Hava kontrolü için selonoid valf tavsiyesi

Başlatan tayyar, 16 Eylül 2010, 20:15:45

tayyar

Selamlar;

1 tonluk bir tank içinde özel bir vernik karıştırmam gerekiyor. Karıştırmam gerekiyor çünkü verniğin içindeki özel partiküller zaman içerisinde 30-60dk arası bir süre sonunda tamammen dibe çökmüş oluyor.

Vernik tankını katıştırması için bir pnömatik (hava ile çalışan) karıştırıcı motoru kontrol etmem gerekiyor.

Bu motoru beslemesi için 6 barlık bir hava hattım mevcut.

Pnömatik konusunda çok fazla bilgim yok.

Hava hattını kontrol etmekiçin bir selonoid valf kullanmayı düşündüm.
Valfin özelliği hattı normalde kapalı pozisyonda tutacak. Ben valfi %50(motor yarım devir) ve %100(motor tam devir) açık pozisyona getirebilir olacağım. (bu işlem için valf bobinine pwm uygulamayı olanlıyorum)

Bu özelliklere uygun selonoid valf ne olabilir? yada selonoid yerinebaşka bir malzeme? ve temin yeri konusunda fikir verebilirmisiniz acaba?

Kolay gelsin.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

erkan614

pinomatik olarak 8-10 adet makine yaptım bilgilerime göre;
istediğiniz gibi yapamazsınız. havanın çok kolay sıkışabilme özelliğinden dolayı oaransal valf tarzı şeyleri kullanmıyoruz en azından ben bulamadım.
eğer iki kademe gerekiyor ise iki adet pinomatik valfe birisine 8lik diğerine 6lık (bulabilirseniz 4lük) hava hortumu takıp küçük çaplı hortumdan geçen hava motoru tam besleyemeyeceğinden motor yavaş dönebilir ama garantisi yok
6 bar düşük 6lık veya 4lük hortumdan çok kolay geçer.

KAZIMUGUR

Pnomatik piston ve ya motor , hızı eksozdan kontrol etmek çok kolay ve oldukça düzgündür.
Çıkıştaki eksoza tek yollu vanalar ve çıkışındaki basit ayar valfleri ile istediğiniz kadar kademe yapabilirsiniz.

Analyzer

Alıntı yapılan: erkan614 - 16 Eylül 2010, 20:39:03
pinomatik olarak 8-10 adet makine yaptım bilgilerime göre;
istediğiniz gibi yapamazsınız. havanın çok kolay sıkışabilme özelliğinden dolayı oaransal valf tarzı şeyleri kullanmıyoruz en azından ben bulamadım.
eğer iki kademe gerekiyor ise iki adet pinomatik valfe birisine 8lik diğerine 6lık (bulabilirseniz 4lük) hava hortumu takıp küçük çaplı hortumdan geçen hava motoru tam besleyemeyeceğinden motor yavaş dönebilir ama garantisi yok
6 bar düşük 6lık veya 4lük hortumdan çok kolay geçer.
Selam,

Bu sistemden ziyade, o hattı besleyen regülasyonlu iki giriş yaparsınız. Birisi örn. 6 bar ile regüle edilir, birisi 8 bar ile. Regülatör çıkışlarına birer çekvalf koyarsınız ki sistem kapalı iken geriye hava kaçmasın. Ardından bu iki çıkışı birleştirip sisteme verirsiniz. 0-1-2 konumunuz olur. 0 konumunda sistem kapalı, 1 konumunda ilk valf açık sistem 6 bar ile besleniyor %50 konumunda, 2 konumunda sistem 8 bar ile besleniyor ve maksimumda.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

tayyar

Analyzer hocam

Hava hattımın beslemesi 6 bar
8 barlık regülatörün girişinde bir booster olması gerekmez mi dediğiniz yolu izlersek ?

KAZIMUGUR

Alıntı Yap...booster...

Kusura bakma kendimi tutamadım.

[IMG]http://img95.imageshack.us/img95/5699/glmd6.gif[/img]

Yaptığı iş , insanın düşüncelerini yönledirirmişş. :)

Analyzer

Alıntı yapılan: tayyar - 17 Eylül 2010, 13:23:50
Analyzer hocam

Hava hattımın beslemesi 6 bar
8 barlık regülatörün girişinde bir booster olması gerekmez mi dediğiniz yolu izlersek ?
Selam,

O yazdığımı örnek olarak verdim. Sizin sisteminizde örneğin maksimum değer 6 bar, yarı değer ise 4 bar olabilir. Yarı değeri siz deneme-yanılma ile bulabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

tayyar

KAZIMUGUR

Vaktin ve fırsatın olduğu zaman anlarsın.
Aslında her müh fizik okuduğuna göre şimdiden ön görebilmeliydin.

Komik olan şeylere gülünür.
Bir şeyi komik bulup gülmekle  alay etmek farklı şeylerdir.

İlla hava booster yapacaksan , önce bir havalı türbin yap , onunla bir kompresör çalıştır(vidalı ve ya pistonlu ve ya kanatlı ,onunla daha yüksek basınç elde et.(hava trafosu)
Ve ya yüksek çaplı bir pistonla daha düşük çaplı bir pistonu it-çek.(havalı "gerilim katlayıcı")
Kesin çalışır ama verimin ne olur ???

İşte bu yüzden güldüm , hala gülüyorum. ::)

tayyar

Hocam boosteri neden yapayımki piyasadaki hazırlarından br tane alınıp kullanacağım (eğer gerekirse)

şu anda bir tane kullnılan yer var aslında görüyorum 6 barı 20 bara çıkartıyor olması gerekli

girişindeki hava basıncı sabit ancak çıkışındaki kesikli sanırım

bu durumda bir pnömatik motoru çevirmek için çok uygun değil bence

Ben orada Analyzer hocamın dediği durumda 6 barlık beslemeyi yükseltmemiz gerekmezmi diye sormak istemiştim

Neyse ben komik olanı hala anlamadım ama önemli değil konuyu dağıtmayacağım.

kudretuzuner

Merhaba
Ben size şöyle yardımcı olayım.Max hava basıncını 6atu olarak kabul edersek ve de sizin istediğiniz iki ayrı deviri kabul edersek 1)havayı kontrol eden 2 ayrı basınç regulatörleri ile iki ayrı değerdeki basınçları ayrı ayrı selenoidlerden geçirerek kontrol edebilirsiniz.2)sadece tek hava regülatörünü pot gibi kullanıp sağa sola çevirerek basıncı kısıp açarak motor devrini ayarlayabilirsiniz.Bu ikinci maddedeki çalışmayı ben diş kliniğimde minyatür airrotor da kullanmaktayım.
Amatör