otomatik kapılarda kullanılan alıcı verici ledleri nereden bulabilirim

Başlatan sonay, 16 Eylül 2010, 15:05:57

sonay

Merhabalar  picproje.com  çok güzel ve faydalı bir site bir süredir yakından inceliyorum. bu günde üye oldum.
bize hastahane asansörü ve metro kapılarında güvenlik amaçlı kullanılan ve karşılıklı duran alıcı verici gözlerden adetli olarak lazım. alıcı verici kısımlarını alırsak elktronik pcb yi bizde yapabiliriz bunlar için düşündüğüm füme rengi dekoratif şeffaf bir panelimizde var.amacım güvenlik bariyeri olarak kullanmak ve parça saydırmak. alıcı verici göz arası mesafeyi en fazla 2 metre olarak konumlamayı düşünüyoruz.bu tür ledlerde oldukça fazla bilgi karmaşasıyla karşı karşıyayız.bize geniş kapılı asansör ve metro kapılarında kullanılanlardan gerekiyor.bunların adlarını ve nerede satıldığını öğrenmek için bu mesajı yazıyorum.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

stlg

Bunlardan birisi tv uzaktan kumandalarında kullanılan kızıl otesi led, digeri ise fotodiyot yada fototransistor olabilir, basit devrelerle bu işi yapmak kolay degil ,sistem sadece kendi gonderdigi frekansa yada datalara gore calısmalı , yoksa cevredeki ısık kaynaklarından etkilenir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sonay

asansör kapılarında kullanılanlar dan almak istesek hangi isim ve/veya kod numarasıyla aramalıyız.
elektronik marketlerde bulunanları hangileridir bunu öğrenmek istiyorum.
biz alıcı verici ledleri aralarında en fazla 2 metre olacak şekilde takacağız.
aslında alcı verici aynı yerde reflöktörlü çalışanlardanda olabilir.
bu tür malzemelerin kanıtsanmış bir ismi veya kodu var mı dır.

sonay

kızıl ötesi led ve foto diyot ile foto transistör alarak bir çalışma yapmak istiyorum.
amacım asansör kapılarındaki gibi bir güvenlik bariyeri yapmak.alıcı verici arasına ışığı kesen cisim girince devre çıkış vermeli.3 metreden rahat çalışacak bir kızıl ötesi foto alıcı verici çifti almak istiyorum.
bunların hangileri bu işe uygundur?hangi isimde bunları aramalıyım?
televizyon ve uydu alıcı resiver kumandası içindeki ledleride söküp bu amaçla kullanabilirim değilmi?
alıcı foto diyotu kesin hazır almalıyım diye düşünüyorum.bunu kumanda kadar rahat bulamam herhalde.
yardımcı olabilecek birileri varmı?hangi isimli malzemeleri almalıyım.
her kızıl ötesi verici ledi her foto diyot ve foto transistörle birlikde kullanmak mümkün oluyormu bunların kullanımları ışığın dalga boyuna göre farklılık gösteriyormu?her kızıl ötesi ledin ayrı foto diyot veya foto transsitörümü oluyor?yoksa ne kullanırsak kullanalım farketmiyormu?

Tagli

Bu konularda bilgi ve deneyimim yok ama SHARP'ın kızılötesi sensörleri işini görebilir. Gerçi toplu alımda pahalıya patlayacaklarını sanıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

sonay

ilk alımda toplu alamayız.sharp ları nerden bulabiliriz sipariş kodu varmı?

BPW96 ve TSAL6200 ir alıcı vericiyi daha önce kullanan oldumu?
BPW96 için iyi bir alıcıdır denebilirmi içinde analog-digital filtre bulunuyormu?
bu yardım dosyasında belirtilmemiş.

Tagli

Dorukan'da bazı modelleri var. Başka yerlerde de bulunabiliyor. Dijital çıkışlı olanları işini görecektir. Ancak menzilleri pek uzun değil ve belirli bir aralıkta oluyor.
Gökçe Tağlıoğlu

sonay

BPW96 ve TSAL6200 ir ledlerinden kullanmak istiyorum
bunların ikiside bildiğimiz ledler gibi görünüyor ve iki şer pinleri var alıcının 3 pinli olması gerektiğini sanıyordum
bunları nasıl bir devre kurarak çalıştırabilirim
devre şemaları nasıl oluyor bunların  bu bilgileri ne internet üzerinde nede yardım dosyalarında bulamadım
özellikle alıcının devresi nasıl kurulmalı?

zamzam23

tsop göz diye aratırsanız bişiler cıkar. birde bunların mesafeleri az oluyor onun için datayı modüle edip taşıyıcı frekansa bindirerek göndermelisin. alırken de bunu demodüle edicen tabiki.

sonay

Alıntı yapılan: zamzam23 - 22 Eylül 2010, 14:29:33
tsop göz diye aratırsanız bişiler cıkar. birde bunların mesafeleri az oluyor onun için datayı modüle edip taşıyıcı frekansa bindirerek göndermelisin. alırken de bunu demodüle edicen tabiki.

devreyi kurma kısmındayız henüz yazılım sonraki iş.zaten yazılımı ben yazmıyacağım hazır kart var.
bakın ordaki kodlarda verilen kompanentler ikişer uçlu oluyor tsop la ne alakası var sizin bahsettiğiniz alıcılar için 3 pinli oluyor ben onları sormuyorum.bu iki tip kompanenti kullanan arkadaşlar varsa onların cevabı benim için daha önemli.
modüle de modüle nerde benim sorum nerde?ben bunların devrede beslemesi bağlantı şeması nasıl onu soruyorum.

zamzam23

Alıntı yapılan: zamzam23 - 22 Eylül 2010, 14:29:33
birde bunların mesafeleri az oluyor onun için datayı modüle edip taşıyıcı frekansa bindirerek göndermelisin. alırken de bunu demodüle edicen tabiki.
bak ne yazmısım. senın soruna cvp mı bu? değil. tsopların mesafelerı az cozum olarak da bunu söylemişim. tsopla ilgilenmediğini soyledın bitti. sonrakı cumle senı ılgılendırmıyor.

ayrıca oturup senın verdıgın kodlardakı elemanları mı ıncelıcem kaç uclu bunlar dıye. otomatık kapı ıcın alıcı verıcı sormussun bildiğimi soyledım.iyilik de yaramıyor arkadas. fakire simit vermişler eğri diye yememiş.

OG

@zamzam23
Sakin ol. İnceleme niyetin yoksa da, bu, böyle cevap vermeni gerektirmez.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

zamzam23

yazdıgım sey yanlıs bılgı değil. konuyla da ucundan bucagından alakalı. lazım olan alır kullanır.

drmp

hatırladığım kadarıyla ir sistemi yok bazı kapılarda yada genellikle  sanırım pir sensörü idi