-5v negatif geirim üretmek

Başlatan satilla, 01 Eylül 2010, 20:56:42

satilla

adaptörden çıkan 12v gerilim var 7805 ile volta indirip devreyi açlıştırıyorum fakat şimdi birde negatif gerilime ihitiyac duydum -5v nasıl elde edebilirm bu adaptörden

tayyar

7805 ten çıkıp 7905 e girmeyi dene.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

eLectronbLue

Alıntı yapılan: tayyar - 01 Eylül 2010, 21:13:46
7805 ten çıkıp 7905 e girmeyi dene.

Emin olmamakla beraber bunun mümkün olduğunu sanmıyorum. Opamplar ile pozitif bir kaynaktan  simetrik bir kaynak elde edilebilinir ama pozitif bir kaynaktan 7905 ile negatif bir çıkış elde edebileceğimizi düşünmüyorum. Yine de emin değilim.

satilla

üstadlarım opampta dc'de negatif gerilimle sürülmüyormuydu zaten opampı sürmek içinde negatif gerilime ihtiyacım yokmu?

eLectronbLue

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 01 Eylül 2010, 21:40:30
üstadlarım opampta dc'de negatif gerilimle sürülmüyormuydu zaten opampı sürmek içinde negatif gerilime ihtiyacım yokmu?

Dosya : http://www.4shared.com/file/nnvLl5tn/simetrik.html

satilla

ellerine sağlık hocm çok tşk ederim

eLectronbLue

R1 ve R2 değeriyle oynayarak istediğin çıkış gerilimini elde edebilirsin. Girişteki voltaj  değerini de kullanacağın opampın maksimum besleme geriliminden düşük tutmayı unutma.

İyi Çalışmalar

ipek

gerilimi bölemiyeceğin voltajlarda karşına çıkarsa çözüm olarak
TP3054 ICL7660 MAX634 LT1054 kullanabilirsin ...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yas

Bir tanede ben yazayım ICL7660

Edit: afedersiniz ipek daha önceden yazmış.

computerboy

Üstadlar kusuruma bakmayın birşeyde ben merak ettim +5 volt biliyorum neysede -5 volt ne demek oluyor - (eksi) volttamı var yani şunumu anlamalıyım bu -5 volt gnd yüküne 5 voltmu bindiriyor ? sadece anlamak için soruyorum. saygılar..

OG

[IMG]http://img814.imageshack.us/img814/5051/62989351.gif[/img]

+5V demek referans noktasına göre +5V var demektir. -5V da tersi. Referans noktası GND ise yukarıdaki resimde hem +5V hem -5V var.

t2

Yerin üstü +
Yer GND
Yerin altı -

computerboy

Gene anlayamadım ben amma kalın kafalsın diceksiniz şimdi :)
Mesela bir devre yaptık deverede 8-10 adet direnç ve entegre kullandık ve buna 1,5 volt verdik voltaj kablosunu bağladığımız nokta yani referans noktası pilin artı ve - kutubu.pilin - kutubunu diğer elemanların - kutubuna bağladık burası gnd. pili bağladığımız referans noktasıda +1,5 ve -1,5 v oluyor değilmi ? yani sadece pil kablolarının olduğu noktadamı -5v oluyor. sorumda bir garip oldu ama. :)

OG

Ne anlamadığını anlatamamışsın.