arkadaşlar tasarladığım kartı benden başkası çalıstıramasın.

Başlatan zamzam23, 08 Eylül 2010, 11:37:51

RcALTIN

Benim aklıma ibutton gelmişti ancak maliyetinden ve daha da önemlisi bir devrede bu amaçla bulunması çok saçma olur diye belirtmemiştim, bu bakımdan ds18b20 gibi birşey kullanmak gerçekten çok iyi bir fikir olabilir...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

ilker_32

.Hex uzantılı dosyayı kimseye verme. Code protect'i aç, Pic'leri kendin onların istediği kadar programla ve öyle bir donanım hazırla ve kod yaz ki kod senin belirlediğin süre kadar çalışsın.(Mesela 1 yıl) Süre sona erdiğinde Pic'e tekrar program yazmak gereksin. Bunun içinde sana tekrar ihtiyaçları olacak.

teknikelektronikci

ismini vermiyeyim izmirde pano üreten bir eleman ürünleri yapiyor teslim ediyor fakat parasini alamiyordu bu da cihazlarin icine birer alici koydu parasini ödemeyen müsterinin dükkanina elemanini gizlice gönderip kumandadaki kapa dügmesine basmasini söylüyordu ve cihaz tak diye kapaniyordu sittin sene calistirmaz sonra tabi belli müddet sonra adam garanti kapsaminda saticiya gidecek ve bozuldugunu söyleyecek saticida tamam önce kalan borcunu ver yapalim dicek parayi verecek kumandadan tekrar ac a basarak sistemi devreye sokacak :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

acemi2010

Merhaba
PIC'in programını vermediğiniz sürece, işvereniniz ciddi sıkıntı yaşıyacaktır. Netekim, sizden sonra gelecek kişiye "al bu kartın programını yaz" demek zaten işveren tarafından çalışana ciddi negatif mesajlar verecektir, ki bu programı yazacak kapasiteye sahip (ve de yeni başlayan) birinin yeni baştan (kendisine ait) bir devre ve program tasarlama konusunda ciddi ısrar edeceğine ve arıza çıkaracağına inanıyorum. Kendinizi bu yeni elemanın yerine koyun bir kere, ne hissederdiniz?

1 sene kadar önce bir arkadaşım tek bir müşteri için 3 adet prototip yapmıştı. Bu üçüz kartlar arasında, PIC değiştirilse bile, PIC'i değiştirilen kartların artık çalışmamasını istedik.

- Tüm kartlar sadece 100 seferlik çalışma (power-up) için programlandı, bunun için dahili eeprom kullanıldı.
- Programlar ve dahili eeprom içerikleri  protect'lendi.
- Devrede tasarım gereği harici bir seri eeprom da kullanılıyordu.
- Devreye her enerji verildiğinde, program harici ve dahili eepromlardaki belli adreslerdeki password'leri (byte'ları) eşit olsun ya da olmasın 1'er arttırıyordu.
- Daha sonra bu iki değer kontrol ediliyor ve birbirine eşit ise ana program işletiliyordu. Eşit değilse programı artık açılmamak üzere kitliyordu.

Bu bize şunu sağladı: A kartındaki pic'i (veya harici eeprom'u) çıkarıp B kartına takıp enerji verdiğiniz andan itibaren; artık ne A kartını, ne de B kartını çalıştıramazsınız. Ya da C kartından harici eeprom'u soketinden çıkardınız ve enerji verdiniz, sonrasında ne yaparsanız yapın artık C kartı çalışmaz.

Timuçin

t2

Yöntem güzelmiş tebrik ederim. Aklımızın bir köşesine yazalım.

Yalnız burada şöyle bir sorun var. cihaz üzerinde bir etiket var mıydı? yani pici sökmek yasaktır gibi bir anlaşmanız veya kutu açıldığında garanti dışıdır gibi bir anlaşmanız yoksa ya da kullanıcı  bunu yaparsa başına geleceklerden haberdar değilse ahlaki olmaz sanıyorum.

ADSL modem veya başka bir ürünü satın aldığımızda  kutu açıldığında garantinin geçersiz olacağını biliriz ve ona göre açarız. Ama müşteriye verdiğimiz cihazlarda böyle bir bilgi iletmediysek, etiket yoksa ayıp olur. yakışık almaz. Çünkü müşterinin hakkıdır içine bakmak ister. Sadece bunu ikaz etmeliyiz. açarsan şöyle olur garanti biter demeliyiz.

acemi2010

Merhaba
@T2 hocam, 100 kullanım olayı da dahil olmak üzere; entegrelerin soketten çıkarıldığında, kartların çalışmayacağını söylemek durumundasınız.

