arkadaşlar tasarladığım kartı benden başkası çalıstıramasın.

Başlatan zamzam23, 08 Eylül 2010, 11:37:51

zamzam23

arkadaşlar iş yeri için bir kart tasarlıyorum ama endişelerim kartı alıp benı ısten atarlar diye. istiyorum ki kartı devreye öyle şeyler ekliyim ki benden baskası calıstıramasın. bi arkadas tavsiye etmıstı anlamsız bırkac yere kısa devre yaptır. yazılımla da bunu kontrol et . bu kısa devreler olmadan devre calısmasın. mantıklı geldı bana. sızlerın de onerılerını almak ısterım.saolun.

mustafacan

sisteme atık sigortalar koyabilirsin.bakınca adam sigorta atmış diyecek yenisini takacak ve hatta sigortayı önemli bir yere yerleştir. sigortayı takınca işlemci yansın.
sahte jumperlar olabilir. jumperlieri ortadan kesersin ve dışına görünmeyecek şekilde siyah kılıf geçir . ölçer ölçer iletim görmezler.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

parametre

bunun bir basit yoluda var picle istedigin şifreyi girdigin zaman iletken olacak bir devre yaparsınız o şifreyi girdiginizde cihazınız calısır yada bir lojik devre tasarlarsınız bu devrede istediginiz uçları bagladıgınızda calısan cihaz onu kullanmadıgınızda uçlarını değiştirp bırakırsınız buda cozumdur kolay gelsin

RcALTIN

Eğer imkan var ise bunu yazılımsal olarak sağlamalısınız, çünkü aksi halde bir suikast olduğu anlaşılacaktır, zira siz ayrılırken cihaz bir şekilde çalışmıyor olacak ki bu da gözleri sizin üzerinize çevirir... Yazılımsal olarak şöyle yapılabilir; gizli tuş kombinasyonu ile cihazı imha moduna alırsınız, bu modda belirli bir çalışma süresi veya sayısı sonra işlemciyi kızartacak bir besleme voltajını sağlayan ekstra devrenizi aktifleştirirsiniz, yada donanıma zarar vermeyip yalnızca yazılımı kilitleyip, kendinizi çağırtırırsınız. :)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

muhittin_kaplan

eğer krtı alıp işten çıkartacaklarsa, kartı yapmayın ve o işi bırakın.

drmp

hadi arkadaşlar bu kadar sadist olmayın en azından daha masumane şeyler yapabiliriz değilmi benim de yıllar önce  bir değer verdiğim bir üstadımdan öğrendiğim bir şey var  o zamanlar bu arkadaşım iş yerini yeni açmış ve bazı kimseler parasını ödemez olmuş sonra kendince bir şey gelistirmiş tabii bende aynı şeyleri yaşayınca ona danıştım şekil basit ve kolay
cpu muz her ay bize bir sayı veriyor orn=5634224 ve biz bu sayıyı bir formule sokarak çıkan sonucu tekrar sısteme gerı verıyoruz  eğer sonuç yalnış ise  sistem kendini kapatır  ne nasıl nekadar süre sonra burası size kalmış

XX_CİHAN_XX

Özel tuş kombinasyonu ile yazılımı kitlemek bana göre gayet mantıklı ve basit bir çözüm.
Ama siz projenin kaynak kodlarını da teslim ediyorsanız. Bilen bir kişi kodları inceleyerek o kısmı rahatlıkla düzeltebilir...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

zamzam23

ellerinize sağlık gzl çözümler sunmuşsunuz. şöyle ki; kartı yaptıktan sonra bana vadedilen sözler yerine getirilmediği zaman işi bırakıcam kartıda yanıma alıcam ama oldu kı kart onlarda kaldı.yzılımı vermem istemeye de yuzlerı olmaz zaten ama kartım onlarda.yenı bır eleman alırlar kartı elıne verırler o da zahmet cekmeden tum baglantıları cıkarır sadece programı yazmak kalır ona.bi yerde gormustum devre elemanlarının üzerini kazımıslar.kopyalamayı engellemek yada gecıktırmek ıcındı sanırım baska ne ıcın olabılırkı.ama ben oyle bısı yapsam huylanırlar.şöyle olucak sanırım. kartı ımha moduna alıcam etrafına c4 yerlestırıcem mısal 12 saat sonra bum hersey havaya:)

t2

Kartı mükemmel yapmamalısın. Paranı aldıktan en az 1 hafta sonra  sorun çıkmalı, onu gidip düzeltmelisin. Bakın. yaptığımız şeyin arkasındayız diyecek puan toplayacaksın.

