Çift kontak röle ile ilgili birkaç soru

Başlatan aqustic, 14 Eylül 2010, 18:20:49

aqustic

pic ve 2 adet çift kontaklı röle kullanarak  polariteleri degiştirerek bir oyuncak motorunu önce sağa sonra sola çevirmek istiyorum.Picin sapıtmaması için Röle bobin uçlarına ters baglı diyot,kontak uçlarına kapasitör baglıcam.Acaba sorunsuz çalışır mı?İlk defa böyle birşey deneyecegim için sormak istedim

tayyar

Bobin uçlarına ters diyot atmalısın

Ayrıca
Eğer motorunun beslemesi ayrı bir kaynaktan değilse motorun uçlarınada bir tesr diyot olmalı. Sonuçta oda bir indüktif yük

Eğer farklı bir kaynaktan besliyorsan problem yok.

L293 (max500mA) yada L298 (max2A) denesen uygun olurmu çalışman için ?

Röleye göre daha mantıklı bence
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

eLectronbLue

Alıntı yapılan: aqustic - 14 Eylül 2010, 18:20:49
röle kullanarak  polariteleri degiştirerek bir oyuncak motorunu önce sağa sonra sola çevirmek istiyorum

Durumu için ,

Alıntı YapEğer motorunun beslemesi ayrı bir kaynaktan değilse motorun uçlarınada bir tesr diyot olmalı. Sonuçta oda bir indüktif yük

Yöntemi uygun gibi görünmüyor. Motor besleme yönü her değiştiğinde motora paralel bağlanan diyotun polaritesi de değişecektir.Bir ters bir düz.

Herşeyden önce PIC in beslemesine paralel 100nF bağlamayı da unutmayın. Sapıtıyorsa diğer yöntemleri de uygularsınız.

stlg

Motoru iki yone dondurmek icin cift kontaklı iki adet roleye gerek yok, iki adet enversor kontaklı role bu iş icin yeterli
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

aqustic

Sorunu halloldu fakat işin içinden çıkamayacagım bi durum daha var.
Arkadaşlar tek kontaklı röle ile bu işlemi yapmak gayet kolay.Rölelerde elektrik yokken motorun 2 ucuna - gelcek.Soldaki rölenin bobinine  elektrik geldiginde motor sağa,soldaki rölenin bobinindeki elektrik kesilip sağdaki rölenin bobinine elektrik geldiginde motor sola dönecek.
Resimdeki motor aslında mavi ve yeşil kabloların geldigi pic controllü bi devre ile çalışıyor.Resimdeki rölelerin olmadıgını farzedelim ve  kırmızı kutunun oldugu yerde pic var.Motorun şuanki mevcut orjinal devresi bu.Hatta kırmızı kutunun oldugu yerde nasıl bi devre var bunu bilmiyorum ve bu mevcut devrenin yazılımına ve kendisine müdahale edemedigimizi varsayalım.Ve sadece 2 adet buton vasıtasıyla motor sağa veya sola dönüyor kabul edelim.Butonun birine basınca motor butona basılan süre kadar sağa,diger butona basınca ise motor o butona basılan süre kadar da  sola dönüyor.Ve en fazla 10 saniye sağa ve sola dönüyor diyelim.
Burda problem şu.
Ben daha sonra bu motorun uçlarına resimdeki röleleri baglayarak pic kontrollü bir başka  devre ile başka bi yerden çalıştırmak istiyorum.Bu durumda motor 2 farklı devre ile kontrol edilebilecek.
Sonradan taktıgım devreye sinyal geldigi zaman(gelen sinyalin süresi önemli değil) motoru önce sağa 10 saniye çevircek,sinyal kesilincede motor tekrar 10 saniye sola dönüp eski haline gelcek.
Fakat burda tehlikeli tarafı üstteki devreye sinyal geldiginde motor sağa dönerken o sırada alttaki devredeki motoru sola çeviren butona yanlışlıkla basılırsa  kısa devre olacak ve devreler bozulabilir
Bu problemi yok etmek için ne yapmam gerekli.Hiç röle falan kullanmadan devreyi başka bir yerden sinyalle  tetiklemek için  motorun orjinal devresindeki butonların altına 2.bir kablo çekip sinyalleri oraya yollayıp ona göre yyazlım yapmak daha mı dogru olur?

[IMG]http://i51.tinypic.com/2qcgm7p.jpg[/img]

tyildizak

Alıntı yapılan: electronblue - 14 Eylül 2010, 23:10:11
Alıntı yapılan: aqustic - 14 Eylül 2010, 18:20:49
röle kullanarak  polariteleri degiştirerek bir oyuncak motorunu önce sağa sonra sola çevirmek istiyorum

Durumu için ,

Alıntı YapEğer motorunun beslemesi ayrı bir kaynaktan değilse motorun uçlarınada bir tesr diyot olmalı. Sonuçta oda bir indüktif yük

Yöntemi uygun gibi görünmüyor. Motor besleme yönü her değiştiğinde motora paralel bağlanan diyotun polaritesi de değişecektir.Bir ters bir düz.

Stlg'nin söylediği tipten bir röle kullandığınızda, enerjiyi com uçlarından vereceksiniz, ters diyotu bu com uçlarına bağladığınızda bu motor uçlarına bağlı bir diyot olur ve motor dönüş yönü değiştiğinde diyotun motor uçlarındaki voltaja  göre polaritesi hep ters kalır.

electronblue

Yok hocam açıkladığınız bağlantı şekli için haklısınız, fakat motor uçlarında bağlandığında oluşan durumdan bahsettim ben.

tyildizak

Evet, haklısınız, doğrudan motor uçlarına bağlamak mümkün değil.