Etiklik bir yana, eğer kartlar beklenmedik şekilde çalışmaz ise, müşteri kartları kafamıza fırlatır; sonucunda bu ticari fırsatı hiç uğruna kaçırırsınız.
Yani; müşteriyi kaçırmamak için, karta ne yapılırsa neler olacağını söylemek zorundasınız.

Timuçin

EDİT : Bu kartlar deneme amaçlı prototip olarak üretildi; eğer anlaşılabilseydi, projenin tüm know-how'ı satılacaktı; yani satılacak şey sadece 30 sayfalık pdf dökümanıydı (müm programaçık kodları ve açık devre şeması vs) Ama anlaşma sırasında adam iflas etti ve kayıplara karıştı; bizim kaybımız ise sadece zaman oldu ne yazıkki.

muhittin_kaplan

t2

Numuneyi bile parayla vermek lazım ben bunu anladım. Bazı büyük firmalara numune gönderdim. defalarca aradım. "düşünüyoruz kesin bir karar vermedik" dediler. halbuki cihaz bunların işini görecek, çok sayıda sattığımız stabil bir cihaz. numuneyi de kendileri istedi.

Benim anladığım şu. bedava numune isteyen müşteri makbul bir müşteri değildir. Ya da uğraştığınız iş henüz gerçek bir ihtiyaç haline gelmemiştir. Adam numuneye para verebiliyorsa en azından teklif ediyorsa o işe önem verdiği anlaşılır. ciddiye alınıp prototip yapılabilir.

Eski bir tanıdık RGB kontrol devresi istedi picini geliştirip gönderdim. devre şeması filan. pic 16f628 yani maliyet sıfır gibi. Aradan 2-3 sene geçti . adam hiç bir şey olmamış gibi yeniden istedi talep var görmek istiyorlar dedi. Yine gönderdim yine tık yok. Halbuki ben bu devreyi geliştirmek için belki 1 ay mesai harcadım.

Tekrar ararsa fiyat bildirecem. Sabit disk bozuldu kodlar yeniden yazılacak maliyet şudur diyecem.

muhittin_kaplan

ben bir memurum, bilenler vardır ne iş yaptığımı.
yanlız yapılan bir işte A/S (adam saat) hesabını yapılması ona göre maliyet çıkartılması gerek.
bu numune de de böyledir üretimdede. bir adam bu işi kaç saat çalışarak yapar ? sorusuna cevaptan sonra maliyet hesaplanmalıdır.

yas

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 11 Eylül 2010, 23:40:36
ismini vermiyeyim izmirde pano üreten bir eleman ürünleri yapiyor teslim ediyor fakat parasini alamiyordu bu da cihazlarin icine birer alici koydu parasini ödemeyen müsterinin dükkanina elemanini gizlice gönderip kumandadaki kapa dügmesine basmasini söylüyordu ve cihaz tak diye kapaniyordu sittin sene calistirmaz sonra tabi belli müddet sonra adam garanti kapsaminda saticiya gidecek ve bozuldugunu söyleyecek saticida tamam önce kalan borcunu ver yapalim dicek parayi verecek kumandadan tekrar ac a basarak sistemi devreye sokacak :)

İnsanın aklına gelen ilk yöntemlerden biri ama maalesef bu yöntem yasalar önünde sizi haklı konumdan haksız konuma düşürüyor. Eğer fatura kestiğiniz müşteri bu durumu anlar ve ispat ederse size borcu olsa dahi sizi mahkemeye verebilir ve sizin art niyetli satıcı olduğunuzu ileri sürerek eğer ödeme yaptı ise bunu yasal faizi ile geri talep edebilir işini aksattığınız veya müessesine ticari zarar verdiğiniz gerekçesiyle sizden tazminat ta talep edebilir. Çünkü bu yapıdaki bir cihazın ileride garantisi bitikten sonra gereksiz yere servise ihtihaç duymayacağının garantisi yoktur. Bu tamamen satıcı tarafın etik kodlara ne kadar bağlı kalabileceği ile alakalı bir durumdur bilginiz olsun böyle bir şey yapmış olsanız bile bunu müşteriye sakın söylemeyin cihazınız gerçekten arıza yaptığı zaman müşterinin aklına acaba? sorusu muhakak gelir.

