LM358N opamp sürme

Başlatan satilla, 30 Ağustos 2010, 18:20:00

satilla

LM358N ile ds203s PIR sürmeye çalışıyorum ancak başarılı olamadım okulda öğrendiğim teorik bilgilerden baska sey bilmedigim için hatta hiç işe yarar bişe yapamadım

pır sensörü kullanarak lm358n'den nasıl yüksek birçıkış alabilirim?

picmanya

pırın çıkışı hangi aralıkda?
düşük olan pır çıkış gerilimini yükseltip opamp çıkışından almayımı planlıyorsunuz yapmaya çaılştığınız bumu?
eviren veya evirmeyen yükselteç diye yazın burda ve intenette aradığınız çıkıyor olmalı pırın çıkışını 0V. çekip pırın min. ve max. çıkış gerilimini opampla belirli bir aralıkda yükseltmek istersenizde opamplı çıkartma devresi işin içine girer.

satilla

Alıntı yapılan: picmanya - 31 Ağustos 2010, 14:16:51
pırın çıkışı hangi aralıkda?
düşük olan pır çıkış gerilimini yükseltip opamp çıkışından almayımı planlıyorsunuz yapmaya çaılştığınız bumu?
eviren veya evirmeyen yükselteç diye yazın burda ve intenette aradığınız çıkıyor olmalı pırın çıkışını 0V. çekip pırın min. ve max. çıkış gerilimini opampla belirli bir aralıkda yükseltmek istersenizde opamplı çıkartma devresi işin içine girer.

pırın beslemesi 5V...datasheetste offset voltage 0.3-1.2 V yazıyor nedir anlamadım :S
pırın çıkış akımını yükseltmek istiyorum çünkü uA seviyesinde çıkış veriyor
zaten opamplara çalışıyorum bir kaç saattir fakat devreyi denedigimde bazen pırdan 1v çıkış alıyorum yarm saat sora 2 v oluyorum bazen 1.5 v stabil çalışmasını salayamadım

Buda Datasheets

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:Gv3r-cDgs-wJ:www.bizchip.com/330600005.pdf+d203s&hl=tr&gl=tr&pid=bl&srcid=ADGEESgJpTY6-kZZ8vdVpzcH1tyC_SVk5DbByI1sdtxMW_iCMzNp6WlL2_WPhjVFKx0Q2TBnrvZfkVJnsJwcsjS_WcBZAuIW4NTsasnEsu8eO3zcUtVR-9QBZxefmtxbcb78qNXw68bE&sig=AHIEtbStLk4mdehsn2DXFew1ZDpCB3-hTQ

erkan614

öncelikle pır çıkışında ne veriyor onu iyi bilmek lazım :)
pırın çıkışını yükseltmek değilde integralini almak lazım galiba

ahmet2004

satilla

ahmet hocam küçük bir şehirde yaşıyorum pır sinyalleirni yukseltmek için opamptan başka birşey bulamam bu şehirde

evirmeyen girişten bağladıgımda pırı direk çıkışta genelde 2v oluyor üstünü kapatırsam sensörün sıfıra yaklasıyor...hiç hassas değil

odaya biri girse sensördeki değişim en fazla 0.2 v seviyelerinde oluyor opampla yukseltip nasıl hassas yapabilirm :S

tayyar

pır tek başına yetersiz kalıyor illaki önüne bir mercek koymak gerekiyor diye bir bilgi kalmış kulağımda belki yardımcı olabilir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

satilla

Alıntı yapılan: tayyar - 01 Eylül 2010, 12:53:27
pır tek başına yetersiz kalıyor illaki önüne bir mercek koymak gerekiyor diye bir bilgi kalmış kulağımda belki yardımcı olabilir.

fresnel lensten bahsediyorsunuz zatn lens taktım pır üstüne

eLectronbLue

PIR ile ne yapmak istiyorsunuz ? Yüksek akım ihtiyacınızın sebebi nedir ?

satilla

pır ile hareket sensörü yapmaya çalışıyorum çıkışında pırın pic var lamba açıp kapatmak için kullanacagım pırı herhangi bir hareket durumunda

pic neden kullanıyorsun diye soracak olursanızda istedigimde uzaktan kumandayla açıp kapatacağım bu özelliği

eLectronbLue

Madem PIC kullanacaksınız 16F88 ile PIR çıkışını ADC den ölçtürün. Opamp a gerek yok. Bir aralık belirleyin kendinize.

Misal : 1.2 V ile 1.9 V arası şu işi yap gibi. Gerisi hayal gücünüze kalmış.

satilla

elimde 16F628 var comparator kullanmayı düşünüyorum şu seviyeyi geçtikten sonra lambayı açmak için çıkış ver gibi 628 ilede yapılabilir böyle birşey sanırım

ahmet2004

Peki o zaman bu devreden yararlanarak birşey çıkarabilirmisin?

stlg

555 li bolum iptal edilir 2 nolu bacaga giden kablo pice baglanabilir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

satilla

deniyorum devreyi eger sorun çıkarsa yazarım bişey yazmazsamda hallettim demektir ama ben önce biraz daha opamp çalışayım :)

ilgilenen herekese çok tşk edeyiyorm