadım henüz. Sadece güç kaynağını sürücüye bağladım, yani motor takılı değildi ve çok ısındı, neyi yanlış yaptım?

radres

Güç kaynağının çıkışı 24V ve sen +V ve -V'den uç alırsan aldığın gerilim 48V olur. Senin kartın ise maksimum 36V'ta çalışıyor. Güç kaynağının +V ucundan ve toprak işaretinin olduğu uçtan aldığın çıkışları kartına ver (+V ucunu kartın + ucuna, toprak ucunu kartın şase veya - ucuna bağla). Böylece kartına 24V vermiş olursun ve sorun olmaz.

ostothek

Radres ilgin alakan çin geççekten teşekkür ederim aşağıda güç kaynağının arka paneli var, bir bakar mısın? Neyi nereye bağlıcam?

http://img716.imageshack.us/img716/8059/resim016k.jpg

radres

+V'den aldığın ucu (senin güç kaynağında iki tane +V var. Herhangi birinden alabilirsin.) step motor sürücü kartının + girişine bağla. Güç kaynağının baştan 3. ucu olan toprak ucunu (baştan 3. uç yani AC girişleri yaptığın o iki uçtan hemen sonraki) step motor sürücü kartındaki - uca bağla.

ostothek

Dediğin gibi yaptım ama kartta hiçbir hareket olmadı, doğru yapamadım mı acaba. Sabrın için ayrıca teşekkür ederim.

radres

Doğru bağladıysan + ve - uçları çalışıyor olması lazım. Elinde avometre var ise dediğim şekilde güç kaynağından aldığın uçlardaki voltajı ölçebilirmisin 24V geliyor mu diye. Bu arada kartta hiç hareket olmadı derken enerji ledi falan yanmadı mı demek istedin?

ostothek

Evet herhangi bir hareket olmadı, enerji ledinden bahsetmiştim.. Özel mesajımı gördün mü?

radres

MSN kullanmıyorum ne yazık ki. Kusura bakma. Avometre ile ölçüm yaptın mı dediğim yerlerden?

radres

Birde karta + ve - uçları yanlış girmiş olabilirsin. Ters çevirip bir dene istersen.

KAZIMUGUR

Isınan neresi ?
Benzeri kartın giriş gerilim regülatörleri 7812 ve 7805 .
24-36 V giriş yapıldığında ısındığı benzeri başlıklarda açıklanmıştı.
Uçları ters çevirmeden önce iyice bak , doğrumu yanlışmı diye !!!

radres

Doğru uçları çevirmeden iyice kontrol et. Kartın ters bağlantıya karşı koruması olmayabilir.

ostothek

Avometre yok ki... Ya ben elektronik cahiliyim seni bulmuşken de bırakmak istemiyorum. Kartı yakmışta olabilirim lakin ben karta +v ve -v den elektirik verdim bir süre, o nedenle de ısındı zaten. Çöpe mi atayım 3 eksenli sürücünün altında 3 tane çip var onlardan biri ısındı belkide bir ekseni yakmışımdır bilemiyorum:(

ostothek