Hotbird ile Türksat arasındaki farkı nasıl anlarım ?

Başlatan Discovery, 07 Mart 2004, 20:11:01

Discovery

Merhabalar ,

Herhangi bir uydu çanağı ayarlarken gelen

sinyalin hangi uyduya ait olduğunu anlayabileceğim basit bir yöntemli analiz şekli varmı aceba ?

Satfinder , Spectrum Analiyzer  gibi cihazlarla anlaşılıyor ancak bunları almak için servet

gerekiyor.

Elektronikçi arkadaşlar aceba bu konuda yardımcı olabilirlermi ?

En basit olarak aceba iki uydudan gelen sinyallerin (lnb den gelen) arasında ne fark var ? İkiside 950

ila 2400 Mhz arasında.

Nasıl anlayabilirim ? Bunu anlayacak bir devre nasıl birşey olabilir ?

Lütfen yardım arkadaşlar :(

koordinat

selam.ben internette hotbird ve birkac yabancı uyduyu gösteren pusula yani compass görmustus.fiyatı da bayağı ucuzdu.

Analyzer

Selam,

Analog uydu varsa onunla ayarlamak daha kolay.Kalkış açıları da farklı. Açıları da bayaa farklı, biri 13 biri

42

Analyzer.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Discovery

Yardımlarınız için teşekkürler.

Ancak pusula ile ayarlamak pek mantıklı olmuyor. Elimde sinyal gücünü ölçen

cihaz var ancak hangi uydu olduğunu yazmıyor. Tamam kendim pusula takviyesiylede ayarlıyabilirim ama dediğim gibi eğer lnb den gelen sinyaller arasındaki farkı anlıyacak bir devre bulabilirsem

ve benim sinyal gücünü ölçen alete eklersem çok daha muhteşem olacak.
Araştırmalarıma göre ancak spectrum analyzer gibi bir cihazla uydunun birinden gelen şekli hafızaya alıp , diğer

uyduyla karşılaştırarak bulacak.
Çok zor bir olay.

Lütfen arkadaşlar eminim bu forumda bu işi su gibi bilen arkadaşlar vardır.
Biraz yardımcı olun lütfen.

anka

aslında  soruna cevap değil ama yinede yazaym dedim çünkü bu olayı ben de merak ediyorum spektro metrelerde yani

satlooklarda kanala göre ayarlanıyor ama yani çogu kişi sadace tv kısmını kullanıyor dalga kılavuzunu
kulanmıyor
promax bir alet çıkardı sathunter diye herhalde adı buydu uydudan

gelen
sinyalleri kendi belleğinde bulunan kayıtlarla karşılaştıryor ve uydunun isimi geliyor ekrana fiyatı 600küsür euro arkdaşın dediği gibi bir servet ama satlook daha ucuz benim

gördüklerimden neyse konuya geleyim bu tür proje
yi bende çok aradım ama bulamadım böyle ilginç  uydu donanımı tuner
hakkında hiç bir projede bulmuş değilim bu konuda ya ben

yanlış arıyorum yada  bu kısma yeterli özen gösterilmiyor bir ara byka arkdaş bir kaç site vermişti ama bunların linkleri açılmıyor

Analyzer

Selam,

Bu o kadar kolay bir olay değil ne yazık ki.Yani uydudan gelen sinyali hafızaya alıp, sonra onu yeniden

tanımak.Çünkü bir uydudan gelen sabit bir pattern sinyal olduğunu zannetmiyorum.SatFinder cihazların üzerlerinde zaten uydu presetleri yapılmış bir receiver var.Kullanıcı, misal hotbird'e

ayarlıyor.Sinyal metre ile buluyor, sonra tv moduna alıp doğru uyduyu bulup bulmadığına bakıyor.Yani bunu otomatik olarak yapmak çok güç. (İmkansız demiyorum, çünkü imkansız die birşeyin

olduğuna inanmıyorum)
Benim aklıma şöyle bir yöntem geliyor.Üretici firmaların birinin kataloğunda digital compass komponenti görmüştüm bir zamanlar.Derecesine kadar yönleri

veriyordu.Ona bir arabirim yapılabilir.O satfinder denen küçük aletin çıkışı da bir schmitt trigger ile düzeltilip mcu'ya girilebilir.(Veya analog girilse daha gelişmiş olur.)Böylece hem sinyal hem de

derecenin buluştuğu anda lcd'ye "hotbird bulundu" gibi birşey yaptırılabilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Discovery

Sn.Analyzer

Çok güzel bir fikir akıl etmişsiniz.Bunu araştıracağım. Teşekkürler.

asahin11

Selam arkadaşım,

Kurduğun uyduda Tursat veya Hotbird deki birkaç tranponderin gücünü ölçerek hangi uyduyu yakaladığını anlayabilirsin.