Hangi Opampı Seçsem, İyi Bir Tercih Olur?

Başlatan picmanya, 04 Eylül 2010, 13:58:53

picmanya

Aşağıdaki 4 kanallı opamplar çok uygun  fiyatda kırık paketli satılmadıklarından,
yalnızca birisini tercih edip bundan çok adetde satın almam gerekiyor.
Hangisini tercih etmem gerektiğine karar veremedim.
Bana geliş fiyatının hepsinde aynı olacağını düşünürsek.
Hangi opampı seçmek daha mantıklı olur.
Seçeceğim opampdan çok adetli getirteceğimden 4 kanallı opamp kullanmam gereken işlerimde bitene kadar hep bu opampı kullanmam gerekecek.

MCP6024
MCP6034
MCP6054
MCP6064
MCP6074

gevv

hepsinin datasheet dosyalarının indirip özeliklerini karşılaştırmanız daha sağlıklı olur  çalışma voltaj aralıkları  frekans, ısı vb.

picmanya

dediğinizi yaptım ve bunları seçtim.
yinede bir bilene danışıp fikir alayım istedim.
sonuçta seçimimi bir opampa indirmem gerekecek.
yüksek frekansla işim pek olmayacak.

camby

MCP6034 low power güzel gibi , kırık paketli ne demek oluyor hocam?

picmanya

benimde gönlümden o geçiyordu.
ben düşük frekanslarda çalışacağım deyince,
MCP6034'ün  rail-to-rail input/output voltajlarının beslemesine en yakın olanı olması
precision özelliğininde yani giriş ofset gerilimininde en düşük olması
sizin onu tercih etmenize neden oldu değilmi?

MCP6034'ün çalışma frekansı 10kHz. verilmiş.
slew rate  ise 4V/ms.

bu iki özelliği LM324 den bile 100 kat düşük
benim MCP6034 ile AC gerilim bir çalışma yapmayıp tamamen DC gerilim üzerinden çalışacağım düşünülürse
bu iki özelliğin düşük olması benim nerelerde kafamı ağrıtabilir?
yani frekansın ve slew rate'in çok düşük olması DC çalışmalarda çok önemli olurmu?

kırık paket:
ürünün bir paketleme miktarı vardır ve bu şekilde satışa sunulur.birim fiyatıda böyle daha uygun gelir.
ürünün paketleme miktarı altı satışları kırık paket geçer.fiyat daha yüksek olur.

farnell,digikey ve benzeri firmalarda malı burdan götürüyor sanıyorum.adetli malı peşin çekip tek tük satıyorlar.

camby

gösterdiğiniz çoğu opampların özellikleri birbirine yakın , en önemli parametre farkı hız ve tüketim gibi geldi , o yüzden 6034 dedim

hızı azaltınca tüketim de düşüyor. Slew konusu uygulamaya göre değişir , mesela bu opamp buffer olarak kullanılıyor şu şekilde bir grafik sizin için sorun olmuyorsa kullanılabilir . 5v için yükselme süresi bu opampa 1.25 ms oluyor.

picmanya