400-500 w gücünde inverter ya da ups devre seması olan va

Başlatan osmankul, 24 Kasım 2002, 02:10:48

SEBAHATTİN

slm bana bi iki tane geri beslemeli varsa konvertör şeması gönder  s_belalan@mynet.com :?
SS

osmankul

yazınızı  bugün okuyabildim 1-2 gün içinde bulabildiklerimi yollarım
OK

MeYo

selamlar arkadaşlar 3524N in özelliklerine bakarsanız  entegre 150-160Watt a kadar çıkartıyor bu yüzden daha güçlü bir çıkış alamazsınız.
Kızılderili Atasözü »Allah'ın kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: cam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır. Lumbee Kabilesi » Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal.

MeYo

hem ayrıca trafoları standart olarak bulamıyorsunuz o yüzden spariş verip beklemeniz gerek ve spariş olduğu için de adamlar baya bir fiyat koyuyorlar.
Kızılderili Atasözü »Allah'ın kelimeleri meşe yaprağı gibi sararıp düşmez: cam yaprağı gibi ilelebet yeşil kalır. Lumbee Kabilesi » Günümüzde insanlar bilgiyi arar oldu, hikmeti değil. Halbuki bilgi mazidir, hikmet ise istikbal.

salim ALTIN

Slm.
arkadaşlar eğer amatörce uğraşıyorsanız malzeme temini size astarı yüzünden pahalıya gelir. benim tavsiyem 34 dolara 7 Ah 12 Volt aküsü dahil ups satılıyor zaten piyasada. Böyle bir ürün alın açın dağıtın ve sistemi inceleyin şarj - çıkış trafosu,aküsü,kutusu,güç kablosu,açma kapama anahtarı,vs herşey34 dolar.!!!!!. Herşeyi siz yapmaya kalkarsanız 12 Volt 7 Ah akü 11 dolar karaköyde. Bide Tunçmatik te Bi ara motorsuz jenaratör diye lanse etmişlerdi bi cihaz var. 65 dolara satıyolardı. UC3824 ile yapılmış devrenin profesyoneli. Çıkış trafosuz inverter. Motor filan çalıştırdım ben. Televizyonda çıkış sinüs olmadığı için ve voltajı darbe genliği ile ayarladığından senkron problemi oluyor. enine 10 santim debir ince çizgiler oluyor. Fakat bu devre birşeyler öğrenmek için mükemmel bence. Temel olarak 12 voltu 315 volta (dc) yükseltiyor bu arada akım kontrolü ve voltaj kontrolü yapıyor. Aynı anda 50 Hz lik kare dalga sinyalle sürdüğü H köprüsü üzerinden bu gerilimi kare dalga 50 Hz olarak çıkışa veriyor. Çıkış geriliminide 3824 ile 314 voltu sürekli regüle ederek kontrol ediyor.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

laslo

Gordugum kadariyla bazi arkadaslar disinda senin hevesini bloke etmeye calismislar. Sen daha bu yapta ondan sonra falan... Ulkemizde Ar-Ge ye verilen onemi belirtir bu.Ben Ulkemizin sayili UPS ureten firmalarinda Arge deyim. 1MW 'a kadar ups ler yaptik. Sana on bilgi olarak microchip'in sitesine girmeni tavsiye ederim.Ordan search'ten ups' i arattir.Su anda adini hatirlayamacagim bir pic ile sanirim 300=400Va upsin komple semalari, programlari vs. var. 1 pdf dosyasi 2-3 mb civarinda, kullanilan butun elemanlar ve resimleri var. AMA DIKKAT, GUC ELEKTRONIGI TEHLIKELIDIR! COK DIKKATLI VE DISIPLINLI CALISMAN LAZIM.

Kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Alıntı Yapselamlar arkadaşlar 3524N in özelliklerine bakarsanız entegre 150-160Watt a kadar çıkartıyor bu yüzden daha güçlü bir çıkış alamazsınız
Bence 3524N elemanı gucun kac Watt oldugu  ile ilgilenmez. Sadece girislere gore pwm cikisini uretir, guc elemanlarini surer hepsi bu kadar. 150 Watt ta olur 10 Kw'da...

cozturk

Diline sağlık. çok güzel söyledin. inverter için için illa entegrenin içindeki  trleri kullanmak şart değil. uygun tr ilaveleri ile uygun mosfet veya tryi sürerek istediğin watt inverter yaparsın.

3525 kullanırsan mosfeti direk sürebiliyorsun. 5-10 tane mosfeti paralel bağla istediğin güçte inverter yaparsın. Tabi ki çıkış öz karedalga  olup sinüs olmaz.

aster

Caglar&Serhat

Arkadaşlar,
sg3524,ca3524 adıyla satılan bu entegreyle yapılan inverterler hiç yabana atılır gibi değil.Ben kullanıyorum ve çok memnunum.Fakat bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor.Öncelikle trafoyu sardırırken 2X12 volt değil,2X10 volt olarak sardıracaksınız ki 3524 tam sürümde değil yaklaşık %70 ile sürsün.Böyle olunca çıkış kare dalga değil modifie sinüsün kaynağı olan pwm oluyor.Yani yarım alternansın (10 milisaniyenin)3-4 milisaniyesi çıkış 1, kalan sürede 0 oluyor.Benim şu anki inverterimin çıkışları 4 adet IRFP250.2 si bir alternans,2 si diğer alternans için kullanılıyor ve her birinin geytinde 100 ohmluk direnç var.Bir diğer can alıcı husus da trafonun 220 çıkışına min.10mikrofarat 400volt bipolar kondansatör koymanız.Sonra çıkışa skobu bağladığınızda yük altında ve boşta nasıl güzel bir sinüs aldığınızı göreceksiniz.

İsteyen arkadaşlara daha ayrıntılı bilgiyi forum üzerinden verebilirim.

Sevgiler...

cozturk

Arkadaşım,
Pratik olarak başarıyla denemiş olduğunuz sistemin detaylarını bu sitedeki diğer arkadaşlara iletmek isterseniz yahoo gruplardan birine göndermenizi rica ediyorum. işte birtanesi:
http://groups.yahoo.com/group/elektronik_sebil
Diğer: Picproje grupları

Caglar&Serhat

verdiğiniz link'e kullandığım ve önerdiğim modifiye edilmiş devre resmini koydum.İlgilenen arkadaşlar alabilir

Caglar&Serhat

özür dileyerek düzeltiyorum.10 mikrofarat bipolar kondansatör direk olarak trafonun 220 volt çıkışına paralel olacak,direncin ucuna değil...

cozturk

Saol .resmi paintte açtım düzelttim. Sanırım bu kare dalgada oluşan peak leri yutmak için. yada biraz olsun sinüse benzetmek için.  Fakat buna da seri bir direnç atsak fena olmaz.  10ohm  5W.

SEBAHATTİN

ARKADAŞLAR TEKRAR MERHABA

3524 ÜN GERİ BESLEMESİNİ TROFO İLE

YAPTIĞIM DA TAM AYAR YAPAMIYORUN NEDEN BİLENİNİZ VAR MI

OPTİKUPLÖR İLE YAPTIM FEVKALADA GÜZEL ACABA ÇIKIŞ TRAFOSUNUN

ÜRETTİĞİ EMK DA MI Bİ SORUN VAR

OSİLASKOBUM YOK

TELEVİZYONLARIN İÇİNDEKİ BESLEME KATLARINDA ANA ŞAŞE İLE GÜÇ

KAYNAĞININ ŞAŞESİ 1 MOHM VE 470NF KONDANSATÖRLE BİRLEŞTİRİLMİŞ BENDE TRAFOLU GERİ BESLEMEDE BÖYLE YAPTIM BİRAZ AYAR YAPAR GİBİ OLDU

İLGİLENEN ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR
SS