Burada programa ince ayar gerekli, paranı nezaman alacağın belli mi? ne vaad edildi, ne anlaşıldı? Programın bu süre kadar sorunsuz çalışabilmeli sonradan haa kusura bakmayın yanlışlık vermış hemen düzeltelim demelisin. Ya da bunu devre diyecek. ekranda "çok zararlı hata !" gibi bir mesaj çıkacak.

acemi2010

Timuçin

RcALTIN

Alıntı yapılan: zamzam23 - 10 Eylül 2010, 22:10:23
ellerinize sağlık gzl çözümler sunmuşsunuz. şöyle ki; kartı yaptıktan sonra bana vadedilen sözler yerine getirilmediği zaman işi bırakıcam kartıda yanıma alıcam ama oldu kı kart onlarda kaldı.yzılımı vermem istemeye de yuzlerı olmaz zaten ama kartım onlarda.yenı bır eleman alırlar kartı elıne verırler o da zahmet cekmeden tum baglantıları cıkarır sadece programı yazmak kalır ona.bi yerde gormustum devre elemanlarının üzerini kazımıslar.kopyalamayı engellemek yada gecıktırmek ıcındı sanırım baska ne ıcın olabılırkı.ama ben oyle bısı yapsam huylanırlar.şöyle olucak sanırım. kartı ımha moduna alıcam etrafına c4 yerlestırıcem mısal 12 saat sonra bum hersey havaya:)

Yani çalışmanızın donanım kısmınıda kopyalatmak istemiyorsunuz. Bunun aklıma gelen tek çözümü komponentleri kazıyıp,  komponentleri <sanırım> balmumu denilen malzemeyle kaplarsanız kazındığını anlayamazlar gibi... Haa bir diğer ütopik çözüm bahsettiğiniz gibi patlatma olayı, büyükçe bir kondasatörü boşaltıp şu torpil denilen patlayıcıların barut-talaş tozundan doldurup, içine birde kondansatör kontaklarına bağlı büyük değerli küçük wattlı bir direnç koyup tam bir fünye görevi görebilir, kapatın düzgünce kondansatörü, sonra bundan 2-3 tane uygun yerlere yerleştirin devrede,  yazılım kilitlenince de verin akımı patlasın :D Patlamanın yönü, şiddeti, tahrip etkisi, çevresindeki insanları kör etme ihtimali tamamen göz ardı edilmiştir, sonrasına ben karışmam.  ;D
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

drmp

kartın programını yazacak (yazabilen kişi zaten kartı yeniden donanım olarak tasarlayabilir yada kendine göre değiştirir zaten ama bazı hazıra konan kişiler vardır ya  aha işte program işte devre kopyala gitsin  demek oluyorki sandiviç kart kullanmalı ozaman  hem baskısı pahalı hemde kopyala işi biraz kasıyor

zamzam23

sandiviç kart nedir ilk defa duyuyorum. diğer arkadasın el yapımı c4 patlayıcı fikride cok gzlmıs dogrusu :)

yas

Kartın pcb nin kopyalanmasını istemiyorsan http://www.404.com.tr/zelplas.htm bu tarz ürünlerle devreyi korumaya al derim kartı üzerinde 8-10 mm lik uçla delinmiş delikler olsunki açılması daha zorlaşsın ve ister istemez kart deformasyona uğrasın birde elemanların üzeri silinirse devrenin yenisini tasarlamak kopyalamaya kalkmaktan çok daha mantıklı bir hal alır.
Kolay gelsin.

ipek

bu durum paranoya. sandviç tabir edilen pcb'ler çinde yapılabiliyor tabiki ülkemizde
temsilcileri mevcuttur klasik olarak 3 yada 4 dilim üst üste yol var arada kalanları görmek
imkansız ölçü aleti ile aramak sıkıntı olur bu genelde çok uzak bir yöntem çünki pahalı numuneye bile
servet istiyorlar aklıma gelen en mantıklı yöntem pcb'ne Zif soket koy binadadan ayrılırken kolayca yazdığın çip yanına al
yada her hangi bir port'a bir ds1820 koy bunu parasitic modda çalıştır seri nosunu çalıştır uyuyor ise belirlediğin start vektöründen sonra
çalıştır en azından hayal değil böyle yöntemler ile sıkça karşılaşıyoruz eğer anlaştığınız kişi çip'i kırarmı diye soruyorsanız kırar internet bu bir sürü
breakır mevcut paraya bakar siz en iyisi dostça biribirine güvenmenizi tavsiye ederim..........