Ayrı bir not olarak belirtmek istiyorum; bunu özellikle asansör firmaları çok yapıyorlar bu durumu bilenlerde elleri kolları bağlı kalınca mecbur servis çağrıyorlar hemde yüzüne karşı söve söve birde haram zıkkım olsun dediğinde alın o paranın hayrını görün

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: yas - 13 Eylül 2010, 16:21:36
Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 11 Eylül 2010, 23:40:36

İnsanın aklına gelen ilk yöntemlerden biri ama maalesef bu yöntem yasalar önünde sizi haklı konumdan haksız konuma düşürüyor. Eğer fatura kestiğiniz müşteri bu durumu anlar ve ispat ederse size borcu olsa dahi sizi mahkemeye verebilir ve sizin art niyetli satıcı olduğunuzu ileri sürerek eğer ödeme yaptı ise bunu yasal faizi ile geri talep edebilir işini aksattığınız veya müessesine ticari zarar verdiğiniz gerekçesiyle sizden tazminat ta talep edebilir. Çünkü bu yapıdaki bir cihazın ileride garantisi bitikten sonra gereksiz yere servise ihtihaç duymayacağının garantisi yoktur. Bu tamamen satıcı tarafın etik kodlara ne kadar bağlı kalabileceği ile alakalı bir durumdur bilginiz olsun böyle bir şey yapmış olsanız bile bunu müşteriye sakın söylemeyin cihazınız gerçekten arıza yaptığı zaman müşterinin aklına acaba? sorusu muhakak gelir.

Ayrı bir not olarak belirtmek istiyorum; bunu özellikle asansör firmaları çok yapıyorlar bu durumu bilenlerde elleri kolları bağlı kalınca mecbur servis çağrıyorlar hemde yüzüne karşı söve söve birde haram zıkkım olsun dediğinde alın o paranın hayrını görün

merak etmeyin hocam zaten ben öyle bir sey yapmam :D tavsiye icin tesekürler bunu yapan adam reklam panosu yapiyor ismini versem herkez bilirde etik olmaz. ama bir yandanda hakli sayilir parasini alamiyorsa ne yapsin ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

yas

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 13 Eylül 2010, 23:37:12
merak etmeyin hocam zaten ben öyle bir sey yapmam :D tavsiye icin tesekürler bunu yapan adam reklam panosu yapiyor ismini versem herkez bilirde etik olmaz. ama bir yandanda hakli sayilir parasini alamiyorsa ne yapsin ?

teknikelektronikci evet hak veriyorum böyle durumlara gerçekten piyasanın cılkı çıkmış bir kere elinle veriyorsun 10 sefer ayağınla almaya gidiyorsun bazen insana lanet okutuyorlar. Ben asıl olarak işin hukuki boyutunu dile getirmek istedim bizimde 7 senedir 7 dağda 7 alacağımız duruyor ( :D 7 yi özellikle seçtim paramızı 7ler)

ipek

burada sevimsiz olan uçan emek ticaret bu bende dolandırıldım hepimizin başına gelebilir
temkinli olmak lazım.sıkıntılı olanda istenilen kod parçası atıyorum 50 satır devreyi korumak için 150 satır
>:(

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: yas - 14 Eylül 2010, 00:38:57
Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 13 Eylül 2010, 23:37:12

teknikelektronikci evet hak veriyorum böyle durumlara gerçekten piyasanın cılkı çıkmış bir kere elinle veriyorsun 10 sefer ayağınla almaya gidiyorsun bazen insana lanet okutuyorlar. Ben asıl olarak işin hukuki boyutunu dile getirmek istedim bizimde 7 senedir 7 dağda 7 alacağımız duruyor ( :D 7 yi özellikle seçtim paramızı 7ler)

valla hocam haklisiniz paramizi 7yiyorlar (pek uymadi ama 7(yedi) den gelmis olsun) =)

ipek hocam o kodu korumak icin 50 satir yerine 150 satir yazmayada deger bence :) cünkü sonucta 50 satirda olsa 2 satirda olsa ortada emek var bu emegi calanlari ben allaha havale etmesine ederim ama bununla savasirimda :)